Sağlık

Balık Yağı Nedir? Ne işe Yarar? Hapının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Nedir? Ne işe Yarar? Hapının Faydaları Nelerdir?

Başlıklar

Balık Yağı Nedir, Neden Yararlıdır?

Balık yağı, Omega-3 olarak bilinen, insan vücuduna birçok faydası, insanları sağlık açısında fazlasıyla destekleyen bir besin kaynağıdır. Omega-3 desteği balık yiyerek alınabildiği gibi sıvı şeklinde hazırlanmış olan ilaçlardan ya da kapsüllerden de alınabilmektedir. Balık yağını düzenli bir şekilde her insanın tüketmesi gerekir.  İnsanlar arasında balık yağı genellikle kapsül şeklinde tüketilir. Özellikle beyin gelişimi konusunda etkili olan Omega-3 doğal yollar ile alındığında daha çok etki göstermektedir.

Balık Yağı ve Faydaları

Balık yağı, oldukça geniş bir yelpaze içinde sağlığın korunmasına yardımcı olur. Kanserden, cilt hastalıklarından, kemik sağlığından, tansiyondan ve daha birçok hastalıktan korunmaya yardımcıdır.

Kanser Oluşumunu Azaltır

Uzmanlar tarafından balık yağı belli başlı kanser türü risklerinin önüne geçmek adına tavsiye edilmekte ve verilmektedir. Omega-3 açısından zengin olan balık yağı, insan vücudunda sağlık açısından düzenin korunmasına ve hücrelerin sağlıklı şekilde kalmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra eğer insan vücudunda mevcut ise kanserli olan hücrelerin büyümesini ve yayılmasını engeldir.

Trigliserid Düzeyini Düşürmektedir

Trigliserid bol düzeyde insanların kanında yer alan yağlarda bulunur. Kanda bulunan trigliserid seviyeyi yükseldiğinde bazı metabolik sendromlara sebep olur ve bu insan vücudunun savunma mekanizmasını zayıflatır. Trigliserid seviyesinin yükselmesi ve eksikliği kalp hastalıklarına ve diyabete davetiye çıkartır. Yapılan araştırmalar 1 mg balık yağının alınmasının insan vücudunda bulunan trigliserid seviyesini düşüreceğini ortaya koymuştur.

Kardiyovasküler Hastalıkların Önüne Geçer

Balık yağı kapsülütrigliserid seviyelerini düşürdüğü için ölümcül olabilecek olan kardiyovasküler hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Omega-3 yağ asidi yüksek olan kan basıncının seviyesini azaltır. Ayriyeten balık yağı alımları koroner arterlerde  plak oluşmasının,duvarların sertleşmesinin ve tıkanmaların önüne geçer. Kalp ritminde oluşabilecek olan ritim bozukluklarına son vereceği için kalp krizi riskini %30 oranında azaltır.

Yüksek Tansiyonun Düşmesine Olanak Sağlar

Omega-3 balık yağından yapılmış olan kapsüller oldukça yoğun maddeler içerir. Omega-3 yağ asidi içeren balık yağı, damarların genişlemesinde önemli bir rol oynar. Bunun sonucunda kan basıncı sağlıklı bir seviyeye gelir ve tansiyonun dengede kalması sağlanır.

Böbrek Sorunlarını Ortadan Kaldırır

Uzmanlar böbrek ile alakalı sıkıntılar yaşamamak adına balık yağı önermektedir. Böbrek sıkıntısı olan kişilerin düzenli bir şekilde balık yağı kullanması Berger Hastalığı’ ve ‘IgA Nefropati’ isimlendirilmiş olan glomerülonefrittarzı hastalıkları önlediği gözlemlenmiştir.

Kemik Sağlığını Koruyor

Balık yağının düzenli şekilde tüketilmesi kemik sağlığının korunması açısından oldukça önemli bir rol üstlenmektedir. Balık yağının içeriğindeki Omega-3 zayıf kemiklerin güçlenmesi ve kemik sağlığının korunması açısından birebir.

Gebelik Komplikasyonlarını Kolaylaştırıyor

Balık yağı, gebelik ile alakalı olan komplikasyonların tamamını azalttığı için sağlıklı bir şekilde hamilelik süreci geçirilmesine olanak sağlıyor. Balık yağında bulunan bol miktardaki Omega-3 asitleri, fetusun gelişimine, sağlıklı büyümesine, beyin ve deri gelişimine yardımcı olur. Balık yapı takviyesi erken doğum riskini ortadan kaldırır, düzenli şekilde alımı tekrarlanan düşük riskini azaltır ve antifosfolipid sendromu ovar olan bayanlarda doğum oranını artırmak için yardımcı olacaktır.

Diyabet Seviyesini Korur

Düzenli şekilde balık yapı kapsülü kullanımı II Tip Diyabet seviyesini en sağlıklı düzeyde tutmak için yardımcı olacaktır Balık yağının içerdiğinde bulunan maddeler diyabet hastalarının bünyedeki insülinin ihtiyacını karşılayabilirler.

Hava Kirliliğine Karşı Korur.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişiler hava kirliliğinden kaynaklı olan zehirli gazların hepsine maruz kalmaktadır. Ciltte hava kirliliğinden kaynaklı birçok zarar oluşur, bu zararların önüne geçmek için balık yapı kapsülü kullanmak gerekir. Özelliklede sonbahar aylarında hava kirliliği insan yaşamında daha çok etki gösterdiğinden dolayı bu dönemlerde meydana gelebilecek olan sorunlarda balık yağı kapsüllerinin kullanılması gerekir, kış aylarında da tüketilmesi gerekmektedir.

Güneş Işınlarının Zararlı Etkilerinden Korur

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden ve güneş ışınlarının ciltte açtığı hasarların önüne balık yağı kullanımı ile kolay bir şekilde geçebilirsiniz.

Kilo Verme Konusunda Etkilidir

Balık yağında bulunan Omega-3 yağ asidi kilo verme konusunda etkilidir ve yaygın bir şekilde sağlık uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Bunun içinde günlük 4 gram balık yağı tüketilmelidir.

Ruh Sağlığı Gelişimine Katkı Sağlar

Balık yağı fiziksel açıdan sağlığı korumanın yanı sıra ruhsal açıdan da insan sağlığını olumlu şekilde etkiler. Balık yağından bol miktarda bulunan Omega-3 yağ asitleri sinir sistemini ve beyin sağlığını korumaktadır. Bunların yanı sıra balık yağı şizofreni riskini azaltır ve saldırganlık seviyesini en aşağı boyutlara kadar çeker.

Enerji Verir ve Güç Arttırır

Balık yağı, beyinin bilişsel fonksiyonlarını geliştirir, hafızanın güçlenmesine olanak sağlar ve konsantrasyonu arttırır. Hamile olan bayanlarda bebeklerinin en iyi düzeyde beyin gücüne sahip olmasına katkı sağlar. Bundan kaynaklı olarak da bu dönemde balık yağı takviyesi doktorlar tarafından sıklıkla tavsiye edilir. Ayriyeten Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı bir takviyedir.

Tüm bunların dışında balık yağı, iskelet ve kemik sağlığının korunmasında yardımcı bir takviyedir, enerji verir, halsizliği giderir. Kas sağlığı üstünde önemli bir rol oynar, bundan dolayı da ağır spor dalları ile uğraşan sporcuların güç kaybını önlemek ve kaybettikleri enerjileri yeniden toplaması amacı ile düzenli olarak balık yağı tüketmeleri tavsiye edilir. Balık yağının çok bilinmeyen faydaları içinde;

  • Balık yağı tüketimi hamilelik sürecinde bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir ve hamilelerin balık yağı tüketmesi düşük riskinin azalmasına yardımcı olur.
  • Balık yağı insan vücudunda bağışıklık sistemine katkı sağlar ve metabolizmanın hızının artmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini zayıf düşürebilecek olan virüslerin ve zararlı olan bakterilerin ortadan kaldırılması için gereken enerjiyi sağlamaktadır.
  • Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlar. Çocuklarda doktora danışılarak kullanılması tavsiye edilir.
  • Balık yağı, saç ve cilt sağlığını korur, pürüzsüz, sağlıklı ve düzgün bir cildin yanı sıra sağlıklı saçların oluşmasına olanak sağlar.
  • Balık yağının önemli olan etkilerinden bir tanesi de doğurganlığı arttırmasıdır.
  • Balık yağı hiperaktivite bozuklukları ve dikkat eksikliği sorunlarını yaşa bakmadan ortadan kaldırır.

Balık Yağının Oluşturabileceği Zararlar

Balık yağı Omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir takviyedir ve bu yağ asitlerinin sağlık açısından birçok faydası bulunur. Ama balık yağının bol düzeyde içermiş olduğu Omega-3 yağ asitleri yanlış ve fazla tüketilmesinde sağlık açısından önemli olan sorunların meydana gelmesine sebep olabilir.

Balık Yağı İçin Günlük Doz Önerisi

Balık yağının Omega-3 yağ asidini içermesinden kaynaklı olarak sağlık açısından oldukça faydalı olduğunu hiçbir zaman unutmamak gerekir.US FDA’a göre,  maksimum olan balık yağı dozu günlük 3 gramı kesinlikle aşmamalıdır. Daha yüksek dozların kullanılması doktor tavsiyesi ile olmalıdır.

  • Aşırı düzeyde balık yağının tüketilmesi sindirim sistemi açısından zararlı olabilir, özellikle de bağırsaklarda gaz sorunu ve midede ağrı şeklinde gözükmektedir. Eğer sindirim sistemi ile alakalı herhangi bir sorun mevcut ise muhakkak doktor ile görüşmeli ve ona danışarak kullanım yapılmalıdır.
  • Fazla düzeyde balık yağı tüketilmesi ishale ve şişkinliklere sebep olabilir.
  • Aşırı düzeylerde balık yapı kullanımı kalp krizini tetikleyebilir.
  • Kalitesi çok düşük olan balık yağı markalarının kullanılması zehirlenmeye yol açabilir. Bu risk oldukça düşüktür. Yanlış ve aşırı kullanımın önüne geçmek için balık yağının tüketiminin her daim doktor kontrolünde yapılması fayda sağlar.

İlginizi çekebilir: En İyi Balık Yağı Hapları Hangileridir?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN