Kimdir

Aşık Molla Rahim Kimdir?

1
Aşık Molla Rahim Kimdir?

Babası Kasımoğlu Bekir ve annesi Güzel olan Molla Rahim Adakasım köyünde 1317 yılında dünyaya gözlerini açmıştır. Âşık Molla kendi söylemiyle 40 yaşında bir gece gördüğü rüya sonucundan âşıklığa başlamıştır. Çocukluk yıllarını medrese de geçiren Molla Rahim, Osmanlı harfleri ile büyümüş ve bu harfleri hayatının her evresinde kullanmıştır.

Latin harflerini ise kullanmak için çaba göstermemiştir. İlim sahibi, dinine bağlı ve eğitimli bir kişiliğe sahip olan şair, yaşadığı her saygı ile anılmıştır. Kadiri tarikatına bağlı şekilde hayatını sürdüren Molla Rahim’in var olan şiirlerinin tamamı tasavvuf, din ve hece vezni üzerine yazılmıştır. 4 kez evlenen ünlü şairin 16 tane çocuğu bulunu, 1980 yılının Kasım ayında dünyaya gözlerini kapatmıştır. Naaşı Konya Yunak mezarlığına defin edilmiştir.

Ebedi Kişiliği

Âşık Molla Rahim 40 yalına geldiğinde bir rüya görür, rüyasında Peygamber Efendimiz vardır ve bu rüya onun yaşamının dönüm noktası olmuştur. Rüyanın etkisinden kurtulamayan Âşık Molla Rahim için bu aslına ilham kaynağı haline de gelmiştir. 7 cilt olan ilk eserini gördüğü bu rüyadan sonra ortaya çıkartmıştır.

Aşık Molla Rahim

Ünlü şairin;

 • Din Yıldızı
 • Abdulkadir Geylani
 • İrşadü’l-Gafilin
 • Hac Rehberi
 • Diğer Mevlit
 • HZ. Yusuf
 • Yeni Mevlit
 • Coşkun Şiir isimli 8 adet eseri bulunmaktadır. Eserlerinin tamamını zamanında Osmanlı harfleri ile yazmıştır. Ayrıca eserlerinde yarım ve tam kafiye kullanarak oldukça yalın şekilde kaleme almıştır.

Âşık Molla Rahim eserlerini ve yedi ciltten oluşan kitabını Hakan Koç isimli torunu bir araya getirerek tek kitap haline dönüştürmüştür. Sonrasında yeniden bastırılan bu kitap insanlar tarafından da çok beğenilmiştir. Tasavvuf konuda uzman olan kişiler Âşık Molla Rahim’in öldükten sonra ortaya çıkan tesirini ve insanlar üzerindeki etkisinin oldukça fazla olduğunu söylemektedir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

 1. Eşref İnanç

  Merhum Molla Rahim hakkında yazdıklarınız doğrudur. Fakat fotoğraflar ( Resimler) kendisine ait değildir. Bilgilerinize.

YORUM BIRAKIN