Kimdir

Gülay Kimdir? Gülay’ın Sanat Hayatı

Gülay Kimdir? Gülay’ın Sanat Hayatı

Türk halk müziği, pop ve arabesk müzik dallarında albümler çıkaran, ülke müziğinin en önemli kadın sanatçılarından biri olan Gülay Sezer, 24 Mayıs 1970 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı. Bu ilginin sebebi ise, Gülay’ın babası olan ünlü müzisyen Eyüp Ercan Sezer’dir.

Gülay

Babasından müzik eğitimi alan Gülay, uzun yıllar boyunca diş teknisyenliği de yaptı. Müziğe olan bağlılığından dolayı mesleğini bıraktı ve albüm çalışmalarına yöneldi. 1995 yılında çıkardığı “Cesaretin Var Mı?” albümü ülkede büyük sükse yarattı ve şarkıları dilden dile dolaşmaya başladı. Bir dönem televizyon programcılığı yapan Gülay, bazı televizyon dizilerinin müziklerini hazırladı. 2008 yılında “Düğün Şarkıcısı” isimli televizyon dizisinde rol aldı. Günümüzde çeşitli şehirlerde konserler vermeye devam eden sanatçının Nilban isminde bir kızı vardır.

Gülay Kimdir

Gülay’ın Çocukluk Dönemi ve Sanat Hayatı

24 Mayıs 1970’te İstanbul’da doğan Gülay, çocukluk dönemini de bu şehirde geçirdi. Babasının usta bir müzik adamı olması sayesinde, henüz 5 yaşındayken müzik ile tanıştı. Babası Eyüp Ercan Bey’in verdiği müzik eğitimleriyle birlikte, birçok türküyü başarıyla seslendirmeye başladı. Babası Gülay’ın hayatının geri kalan döneminde müzikle ilgilenmesini arzu ediyordu. Sanatçının ilk tercihi ise diş teknisyenliği mesleğini edinmek oldu ve belirli bir süre diş teknisyenliği yaparak geçimini sürdürdü, ancak bu döneminde de müziğe olan tutkusunu kaybetmedi.

Gülay Biyografi

Bu tutku o kadar derindi ki, mesleğini bırakarak tamamen müziğe yöneldi. Gülay’ın ilk albümü 1988 yılında çıkan “Her Akşam” oldu. Bu albümden tam yedi sene sonra, Gülay’ı ülkeye tanıtacak albümü yayınlandı. “Cesaretin Var Mı?” adlı albüm, deyim yerindeyse müzik piyasalarını alt üst etti. Pop müzik dalında yayınlanan bu albümün peşini, Gülay’ın çok sevdiği türküler izleyecekti.

Gülay BilgiBaba

2001 yılında müzik eğitimi almak için Kuzey Kıbrıs’a giden Gülay, burada Doğu Akdeniz Üniversitesi Müzik Bölümü’ne kaydoldu. Okuldan 2007 yılında mezun olarak sanat hayatına devam etti. Okul dönemlerinde çıkarttığı albümlerden sonra, 2011 yılında “Aşkhane” albümünü çıkardı. Sanatçının çıkardığı en son albüm ise, 2016 yılında piyasaya sürülen “Gri Şarkılar” adlı albümüdür.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN