Kimdir

Cate Blanchett Kimdir? Özel Hayatı ve Oyunculuk Kariyeri

Cate Blanchett Kimdir? Özel Hayatı ve Oyunculuk Kariyeri

Başlıklar

Cate Blanchett Kimdir?

Don’t Look Up adlı bilimkurgu filminin 2021 yılının Aralık ayında gösterime girmesiyle filmdeki oyuncular merak uyandırmıştır. Bu filmde üstlendiği rolle Cate Blanchett kimdir sorusu oyuncunun başarılı kariyerini detaylı öğrenmek isteyen izleyiciler tarafından merak edilir olmuştur. Cate Blanchett, 1969 yılında dünyaya gelmiş ve 1993 yılında tiyatro sahnesine adım atmış önemli ve başarılı bir kariyeri olan bir oyuncudur. En prestijli ödüllerin sahibi olan Cate Blanchett’in yaşamı hakkında detaylı bilgi edinmek için öncelikle kişisel ve daha sonra oyunculuk kariyerine bakmak gerekmektedir.

Cate Blanchett Kimdir?

Cate Blanchett’in Özel Hayatı

Cate Blanchett, 1969 yılında Avustralya’nın Melbourne şehrinde dünyaya gelmiştir. İki kardeşi olan Cate Blanchett, babasını on yaşında kaybettiği için tek ebeveynle büyümek zorunda kalmıştır. Erkek kardeşi olan Bob, bilgisayar mühendisi ve kız kardeşi Genevieve ise sahne ve kostüm tasarımcısı olmuştur. Cate Blanchett ise eğitimini sahne önü üzerine almıştır. Bu kapsamda, Avustralya Ulusal Enstitüsü Drama Sanatları bölümünü 1992 yılında bitirmiştir.

Cate Blanchett, 1997 yılında senaryo yazarı olan Andrew Upton ile hayatını birleştirmiştir. İlk çocuğu olan Dashiell John Upton 2001 yılında, ikinci çocuğu Roman Robert Upton 2004 yılında ve üçüncü çocuğu Ignatius Martin Upton 2008 yılında dünyaya gelmiştir. Ayrıca Cate Blanchett ve eşi 2015 yılında, Vivienne isminde bir kız bebeği evlat edinerek ailelerini genişletmişlerdir.

Cate Blanchett’in Oyunculuk Kariyerinde İlk Yıllar

Cate Blanchett, kariyerinin ilk yıllarında önemli filmlerde ses getiren önemli roller üstlenerek adından söz ettirmiştir. İlk dönemlerinde dahi önemli ödüller kazanmış ve önemli ödüllere aday olarak gösterilmiştir.

Drama Sanatları üzerine eğitim alan Cate Blanchett, ilk performansını tiyatro sahnesinde göstermiştir. 1993 yılında Oleanna oyununda Carol karakterine hayat vermiştir. 1994-1995 döneminde ise Geoffrey Rush ve Richard Roxburg ile başrolü paylaşarak Hamlet oyununda Ophelia karakterine hayat vermiştir.

Cate Blanchett’in beyazperdede önemli bir role sahip olduğu ilk filmi, Bruce Beresford’un yönettiği Paradise Road filmi olmuştur. 1997 yılında, ilk ödülüne kavuşmuştur. Avustralya Film Enstitüsü, Thank God He Met Lizzie isimli filmde göstermiş olduğu performanstan ötürü En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü Blanchett’e vermiştir. Blanchett, 1998 yılında Oscar and Lucinda adlı filmde Lucinda karakteriyle Avustralya Film Enstitüsü’nün vermiş olduğu En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne aday olarak gösterilmiştir. 1998 yılında ayrıca Elizabeth filmindeki I.Elizabeth rolüyle ilk defa Oscar’a aday olmuştur. Ayrıca bu performansıyla BAFTA ve Altın Küre’nin En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazanmıştır.

1999 yılında The Talented Mr. Ripley adlı filmde gösterdiği başarılı performans sonucunda BAFTA’nın En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne aday olmuştur. 2001 yılında yer aldığı Bandits filmiyle Altın Küre’nin En İyi Kadın Oyuncu-Müzikal/Komedi dalına aday olmuştur. 2003 yılında ise Veronica Guerin isimli filmdeki performansıyla Altın Küre’nin En İyi Kadın Oyuncu-Drama Ödülü’ne aday olarak gösterilmiştir. Ayrıca bu dönemde büyük ses getiren The Lord of the Rings üçlemesinde elf kraliçesi Galadriel karakterine hayat vermiştir.

Cate Blanchett’in Oyunculuk Kariyerinde İlk Yıllar

Cate Blanchett’in Oyunculuk Kariyerinde Altın Yıllar

Oyunculuk kariyerinde on yılı geride bıraktıktan sonra Blanchett, kariyerini ünlü yönetmenlerle çalışarak ve ses getiren projelerde yer alarak devam ettirmiştir. Bu sayede de Blanchett, uluslararası çapta en prestijli ödülleri almış ve çeşitli adaylıklar elde etmiştir.

2005 yılında Martin Scorsese’in yönetmenliğini yaptığı The Aviator adlı filmde rol alan Blanchett, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. 2006 yılında Brad Pitt ile başrolü paylaşarak Babel filminde yer almıştır. 2006 yılında Notes on a Scandal isimli filmde gösterdiği başarılı performansla Oscar’ın En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne aday olmuştur. 2007 yılına gelindiğinde ise I’m Not There isimli filmde Bob Dylan’ı canlandıran oyunculardan biri olan Blanchett, Venedik Film Festivali’nde En iyi Aktris ödülünü almayı başarmıştır. Aynı zamanda bu rolle, Altın Küre’nin En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü almıştır.

2007 yılında, Elizabeth filminin devamı olan Elizabeth: The Golden Age isimli filmde yine I. Elizabeth rolünü üstlenen Blanchett, Altın Küre ve BAFTA Ödülleri’ne aday olarak gösterilmiştir. Aynı zamanda hem I’m Not There hem de Elizabeth: The Golden Age adlı filmleriyle Oscar Ödülleri’ne aday olarak gösterilmiştir. Bu, altı çizilmesi gereken önemli bir noktadır. Çünkü Oscar Ödülleri’nin tarihinde aynı sene hem başrol hem de yardımcı rol kategorilerinde aday olarak gösterilmiştir. Bunu başaran 11.oyuncu Blanchett, olmuştur. Bu konudaki bir diğer önemli nokta, Elizabeth isimli filmdeki performansıyla Oscar’a aday olan Blanchett, Elizabeth: The Golden Age filmindeki performansıyla yani aynı rolle ikinci defa Oscar’a aday olmaya hak kazanmıştır. Bunu daha önce 4 oyuncu başarmış ve Blanchett, bunu başaran 5. oyuncu olmuştur. Bir diğer yönden ise I’m Not There filminde de kritik noktalar bulunmaktadır. Blanchett, bu filmde karşı cinsi oynayarak Oscar’a aday olarak gösterilmiştir. 1983 yılında Linda Hunt’tan sonra bunu başaran ilk oyuncu Blanchett olmuştur.

Cate Blanchett’in Oyunculuk Kariyerinde Altın Yıllar

2008 yılında gelindiğinde ise Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull isimli filmde Blanchett, Irina Spalko rolünü üstlenmiştir. Aynı zamanda bu dönemde Blanchett, tekrar Brad Pitt ile başrolü paylaşarak The Curious Case of Benjamin Button isimli filmde yer almıştır. 2014 yılında Blue Jasmine filminde Jasmine karakterine hayat vererek En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar ödülünü kazanmıştır. Aynı yıl Peter Jackson yönetmenliğinde The Hobbit: Battle of the Five Armies adlı filmde Galadriel karakterini canlandırmıştır.

2015 yılında Blanchett, beş filmde rol almıştır. Knight of Cups isimli filmde Nancy rolünü canlandırmıştır. Aynı yıl Cinderella uyarlamasında Lady Tremaine karakterine hayat vermiştir. 2015 yılında Carol filminde Carol Aird karakterini canlandırmış ve bu filmin yönetici yapımcılığını da üstlenmiştir. Bu filmle, yeniden Oscar, Altın Küre ve Bafta Ödülleri’ne aday olarak gösterilmiştir.

2017 yılında Blanchett, The Present adlı tiyatro oyununda rol almıştır. Bu oyun, Blanchett’in Broadway’deki ilk çıkışını temsil etmiştir. Oyundaki performansıyla büyük beğeni toplamıştır. Blanchett bu çalışmasıyla, Tony Ödülü adaylığı, Drama Desk Ödülü adaylığı ve Drama Ligi Ödülü adaylığını elde etmiştir. 2018 yılında Ocean’s 8 filminde Lou karakterini canlandırmıştır. Filmin performans açısından başarısına dair farklı görüşler olsa da film, önemli gişe başarısı elde etmiştir. Blanchett, 2018 yılında gerçekleşen Cannes Film Festivali’nin jüri başkanı olmuştur.

Film ve tiyatro oyunlarının yanında televizyon dizilerinde de Blanchett, yer almıştır. 2020 yılında yaptığı anlaşma ile Avustralya mini dizisi Stateless adlı dizide rol almıştır. Dizi, Temmuz 2020 tarihinde Netflix ekranlarında gösterime girmiştir. Ayrıca Blanchett Mrs. America isimli dizide de yer almıştır. Gösterdiği performanslar sonucunda Emmy Ödülleri’ne ve Altın Küre Ödülü’ne aday olarak gösterilmiştir.

2021 yılına gelindiğinde Blanchett, Bradley Cooper ile birlikte hakkında pozitif yorumların yapıldığı Nightmare Alley filminde rol almıştır. Aynı dönemde Blanchett, Netflix’te gösterime giren ve adından önemli ölçüde söz ettiren Don’t Look Up filminde Jennifer Lawrence ve Leonardo DiCaprio ile birlikte rol almıştır. Blanchett, sadece gösterdiği olağanüstü performanslarla değil, yer aldığı tüm yapımlarla da dikkat çekmiştir. Çünkü yer aldığı çoğu yapımlar, önemli ödül ve adaylıklar elde etmiştir. Önemli mecralardan önemli beğeniler elde etmiştir. Blanchett, 2022 yılında da dizi ve filmler için hazırlıklarını devam ettirmektedir.

Cate Blanchett’in Ödülleri

Cate Blanchett’in Ödülleri

Cate Blanchett, çeşitli mecralardan sayısız önemli adaylık ve ödüller elde etmiştir. Aşağıda Blanchett’in aldığı önemli ödüllerin bir kısmı listelenmektedir:

  • 2014: BAFTA Ödülleri- En İyi Kadın Oyuncu (Blue Jasmine)
  • 2014: Altın Küre Ödülleri- En İyi Kadın Oyuncu (Blue Jasmine)
  • 2014: Akademi Ödülleri- En İyi Kadın Oyuncu (Blue Jasmine)
  • 2007: Altın Küre Ödülleri- En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (I’m Not There)
  • 2005: Akademi Ödülleri- En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (The Aviator)
  • 2004: BAFTA Ödülleri- En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (The Aviator)
  • 1999: Altın Küre Ödülleri- En İyi Kadın Oyuncu (Elizabeth)
  • 1999: BAFTA Ödülleri- En İyi Kadın Oyuncu (Elizabeth)

Cate Blanchett’in Güncel Konulara Yönelik Yaklaşımı

Blanchett, çeşitli güncel alanlarda aktif bir şekilde çalışmıştır. Örneğin Blanchett, iklim değişikliği ve diğer çevresel konularda bireysel ve toplu eylemin bir savunucusu olmuştur. 2006'da eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore'un İklim Projesi'ne katılmıştır. 2007 yılında Avustralya’nın ulusal çevre kuruluşu olan Avustralya Koruma Vakfı’nın elçisi olmuştur. 2011 yılının başında Blanchett, atmosfere salınan karbon miktarını azaltmak için Avustralya hükümetinin karbon vergisi önerisine destek vermiştir. Bu konuda özellikle muhafazakârlardan ve muhalefetten önemli eleştiriler almıştır. Kendi evi ve çevresinde de çevrenin sürdürülebilirliği kapsamında adımlar atmıştır. Ayrıca modanın sürdürülebilirliği konusuna da dikkat çekmiştir.

Bir diğer yönden Blanchett, mülteciler ile ilgili çeşitli çalışmalar içinde yer almıştır. Blanchett, 2015'ten beri Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile birlikte çalışmaktadır. Mayıs 2016'da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Blanchett’in küresel İyi Niyet Elçisi olarak atandığını duyurmuştur. Blanchett, küresel mülteci krizine dikkat çekmek için bu Komiserliğin bir videosunda yer almıştır. Blanchett, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile 2015'te Ürdün, 2016'da Lübnan ve 2018'de Bangladeş'te hem Suriyeli hem de Rohingya mültecilerinin bu bölgelerde karşılaştıkları sorunları görüşmek için görevler üstlenmiştir.

İlginizi çekebilir: Winona Ryder Kimdir? Hayatı ve Oyunculuk Kariyeri

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN