Ekonomi

Ek Kart Nedir ve Nasıl Çıkartılır? Ek Kartın Avantajları Nelerdir?

Ek Kart Nedir ve Nasıl Çıkartılır? Ek Kartın Avantajları Nelerdir?

Başlıklar

İnsanların kredi kartına olan ihtiyaçları her geçen gün daha çok artıyor ve aileler içerisinde yaşı tutan her ferdin neredeyse bir kredi kartı mevcut. İstatistiklere baktığımızda da bu durum bizi doğruluyor, ancak her bireyde kredi kartının bulunması, özellikle aile bütçesinde takipsizliğe sebep olabilir. Bunun neticesinde, aile bireyleri aralarında karar alır ve bir adet kredi kartı altında ek kart kullanımına yönelirler. Böylece aile bütçesi planlaması yapılırken ve uygulanırken daha rahat hareket edilebilir. Ek kart, çoğunlukla üniversite öğrencileri ve askerler tarafından tercih edilen, anlık paraya gereksinim duyan ve uzakta bulunan bireyler için oldukça kullanışlı olan bir uygulamadır. Esasen kredi kartına bağlı olarak çalışan ek kart, kredi kartının tüm fonksiyonlarını yerine getirebilir, ancak ek kartın limit uygulaması daha farklıdır.

Ek kart uygulamaları bankalar arasında değişkenlik gösterebildiği gibi, genel olarak 2 şekilde gerçekleşmektedir; ana kartın numarası ve limiti ile aynı olabilir ya da ayrıyeten bir numara ve limit tanımlanabilir. Ek kartların, kredi kartı sahibinin birinci dereceden yakınlarına çıkartılması tavsiye edilir, çünkü kullanımlardaki tüm sorumluluk ana karta aittir. Ayrıca hamiline ya da direk kişinin ismine çıkartılabilir, ancak kredi kartı mevcut değilse ilk olarak bu kartın çıkartılması gerekir. Ek kart ve kredi kartı arasındaki tek fark, belirtilen yaş sınırlamasının 16 olmasıdır. Ebeveynlerde ek kart olması koşuluyla 16-18 yaş arasındaki her bireyde kullanılabilir. Bankacılık uygulamaları bu hususta az da olsa esnetilmiştir, ayrıca çıkartılan ek kart sayısı en fazla 10 adet olabilir. Herhangi bir kredi kartına bağlı olarak 10’dan fazla ek kart çıkartmak mümkün değildir, fakat bu sayı 10’un altında olacak şekilde limit durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Bu gibi durumların netlik kazanması açısından bankanızla görüşmenizi öneririz.

Ek kart nedir?

Ek Kart Nasıl Çıkartılır, Ek Kart Çıkartmak İçin Neler Gerekir?

Bu kadar yoğun kredi kartı kullanımının olduğu bir dönemde ek kart uygulamasının da yürürlüğe girmesi, insanlara hem avantaj, hem de dezavantajlar getirdi. Ek kart başvurusunda bulunmak ve çıkartmak oldukça kolaydır, çünkü kredi kartı çıkartılırken bazı araştırmalar yapıldığı için ek kartta bu tür araştırmalar pek yapılmaz. Bu doğrultuda yalnızca ne tür ek kart talebinde bulunulduğunun belirtilmesi kâfidir. Bunun yanı sıra kredi kartı ödemelerinin düzenine dikkat edilmesi gerekir, böylece bağımsız mı yoksa kredi kartına bağlı bir limit mi olacağına karar vererek bankanıza başvuru yapabilirsiniz.

Ek kart çıkartmak için başvuru yapılırken; banka şubesi, telefon bankacılığı ya da internet bankacılığı kullanılabilir. Bu yollardan hangisi kullanılırsa kullanılsın, maksimum 10 gün içerisinde ek kart elinize ulaşacaktır. Ek kart başvurularında en fazla kullanılan yöntem ise, neredeyse her işlemin yapılmasına olanak sağlayan internet bankacılığıdır. Şayet elinizde banka müşteri numaranız ve internet bankacılığı şifreniz mevcutsa, bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuz neticesinde ek kartınız kısa bir süre içerisinde size ulaşır ve kullanımına hemen başlayabilirsiniz.

Ek kart nasıl kullanılır?

Ek Kart Nasıl Kullanılır, Avantajları Nelerdir?

Kredi kartınızın altında çıkartabileceğiniz ek kartın kullanımı gayet basittir. Ek kartınızı kendine ait olan şifresi ile bütün alışverişlerinizde kullanabilirsiniz, ayrıca taksitli ve nakit avans, internet alışverişi, Bonus vb. tüm uygulamaları da kullanabilirsiniz. Normal bir kredi kartını nasıl kullanıyorsanız, ek kart için de aynı durumlar geçerlidir. Dikkat etmeniz gereken tek şey, limit uygulamasıdır. Şayet iki kartın limiti toplam olarak belirlenmişse, bu durumu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Ek kartın kullanıcılarına sunduğu bazı avantajlar da mevcuttur; şayet bütçe planlamanıza göre bu kartı çıkartıp yakınınıza verdiyseniz, kartı siz de istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz. Başka bir deyişle, nakit çekim düzenlemeleri yapabilir veya limit konusunda kendi kurallarınızı belirleyebilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığı ile ekrandaki ek kart seçeneklerinden kartın kullanım alanlarını kontrol edebilir, ödeme ve harcamalarınızı buradan ayarlayabilirsiniz. Tüm bu işlemleri gerçekleştirmek ya da kontrol etmek esas kart sahibine aittir.

Şayet ek kartınız ana kart limitinin dışında ise, borç ödemeleri ayrı bir şekilde gerçekleştirilir. Ek kart içerisinde hesap kesim ve son ödeme tarihleri ile borç bilgisi gibi seçenekler vardır. Bankanızla beraber oluşturduğunuz bu seçenekler ile tüm ödemelerinizi ayrı olarak gerçekleştirebilirsiniz, ancak ana karta bağlıysa ve limit dahilindeyse ödemesi de ana kartla beraber yapılır, yani farklı bir ödeme gelmez ve ana kartın borcu ödendiği zaman ek kartın borcu da ödenmiş olur. Her ne şekilde olursa olsun, ek kartın sorumluluğu ana kart sahibine aittir ve olası bir sorun halinde muhatap alınacak kişi de odur. Sonuç olarak, ek kartlar kredi kartı altında çıkartılır ve kredi kartlarından herhangi bir farkı yoktur. Yalnızca kredi kartlarının altında çıktıklarından “ek kart” olarak adlandırılmıştır, ödeme ve limitler konusundaki küçük farklılıkları yukarıda belirtmiştik zaten. Şayet siz de ek kart kullanmak istiyorsanız, bu ayrıntılara dikkat etmenizi öneririz.

İlginizi çekebilir: Konut Kredisi (Mortgage) Nedir, Konut Kredisi Nasıl Alınır?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN