Kimdir

Adile Naşit Kimdir?

Adile Naşit Kimdir?

Adile Naşit, ünlü tiyatro ve sinema oyuncusudur, 1930 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ünlü tiyatrocu Amelya Hanım ve ünlü komedyen olan Naşit’in tek çocuklarıdır. Asıl ismi Adile Keskiner'dir, babasının ölmesi ile 1944 senesinde eğitimini yarım bırakarak İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Tiyatrosu'nda çalışmaya başlamıştır. İlk olarak Her şeyden Biraz Oyun ile sahnelerde yer alan Naşit, aynı dönem içinde Halide Pişkin'in tiyatro grubu ile İstanbul’a turneye çıkmıştır.

İstanbul turnesinden sonra Muammer Karaca tiyatrosunda oyunculuğa başlamış, 1948 yılında Vahi Öz ve Aziz Basmacı ile kurmuş olduğu komedi dalındaki ekibi ile yaklaşık olarak 4 sene boyunca çalışmıştır. Bu 4 dört senelik süreç içinde Ziya Keskiner ile evlenmiştir, 1961 yılında eşi ve abisi ile Naşit Tiyatrosu'nun temellerini atarak komedi dalında ne kadar başarılı olacağını kanıtlamıştır. 1963 yılından Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan tiyatrosu içinde yer almış 12 yıl boyunca bu grup ile çalışmayı hep sürdürmüştür.

Adile Naşit sinema açısında 1970 yıllarda başarılı adımlar atmaya başlamıştır. 1976 yılında İşte Hayat film ile sinemaseverlerin karşısına çıkmış ve Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ülke çapında En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanarak ismini daha çok duyurmayı başarmıştır. Bu ödül sinema sektöründe başarılı olacağının sinyallerini vermiş ve yıldız olmaya adım atmasına olanak sağlamıştır. Hababam sınıfı filmlerinin hemen hemen hepsinde müstahdem rolünde yer almış ve halk tarafından büyük bir beğeni toplamıştır.

1978 yılında Uluslararası Sanat Gösterilerinin müzikallerinde ve tiyatrolarında oyunculuğa başlamıştır, 1981 yılında TRT’de yayınlanmaya başlayan Uykudan Önce adlı çocuk programının Masalcı teyzeliğini yapmaya başlamıştır. Bu program sayesinde ülkedeki çocukların sevgisini kazanmıştır, anlattığı masallar ise halen akıllarda bulunmaktadır. Naşit 1987 yılında İstanbul’da dünyaya gözlerini kapatmıştır.

Adile Naşit

Adile Naşit’in Aldığı Ödüller

İşte Hayat filmi ile Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

Adile Naşit’in Filmleri

Yara, Şehvet Kurbanı Şevket, Bitirimler Sınıfı, Delisin, İşte Hayat, Hanzo, Çapkın Hırsız, Ah Nerede, Minik Cadı, Gece Kuşu Zehra, Sev Kardeşim, Oh Olsun, Mavi Boncuk, Canım Kardeşim, Yüz Liraya Evlenilmez, Hasret, Salak Milyoner, Kurşun, Aç Gözünü Mehmet, Vur Patlasın Çal Oynasın, Lüküs Hayat, Abbas Yolcu, Tosun Paşa, Kibar Feyzo, Şabanoğlu Şaban, Hababam Sınıfı Tatilde, Gülen Gözler, Kiralık Ev, Annem, Yaygara, Aile Pansiyonu, Milyarder, Gırgıriyede Büyük Seçim, Ağa Bacı, İşte Hayat, Hababam Sınıfı, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Haydi Gençlik Hop Hop Gibi daha birçok filmde rol almıştır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN