Tarih

Dünyanın En Eski Halısı Pazırık Halısının Tarihi

Dünyanın En Eski Halısı Pazırık Halısının Tarihi

Başlıklar

Geçmişten günümüze kadar gelmiş olan en eski ve tarih kokan halı, İskit prensinin dondurulmuş olan mezarında bulunmuş olan halıdır. Bu halının günümüze kadar gelmesinin en büyük nedeni donmuş olan bir buzun içinde olmasıdır. Buzun içinde kalmamış olsaydı, o dönemden bu zamana kadar gelmesi imkânsız olurdur. Dünyanın en eski halısı çok fazla bozulma olmadan uzun süre hayatta kalmıştır.

Dünyanın en eski halısı olarak bilinen bu halı, M.Ö 5. yüzyıldan kalma bir halı olup yünden yapılmıştır. Pazırık Vadisinde bulunan halıya Pazırık Halısı ismi verilmiştir. Pazırık Halısı, 1949 yılında Sergei Ivanovich Rudenko’nun Sibirya höyüğünde yapmış olduğu bir kazı esnasında bulunmuştur. Pazırık Halısının geçmişinin M.Ö 5. Yüzyılda bu bölgede yaşamış olan Persli Ahamenişlere, İskitlere ya da Türki gruplara ait olduğu düşünülmektedir. Bu düşüncenin en büyük sebebi bu bölgede bu milletlerin yaşamasıdır.

Dünyanın En Eski Halısının Tarihi

Dünyanın en eski halısı olan Pazırık Halısı Hermitage Müzesinde sergilenmektedir, Pazırık Halısı’nın boyutları 183x200 santim boyundadır ve hemen hemen her metrekaresinde toplamda 360.000 ilmek kullanılmıştır. İlmek halıların üstünde bulunan bir tane düğümdür. Pazırık Halısı’nın dokumasında ne kadar uğraşıldığını buradan anlamak da mümkündür.

Pazırık Halısı

Halıların kalitesi metrekaresinde bulunan ilmeklerin toplam sayıları ile ölçülmektedir, Pazırık Halısı’da ilmek sayısının çokluğundan kaynaklı olarak kaliteli olan bir halıdır. Pazırık Halısı’nın üstünde bulunan desen oldukça ilginçtir, 24 adet çarpı şeklinde figür bulunur ve bu figürler hepsi ile stilize olmuş olan nilüfer çiçekleri mevcuttur. Bu çiçekler grifinler ile çerçeve edilmiş ve 24 tane alageyik sınır şeklinde izlemektedir. Pazırık Halısı’nın en geniş olan kısmında insan figürü ve yük atı figürü bulunur, halının tam orta kısmında da kurdele şeklinde motif vardır. Pazırık Halısı’nın canlı olan renkleri zaman içinde solmuştur. Lacivert, kırmızılar ve yeşiller oldukça solgundur.

İlginizi çekebilir: https://www.bilgibaba.com/yazi/cami-halisi-nasil-uretilir

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN