Bilim

Astral Seyahat Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?

Astral Seyahat Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?

Astral seyahat, ruhun bedenden ayrılarak farklı bir boyuta geçmesi durumudur. Bu geçiş esnasında kişi ne yaptığının farkındadır ve bilinci açık kalır. Astral seyahat başladığı anda kapılar ya da duvarlar size engel değildir yani tüm fiziksel engeller kaybolur. Böylece mahallede küçük bir gezintiye çıkılabilir, ülkeler arası seyahat edilebilir veya farklı gezegenlere kolayca gidilebilir.

Bu konuda doğuştan yetenekli olan bazı insanlar vardır ve istem dışı olarak Astral deneyim yaşayabilirler. Bazı insanlar ise astral seyahat yapabilmek için belirli yöntemler kullanmalıdır. Bu yöntemleri birazdan anlatacağız, fakat şunu belirtmemiz gerekir ki; korku, bu seyahatin en büyük düşmanıdır. Astral seyahat gerçekleşirken, vücut bazı tepkiler vermeye başlar. Bazı insanlar bu tepkilerden ürker ve hiçbir zaman tecrübe yaşayamaz. Bazıları da bu tecrübeyi yaşarken dışarıdan bedenlerini görür ve korkuya kapılırlar. Bahsettiğimiz her iki durumda da astral seyahat başarısızlıkla neticelenir ve ruh bedene geri döner.

Astral Seyahat Sırasında Ne Hissedilir?

Astral seyahat yapan bir kişi, tüm hücrelerinin ve kaslarının uyuştuğunu hisseder. Baş dönmesi, vücutta karıncalaşma, kulakta uğuldama veya vücudun spiral olarak dönmesi, seyahate çıkarken görülebilecek belirtiler arasındadır. Hafifleme hissi olduğunda, nefes sistemi bozulmadan nefes tutulmalı ve devam edilmelidir. Şayet çıkış başarılı olmadıysa, yeni belirtilerin oluşması beklenmelidir. Astral seyahatte başarılı olmak tamamen sabır işidir. İlk tecrübeyi yakalama süreci insandan insana değişebilir ve bu tecrübe sanıldığı kadar çabuk olmayabilir.

Astral Seyahat Nasıl Yapılır?

Beden çok rahat olmalı ve hiç kimsenin rahatsız etmeyeceği bir odaya gidilmelidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, astral seyahatin önündeki tek engel korku ve endişedir. Kişi, kendine ve bu olayı yapabileceğine inanmalıdır. İlk seferde başarılı olunacak diye bir şey yoktur. Ruh bedenden ayrılırken korkulur ya da vazgeçilirse, tekrar bu aşamaya ulaşmak çok zaman alabilir. Bundan dolayı korkuyu atmak ve astral seyahatin zarar verici olmadığını bilmek gerekir.

Astral seyahati yapabilmek için en önemli hususlardan biri de, imgelemenin başarıyla gerçekleştirilmesidir.  Yatakta uzanırken kendinizi tavandaymış gibi hayal edin ve yukarıdan vücudunuza baktığınızı düşünün. Bu olayı ne kadar canlı yaparsanız, zihninizin kabul etmesi ve ruhun bedenden ayrılması o kadar kolay olur. Beynin mutlaka alfa pozisyonunda olması, astral seyahat için çok önemlidir. Diğer bir deyişle; meditatif bir durumda olunmalıdır. Çevredeki hiçbir şey düşünülmemeli ve vücut gevşemelidir. Bu esnada aklınıza herhangi bir düşünce gelirse, ona takılmayın ve geçip gitmesine müsaade edin. Ayrıca vücutta kesinlikle gerilim olmamalıdır. Şayet bir yeriniz ağrıyorsa veya sıkıntılı bir durumunuz varsa, astral seyahat olayına girmeyin.

Astral seyahat tecrübesi yaşayacağınız gün meditasyon yapmak, birkaç adet havuç yemek ve et yememek, sonuca ulaşmak için size yardımcı olacaktır. Seyahate çıktığınızda kesinlikle korkmayın. Şayet korkarsanız, bedeninize geri dönersiniz. Böyle bir durum yaşarsanız, yapacağınız en doğru şey uykuya dalmak olacaktır. Astral seyahate çıktığınızda göbek bölgesinde rahatsız edici durumlar, kulaklarda uğuldama ve kalpte aşırı çarpıntı gibi şeyler yaşayabilirsiniz. Bunlar normaldir ve seyahate çıkmak üzere olduğunuzun göstergesidir. Bu noktada korkan birçok kişi bedenine geri dönmüştür. Kalp ya da tansiyon rahatsızlığı bulunanlar dikkatli olmalıdır. Bunun dışında korkulacak bir durum yoktur ve sağlığa herhangi bir zarar gelmeyecektir.

Seyahat sırasında istediğiniz zaman bedeninize geri dönebilirsiniz. Bunu yapabilmek için sadece düşünmelisiniz. Her yerde olduğu gibi, astral seyahatte de size düşünceleriniz yön verecektir. Seyahatte iken odanızdaki eşyaların yerlerini de farklı görebilirsiniz. Bu da normal bir durumdur. İlk tecrübelerinizde odanızdan dışarı çıkmayın ve sadece kendinizi ya da odayı seyredin. Astral, bedeni yönlendiren düşüncelerdir. Bu hususta hakimiyet kazandıkça evin dışına çıkabilir ya da daha uzak yerlere seyahat edebilirsiniz. Astral seyahat ile diğer galaksilere veya uzaya gitmek her ne kadar mümkünse de, güneş sistemi dışına çıktıktan sonra geri dönüş konusunda problemler yaşanabilir ve kaybolabilirsiniz. Bundan dolayı kesin bir hakimiyet kazanmadan böyle bir girişimde bulunmayın.

Seyahatte iken bazı varlıklarla karşılaşıldığı hakkında düşünceler mevcuttur. Bu durum tamamen size bağlıdır. Bedene geri dönerken ani bir sıçrama hissedilebilir. Bu esnada yatağınızdan kalkmayın ve uykuya devam edin. Astral seyahat ilk denemede mümkün olabilir, fakat genel olarak çalışılması gereken bir olaydır. Bu konuda sabırlı olunmalı ve düzenli olarak çalışmalar yapılmalıdır.

Astral Seyahat Teknikleri Nelerdir?

Nefes Tekniği: Öncelikle sizi rahatsız eden bir durum varsa onu giderin. Rahat hissedeceğiniz bir kıyafet giyin ve yatağınıza ya da yere uzanın. Yatarken sırtınız yere paralel olmalıdır. Başınızın altına bir yastık koyun (Yastık, baş ve sırtınızın açısını bozmamalıdır). 3-4 kere derin derin nefes alın. Nefes alırken göğsünüzü şişirmeyin, karın bölgesine doğru alıp bırakın. Tüm nefes boşalırken içinizden saymaya başlayın (Birden dörde kadar). Nefesiniz rayına oturana kadar şu şekilde sayacaksınız;

 • Nefes alırken sayın (birden dörde),
 • Nefesinizi tutun ve sayın (birden dörde),
 • Nefesinizi bırakırken sayın (birden dörde).

Gevşeme: Astral seyahat, vücudun uyutulup bilinci kandırma yoluyla uyanık kalmaktır. Bu anlamda, vücudun kolaylıkla uyku hali alması için kasların gevşetilmesi gerekir. Ancak bu kasları gevşetebilmek için sürekli çalışmak şarttır. Bazı kaynaklarda, Astral seyahat yaparken vücudun başka birisi tarafından rahatsız edilmemesi gerektiği ve böyle bir durumun ölüm riski taşıyabileceği belirtilmektedir. Dilerseniz şimdi, kasları nasıl gevşetebileceğinize geçelim;

Nefes alıp tutarken bilek, parmaklar ve ayak tabanınıza kadar olan bölgeyi gücünüz yettiği kadar sıkın ve birden dörde kadar sayarak gevşetin. Nefesinizi tekrar bırakırken dörde kadar sayın ve daha sonra vücudunuzda hava yokken yine sayın. Bunu 3 kere yaptıktan sonra ayak parmaklarınızın tersine doğru tekrar yapın. Daha sonra sırasıyla;

 • Ayak bilekleri,
 • Diz kapağı,
 • Kalçalar,
 • Karın boşluğu,
 • Köprü şekliyle sırtı,
 • Göğüsleri,
 • El parmaklarını,
 • Bilekten dirseğe kadar olan bölgeyi,
 • Dirsekten omuzlara kadar olan bölgeyi,
 • Trapez ve omuzları,
 • Boyun bölgesini,
 • Bilekten dirseğe ve dirsekten omuzlara kadar olan bölgeyi,
 • Çene kaslarını ve surat kaslarını gevşetirken 3’er defa nefes işlemini tekrarlamalısınız. Daha sonra 2-3 kere derin nefes almalı ve nefesinizi rahatlatmalısınız.

Korunma: Astral seyahat yapan kişilerin birçoğu, böyle bir tecrübeyi daha önce yaşamadıkları için, ilk çıkış halindeki durumlardan dolayı ürkerler. Bu tür korku ve endişe durumlarında Astral, bir beden korunma mekanizması olarak bedene geri döner. İlk çıkışta kendi bedenini görüp korkan ve öldüğünü sanarak ağlayan birçok insan mevcuttur. Ayrıca bazı Astral varlıkların ortaya çıkma ihtimali düşünülürse, seyahate yeni çıkan insanların korunma uygulaması yapmaları gerekiyor.  Bu korunmayı sağlamak için bir yere uzanın ve rahat olun. Avuç içleriniz yere doğru gelsin. Nefes kontrolü ile yalnızca gözünüze çarpan anlamsız şekilleri seyredin. Bir müddet (5-10 dakika) hiçbir yorum yapmayın. Bu esnada görüntüleri takip edebilirsiniz. Daha sonra iradenizi kullanarak boşluğu yakalayana kadar uğraşın.

Rüya Günlüğü: Gördüğünüz rüyaları yanınızda bulunan bir deftere uyanır uyanmaz not edin. Bunu ertelerseniz unutabilirsiniz. O yüzden tüm sıcaklığıyla hemen yazmanız gerekiyor. Astral boyutta gerçekleşen rüyalar çabuk unutulur. Rüyalarınızı kaydederek, daha sonra bilinçaltınızla bağlantı kurabilir ve rüyada olduğunuzun farkına varabilirsiniz. Astral seyahatin bu aşaması, lucid rüya aşaması olarak adlandırılır. Buradan direk olarak Astral seyahate geçiş yapılabilir. Örneğin; rüyada herhangi bir yerde yürüyorsunuz ve daha sonra ileride ne var diye meraklanıyorsunuz. Aniden uçmaya başlıyorsunuz ve rüyanızdan uyanıyorsunuz. Şayet rüyanızda gördüğünüz, fiziksel ortamda bulunmaması gereken şeyleri zıt renklerle yazarsanız, bir müddet sonra rüyadayken fiziksel ortamın dışında şeyler olduğunda rüya gördüğünüzü fark edebilirsiniz. Böylece rüyanız lucid rüya olur. Bu aşamada yapmanız gereken şey, fiziksel bedenin yanına ulaşmayı istemek olacaktır.

Çıkış Belirtileri: İyi bir nefes tekniği, konsantrasyon ve hayal gücü ile bir müddet sonra vücuttaki tüm hücreler ve kaslar uyuşur. Bu sırada orada ne olup bittiğini anlamak için dikkatinizi farklı yerlere kaydırmamalısınız. Çünkü bütün uğraşlarınız boşa gidebilir ve büyük hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bu durumla karşılaşan ve psikolojik sorun yaşayan birçok örnek mevcut. Bütün vücutta karıncalaşma, kulaklarda uğuldama ve vücudun aşırı bir şekilde dönmeye başlaması, astral seyahate çıkış belirtilerindedir. Şimdiye kadar anlattıklarımızı genel olarak herkes yapabilir. Bundan sonrası kişiye göre değişiklik gösterir.

Astral Seyahatin İmgeleme Yöntemleri Nelerdir?

 • 3. gözünüze doğru, yukarıdan bir ipin asılı olduğunu ve elinizi uzatınca bu ipe ulaşabileceğinizi hayal edin. Daha sonra Astral ip vasıtasıyla yukarı tırmandığınızı düşünün.
 • Karanlık bir hücredeymiş gibi, vücudunuzun içinde hapsolduğunuzu hayal edin. Sadece 3. gözünüzün bulunduğu yerde çıkış var ve içerdesiniz. Bir merdiven yardımıyla bu ortamdan çıktığınızı düşünün. Hayal etmekte güçlük çekiyorsanız, öyle olduğunu zannedin ve hayal etmeye gayret gösterin.
 • Kendinizi bir hücredeymiş gibi düşünün. Hücrenin içine serin bir su doluyor ve sadece tek bir çıkış yolu var. İçerisi yavaş yavaş suyla dolarken, kendinizi sırt üstü suya bıraktığınızı hayal edin. Bu sayede yükselip çıkışa ulaştığınızı ve oradan çıktığınızı imgeleyin.
 • Kendinizi ayakta duruyormuş gibi imgeleyin ve bütün ayrıntıları görmeye çalışın. Bunu tam olarak gerçekleştirdiğiniz anda bilincinizin bu imgelediğiniz şeye aktığını hayal edin. Şayet bunu da başarırsanız çıkış yapmış olacaksınız.
 • Bedeninizdeki kaslardan birinin asılı kaldığını ve Astral bedeninizi tuttuğunu hayal edin. Daha sonra kasın gevşemesiyle bedeninizin boşluktan aşağı doğru düştüğünü imgeleyin.
 • Odanızın duvarına bir kapı oluşturun ve kapının üzerinde sizin için değerli olan bir simgenin bulunduğunu hayal edin. Daha sonra kendinizi kapıdan dışarıya çıkarken düşünün. Şayet kapıdan çıkabilirseniz, Astral seyahate çıkış yapmışsınızdır.
 • Çalışmaya başlamadan önce kendinize bir boy aynasında dikkatlice bakın. Daha sonra vücudunuzun her yerini ve formunuzu en ince ayrıntısına kadar hayal edin. Bu sayede çıkışınız başarılı olabilir.
 • Başka bir teknik; yere uzanın ve ayak parmak uçlarınızdan yaşam enerjinizi yavaş yavaş yukarıya çekin. Buradaki yaşam enerjisinden kastımız beyaz ışıktır. Yaşam enerjiniz 3. gözünüze kadar geldiğinde, o enerjiyle birleştiğinizi ve 3. gözden dışarıya çıkış yaptığınızı imgeleyin.

Daha birçok imgeleme tekniği verilebilir. Bu teknikler kişinin tecrübe kazanmasıyla çoğalabilir ve kişiye özel teknikler haline gelebilir. Astral seyahate çıkmanın aslında çok büyük bir anlamı var; astral yaşamda birçok okült bilgi (bilimsel yöntem dışındaki gizli bilgiler) kazanılabilir. İlk deneyimlerde Astral alemde kontrol zor olacaktır, fakat zamanla bedeninizi kontrol ederek rahat hareket etme imkanı bulacaksınız. Birçok insanın astral seyahat girişimlerinde başarısız olmalarının nedenleri; çalışmayı yanlış bir zamanda yapmaları, denemelere yeterince devam etmemeleri ve üç boyutlu imgelemeyi başaramamalarıdır.

Astral Seyahat Tehlikeli Bir Durum mudur?

Şu güne kadar astral seyahat ile alakalı yapılmış olan denemelerde kesinlikle tehlikeli bir durum oluşmamış ve gözlemciler tarafından tehlikeli bir duruma rastlanmamıştır. Bazı insanlar tarafından astral seyahatin ölüm ile sonuçlanabileceği söylense de, aslında insana güven duygusunu aşılayan bir durumdur. Çünkü insanların ölümü gümüş kordon adı verilen bağın kopması ile gerçekleşmektedir. Bu düşmeler, trafik kazaları gibi ölümcül tehlikesi olan fiziksel eylemlerde oluşur, astral seyahate geçme işleminde gümüş bağı insanların yataklarına bağlıdır ve ölüm tehlikesi bulunmaz. Sadece yükselecek kan basıncı ve ani kalp atışlarından kaynaklı olarak hipertansiyonu olan kişilere yan etki yapar.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN