Sağlık

En İyi Balık Yağı Hapları Hangileridir?

En İyi Balık Yağı Hapları Hangileridir?

Başlıklar

Cilt güzelliği, kemikleri güçlendirme, zihinsel gelişime katkıda bulunma, hafızayı dinç tutma gibi faydalar sağlayan balık yağı hapları, ülkemizde ve dünyada çok sayıda insan tarafından tercih edilmektedir. Anne adaylarının gebelik dönemlerinde balık yağı haplarını tüketmesi, çocuğun anne karnındaki gelişimine büyük fayda sağlamaktadır. Çocuk doğduktan sonra gelişim çağı içinde bulunmaya devam edeceğinden dolayı, aileler tarafından balık yağı hapları çocuklarına tükettirilmeye devam etmektedir.

Zihinsel gelişimin yanı sıra kemik gelişimine de fayda sağlaması bu hapların önemini artırmaktadır. Beynin %50’lik bir kısmında DHA yağlarının bulunduğu göz önüne göz önüne alınırsa, balık yağı haplarından DHA ihtiyacı karşılanabilmektedir. Omega 3 oranlarının yüksek seviyelerde bulunduğu balıklarda ortaya çıkan DHA; ülkemizdeki hamsi, istavrit gibi balık türlerinde yeterince bulunmamaktadır. Genelde soğuk iklimde yaşayan balıklarda (İskandinavya) Omega 3 oranları yüksek olacağından, aynı şekilde DHA oranları da yüksek olacaktır. Bu yüzden balık yağı hapları ciddi anlamda önem kazanır. Ülkemizde yetişen balıklardan alamayacağımız DHA’yı balık yağı hapları sayesinde alabiliriz. İlkokul çağındaki çocukların dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon eksikliği gibi sorunlarında Omega 3 etkili çözümler üretir. DHA yağ asidi miktarının 500 ve 1000 mg. arasında değişen miktarlarda çocuklara tükettirilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Sadece gelişim çağı içinde bulunan çocuklar için değil, orta yaş ve sonrasındaki yaş aralıklarında bulunan kişilerin de Omega 3 ihtiyacı bulunmaktadır. İnsanlarda genel olarak yaş ilerledikçe hafıza problemleri görülebilmektedir. Balık yağlarının hafıza güçlendirici etkisi sayesinde birçok Alzheimer hastasında iyileşmelere rastlanılmaktadır. Aynı şekilde kemikleri güçlendiriyor olması nedeniyle kemik erimesi gibi rahatsızlıklar yaşayan kişiler tarafından da tercih edilmektedir. Bütün bu özellikleriyle birlikte balık yağı haplarını tüketiyor olmak sağlıklı bir yaşamın kapısını aralayacaktır. Piyasada birçok balık yağı ve balık yağı hapı markaları bulunmaktadır. En sağlıklı ve en kaliteli balık yağı markaları ise şunlardır:

Carlson

Carlson Balık Yağı Hapı

İskandinavya ve Amerika’nın soğuk denizlerinde yaşayan balıklardan elde edilen yağlar sayesinde Carlson Omega 3 balık yağı ortaya çıkmıştır. Pek çok ödülü bulunan Carlson, balık yağının içinde A ve D vitaminleri barındırmaz. Bu sayede yaz dönemlerinde tüketilmesinde herhangi bir sakınca olmaz. Carlson, piyasadaki Omega 3 oranı en yüksek olan balık yağı markaları arasında yer almaktadır.

Solgar

Solgar Balık Yağı Hapı

Proof dergisi tarafından 2002 yılında “en iyi balık yağı” ödülüne layık görülen Solgar; balık yağı konusundaki uzmanlığını 50’den fazla ülkeye ihracat yaparak gözler önüne sermektedir. 1947 yılında kurulan şirket zaman içinde büyüyerek dünyaya açılmış ve birçok insan tarafından tercih edilen bir marka halini almıştır. Balık yağı ürünlerinin içinde tatlandırıcı, renklendirici, şeker, nişasta, buğday, mısır, süt gibi madde ve besinler yer almamaktadır. Solgar balık yağı hapları saf bir yapıya sahiptir.

Möller’s

Möllers Balık Yağı Hapı

1854 yılında Norveçli eczacı Peter Möller’in kurduğu “Möller’s” şirketi zamanı içinde büyüyerek Avrupa’nın bir numaralı balık yağı hapı üreticisi olmayı başarmıştır. Birçok rapora göre tercih edilme oranları bakımından en yukarıda yer almaktadır. Kurum ve kuruluşlardan aldığı ödüller göz önünde bulundurulduğunda oldukça güvenilir bir marka olduğunu söylenebilir. Kuzey kutbu morina balığı kullanılarak ortaya çıkarılan Möller’s balık yağı hapları, özellikle aileler tarafından çocuklara kullandırılmaktadır. İçinde bulundurduğu yoğun Omega 3 oranı sayesinde zihinsel gelişime büyük katkı sağlamaktadır.

Ocean

Ocean Balık Yağı Hapı

İçinde A ve D vitaminleri barındırmayan balık yağı hapı markalarından biri olan Ocean, 2004 yılında sağlık alanında uzman kişilerin birleşerek kurduğu bir firmadır. Omega 3 oranının baskın olması ve içinde katkı maddesine rastlanılmaması sayesinde Ocean markasına olan güven artmakta ve insanların büyük bir kısmı bu firmadan balık yağı hapı ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

MRM Smart Blend

MRM Smart Blend Balık Yağı Hapı

Piyasada bulunan diğer balık yağı haplarından daha farklı bir yapıya sahip olan MRM Smart Blend, ağırlıklı olarak sporcular tarafından tercih edilmektedir. Balık yağlarının “yağ yakıcı” özelliği bilinen bir gerçektir. Bu balık yağı hapında Omega 3, Omega 6, DHA ve EPA oranları yağ yakıcı özellikleri göz önüne alınarak belirlenmiştir. Böylece sporla aktif olarak uğraşan kişilerin formda kalmaları sağlanmış olur.

Now Ultra Omega 3

Now Omega Balık Yağı Hapı

Piyasadaki ucuz balık yağı markalarından biri olan Now Ultra Omega 3, içinde bulundurduğu EPA ve DHA oranlarıyla dikkat çekmektedir. Omega 3 oranının “ultra” seviyesine getirilmesi (yoğunlaştırılması), Now Ultra Omega 3 markasının tercih edilmesine katkı sağlamaktadır.

Orange Oxi Mega

Orange Oxi Mega Balık Yağı Hapı

Fiyatı bakımından pahalı olan balık yağı hapı markalarından birisi de Orange Oxi Mega’dır. Kalp ve damar sağlığı açısından kullanılması firma tarafından önerilmektedir. İçinde saf balık yağı bulunmaktadır, ayrıca 800 mg. EPA ve 400 mg. DHA desteği mevcuttur.

Muscle Pharm

Muscle Pharm Balık Yağı Hapı

Sporla uğraşan kişilerin tercih ettiği markalar arasında yer alan Muscle Pharm; Denver ve Colorado merkezli olarak kuruluş bir firma olup, ürünlerinin içinde yoğun olarak Omega 3 takviyeleri bulundurmaktadır. Yağ yakıcı özellikleri sayesinde sporcuların formda kalmasını sağlayan bir markadır.

Betancourt EFA Stack Omega 3

Betancourt Balık Yağı Hapı

Piyasadaki kaliteli ve ekonomik balık yağı hapı markaları arasında bulunan Betancourt, EFA Stack Omega 3 ürününde 180 mg. EPA, 120 mg. DHA desteği bulunduruyor. Kolesterol seviyesini düşürmek isteyen kişiler için önerilen bu ürün, ayrıca bağışıklık sistemini toparlayıcı etkisiyle dikkat çekiyor. Uygun fiyatı bakımından bütçeyi aşmaması, insanların Betancourt balık yağı haplarına yönlenmesini sağlıyor.

İlginizi çekebilir:

Balık Yağı Nedir? Ne işe Yarar? Hapının Faydaları Nelerdir?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN