Yemek ve İçecek

Dondurma Nasıl Yapılır? Hazırlanışı ve Tarihçesi

Dondurma Nasıl Yapılır? Hazırlanışı ve Tarihçesi

Dondurmanın Yapılışı ve Tarihçesi

Dondurma, sütten ya da meyve sularından elde edilen soğuk bir tatlıdır. Dondurma buzdolabında hazırlanabildiği gibi makinelerde veya el yardımı ile de kolay bir şekilde hazırlanabilir. Dondurma vitamini yüksek olan bir tatlıdır, fosfor, protein, D, B, A gibi vitaminler açısından zengindir. Gelişen teknoloji sayesinde şu günlerde her çeşit dondurmayı bulmak mümkündür, bu dondurmalar paketler halinde satılır.

Dondurma

Yaz ve kış satılan dondurmalarda çikolatalı, kuru meyveli, çilekli, fındıklı, fıstıklı, böğürtlenli gibi birçok çeşidini bulmak oldukça kolaydır. dondurma makine ve el yardımı ile yapılmaktadır ama eski dönemlerde dövme yardımı ile yapılan dondurmalarda halen yapılmaya devam etmektedir. Dövme olarak hazırlanan dondurmalarda Kahramanmaraş dondurması meşhur olan bir dondurmadır ve bu dondurma tarifi halen gizliliğini korumaktadır. Bazı ülkelere ait dondurmalarda bulunur, bu ülkeler içinde;

  • İtalya
  • Almanya
  • Avusturya
  • Yeni Zelanda
  • Yunanistan
  • Japonya yer almaktadır.

Dondurma 3 Şekilde Hazırlanır. Bunlar;

  1. Dondurma yapmada sık şekilde tercih edilen ilk yöntem makinelerin kullanılmasıdır. Hazır dondurma tozları, meyve suları ve süt ile beraber yapılmaktadır, tüm malzemeler makine içine dökülür, dondurma makineleri yüksek hızda çalıştırılır ve kısa bir zaman içinde dondurma hazırlanmaya başlar.  Dondurma makineleri ile yapılan dondurma çeşitleri el yardımı ile yapılan dondurmalar kadar lezzetli ve doğal olmaz.
  2. Dondurma yapma konusundaki ikinci yöntem ise, sütüm ve şekerin derin bir kazana dökülmesi yöntemi ile yapılır. kazanın alt kısmında kazanın dönmesini sağlayan mekanizma bulunur ve bu mekanizma sürekli döner. Bu kazan tahtadan yapılmış olan bir düzeneğin içine koyulur, bu düzenekte bir musluk bulunur. kazanın sürekli olarak dönmesi ile dondurma oluşmaya başlar, bu yöntem ile dondurma hazırlamak uzun sürer.
  3. Dondurma yapma konusundaki üçüncü yöntem ise, dövme yöntemidir. Dövme dondurma yönteminde de kazan ve fıçı ikilisi kullanılmaktadır. dövme dondurmanın en büyük farkı sütün içine salep katılmasıdır. Dövme dondurma özel olarak tasarlanmış olan spatula yardımı ile uzun saatler karıştırılır, bundan dolayı da oldukça zahmetlidir. Karıştırmanın ardından kıvama gelir ve demir bir çubuk yardımı ile uzun süre dövülür, bu dondurmanın sakız kıvamına gelmesine olanak sağlar. Kahramanmaraş dondurması bu yöntem ile yapılır.

Dondurmanın Geçmişi

Dondurma ilk olarak M.Ö Romalılar zamanında yapılmaya başlamıştır, Romalılar topladıkları temiz karları sert bir top haline getirmiştir. Kar toplarının üzerine tatlandırmak adına bal gibi tatlılar ve kuru meyveler ekleyerek yemeye başlamışlar. Dondurmanın süt yardımı ile yapılması 1900 yıllarda Çinliler tarafından ortaya çıkartılmıştır. Teknolojinin gelişmesi ve zaman içinde dondurma şu günkü çeşitli halini almıştır.

 

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN