Ekonomi

Bitcoin Nedir, Nasıl Çalışır, Bitcoin Nerelerde Kullanılır?

Bitcoin Nedir, Nasıl Çalışır, Bitcoin Nerelerde Kullanılır?

Bitcoin; Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında deneysel olarak başlatılan, herhangi bir resmi kuruluş, merkez bankası vb. ilişkisi bulunmayan, fakat herhangi bir ülkenin para birimiyle alınıp satılabilen ve transferi yapılabilen sanal para birimidir. Noktadan noktaya bir ağ üzerinde çalışan bitcoin teknolojisi, bu sayede merkezi bir kuruluşa ihtiyaç duymaz. Bitcoin transfer işlemleri ve para oluşumu bir ağ üzerinde ortaklaşa olarak yürütülür, bitcoin aynı zamanda ilgili para birimini oluşturan yazılıma verilen addır. Bu sanal para birimi üçüncü bir kuruluşun veya şahsın onayına gerek kalmadan internet yoluyla kolaylıkla gönderilebilir. Bitcoin transferleri şu özelliklerinden dolayı tercih edilmektedir;

  • Geri harcaması çok kısa sürede gerçekleşir ve hızlıdır.
  • Tasarımından dolayı geri dönüşümsüzdür.
  • Masrafı diğer ödeme yöntemlerine nazaran çok daha azdır.

Paranın arzı, sistem ve yazılım kullanıcılarının anlaşması ile gerçekleştiği için herhangi bir şahıs, kurum, banka ya da hükümet tarafından yönlendirilemez. Bitcoinde meydana gelen kısıtlı enflasyon, ağdaki güvenliğe katkıda bulunan madencilere yani kullanıcılara eşit olarak dağıtılır.

Bitcoin

Bitcoin Nasıl Çalışır, Çalışma Prensibi Nedir?

Bitcoin, gerçekleştirilen ödemelerin doğrulanması adına noktadan noktaya ağ bağlantısı, anahtarlı şifreleme ve proof-of-work gibi bazı teknolojiler kullanmaktadır. Bitcoin, ödemeyi gerçekleştiren adresten alıcı tarafa imzalanarak gönderilir ve her kullanıcının birden fazla adresi olabilir. Yapılacak olan işlemler ağa duyurulduktan sonra zincirdeki yerini alır, bu sayede eklenen bitcoinler sadece bir kez harcanabilir. Her işlem 1-2 saat içerisinde blok zincirini uzatan geniş işlem gücü tarafından aynı anda kilitlenmiş olur. Bitcoin, bu teknolojiler sayesinde herkesin kullanabileceği güvenilir ve hızlı bir ödeme ağı sağlar.

Bitcoinin başladığı dönemlerde madencilik olarak adlandırılan sistem ile ağa katılan her kullanıcı, sistem üzerindeki katkıları sonucunda üretim yaparak az miktarlarda Bitcoin kazanmaktaydı. Bu yöntem artık çok güçleşti ve madencilik olarak sisteme katılım, çok maliyetli, büyük makineler ile gerçekleştirilebilir bir hale geldi. Örneğin; katılıma açık bir altın madeni bulunuyor ve siz bu madenden rahatlıkla kazanç sağlıyorsunuz. Bu durum başkaları tarafından fark ediliyor ve herkes madenin çevresinde toplanıyor.

Bir müddet sonra bu işi tek başınıza yapamayacak kadar zorlanıyorsunuz ve takım olarak çalışmalar başlıyor. Madenin derinlerine inildikçe iş daha da zorlaşıyor ve sonuç olarak bu iş mühendislik projelerine ihtiyaç duyulacak bir hale geliyor. Yapılan geniş çaplı yatırımlar ise belli bir süre sonra büyük kurumların teşebbüsü ile devam ettiriliyor. Bu durumda geniş çaplı yatırım yapacak gücü olmayan kişiler Bitcoin satmaya başlıyor. Talebin olduğu, madeni çıkarma maliyetlerinin yüksek olduğu süreç böylece devam ediyor ve Bitcoin her geçen gün daha fazla değer kazanıyor.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nerelerde Kullanılıyor?

Bitcoin ilk çıktığında yalnızca madencilik sistemi ile kazanç sağlanıyordu, ilerleyen zamanlarda ise piyasada değerlendi ve bir ödeme sistemi olarak kabul gördü. Bitcoinin piyasaya gerçek anlamda girdiği yer, internetin karanlık yüzü şeklinde tanımlanan Deep Web’dir. Bilinen arama motorlarının bulamadığı ve normal kullanıcıların erişemediği, ayrıca anlık değişen bir sistem üzerinde faaliyet gösteren Deep Web’in takip dışı bir ortam olduğunu söyleyebiliriz. Bu tarz bir yerde takip edilen para birimleriyle hareket etmek imkansız bir hale gelince, sistem aniden Bitcoin kullanımına dönüştü. İlk zamanlarda Deep Web üzerinde sıklıkla kullanılan Bitcoin, insanlar tarafından işe yaramaz ve zarar verici bir sistem olarak değerlendiriliyordu, ancak son dönemlerdeki değer artışından dolayı birçok kişinin ilgisini üzerine çekmeyi başardı.

Başta Amerika olmak üzere, Bitcoin yatırımlarının yaygınlaştığı tüm ülkelerde vergilendirme konusunun nasıl olacağı ise henüz netlik kazanmadı. Money Gram ve Western Union gibi uluslararası para transfer kurumlarının bitcoin ile ilgilenmesinin ardından, Paypal ve E-Bay’da bitcoin ile ödemelerin yapılabileceği açıklandı. Bu olaydan hemen sonra Çin’in en büyük arama motoru olan Baidu, Bitcoinin kabul edileceğini belirtti. Tüm bu gelişmeler dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor ve yatırımcıların büyük bir bölümü artık madenciliğin dışında al-unut yatırımına yöneliyor. Bu gelişmenin en iyi örneği ise The Guardian’da yayımlanan bir haber ile gün yüzüne çıktı; 2009 yılında 26,00 dolara alınan 5.000 BTC şuan 1.860.000 dolara karşılık geliyor.

Günümüzde kullanılan ve üretilen Bitcoin değeri yaklaşık 4,7 milyar dolar, ayrıca günlük olarak işlem gören değeri 36 milyon dolar. Bitcoin kullanımı arttıkça ve daha geniş kitlelere ulaştıkça, işlem limitleri de aynı oranda yükseliyor. Netice olarak Bitcoin, kendi pazarını dünya üzerinde hızla oluşturuyor ve bu doğrultuda Kanada’daki ilk Bitcoin ATM hizmete girdi bile. Amerika’daki bir firmanın bu ülkedeki düzenlemelerin daha kısıtlı olması nedeniyle Kanada’da bir kafeye kurduğu ATM, insanların akıllı telefonlarına yükledikleri sanal cüzdanlar sayesinde bitcoin ile alım-satım işlemi gerçekleştirmelerine imkan tanıyor. Ayrıca dünya üzerindeki birçok mekanda bitcoin ile işlem yapılabiliyor, bilhassa ABD ve Avrupa bitcoin ile ödeme konusunda oldukça popüler.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin, ülkemizde yavaş yavaş tanınmaya başladı, bu anlamda Türkiye’nin ilk bitcoin alım-satım sitesi ise BTC Türk’tür. Buna rağmen Türkiye’deki hiçbir iş yerinde bitcoin ödeme sistemi henüz bulunmuyor, ancak BTC Türk birçok firma ile görüşmelerini sürdürüyor. BTC Türk’ten kısa bir süre sonra açılan koinim.com web sitesi, bazı prosedürler ve kanunlar nedeniyle yaşanan sıkıntılar dolayısıyla alım-satım işlemlerini durdurdu, ancak yayın hayatına hala devam ediyor. Ülkemizde işlemleri gerçekleştiren tek web sitesi şuan BTC Türk ve işlem hacmi yaklaşık olarak 1.000 BTC (yaklaşık 400.000 dolar). Kısaca BTC Türk, ülke piyasasında henüz rakibi bulunmadığı için bu piyasayı istediği gibi şekillendirebiliyor.

Bitcoin Borsası ve Altcoinler

Bitcoin benzeri 30 kadar sanal para birimi daha mevcuttur, bunlardan bazıları; Namecoin, Digitalcoin, Litecoin, Devcoin, Anoncoin, I0coin, Freicoin, Terracoin, Feathercoin, Novacoin, Primecoin ve Peercoin. Bu para birimlerinin bir kısmı bitcoin gibi şifreleme sistemi kullanıyor, bazıları ise daha farklı sistemler kullanıyor. Altcoinlerin bazıları açık madencilik ile kazanç sağlamaya imkan verirken, bazıları kapalı devre iç üretim yapıyor ve üretilen coinler alım-satım şeklinde değerlendiriliyor. Bu altcoinlere ait işlemler, dünya üzerindeki dijital para borsalarında gerçekleştiriliyor ve altcoinlerin arz-talep değerleri anlık olaylara göre kar ya da zararlar oluşturuyor. Bitcoin transferi ile dijital para borsasında gerçekleştirilen hareketler, anlık dönüşüm ile diğer altcoinlere dönüştürülebiliyor ve kısa bir süre sonra kura göre hareketin seyri kazanç sağlayabiliyor. Bitcoindeki al-unut yöntemi altcoinler için de geçerli, ancak yaygın kullanım ve güvenlik sıkıntılarından dolayı, Litecoin haricindekiler çok fazla tavsiye edilmiyor.

Bitcoin Parası

Bitcoin piyasasının merkezi olan Mtgox üzerinde alım-satım işlemlerinin %80’den fazlası yapılıyor. Mtgox’un işlem hacmi yaklaşık olarak 30.000 BTC (ortalama 13 milyon dolar). Bitcoin alım-satım işlemleri, dünya üzerinde yüksek oranda bu web sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Mtgox üzerinden farklı alternatif ödeme yöntemleri işe doğrudan ödeme alınabiliyor ya da diğer alternatif ödeme yollarına satış yapılan BTC miktarı ile transfer gerçekleştirilebiliyor. Japonların 2010 yılında kurdukları bu sitede üst düzeyde güvenlik önlemleri mevcut, ancak BTC aktarımı hususunda herhangi bir yaptırımı bulunmasa da gerçek para çekebilmek için tarafınızdan istenen bazı belgeleri gönderip kimliğinizi doğrulamanız gerekiyor.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN