Ekonomi

20 Cent Kaç TL? Cent’in Sembolü Nedir?

20 Cent Kaç TL? Cent’in Sembolü Nedir?

Başlıklar

20 Cent kaç TL?

Yabancı parası olanların ya da Türk Lirası ile yabancı paralardan birisini satın almak isteyenlerin karşısına çeşitli kavramlar çıkmaktadır. Bunlar arasında özellikle 20 Cent kaç TL çok fazla araştırılmaktadır.

Öncelikle 20 Cent’in kaç TL olduğunu öğrenmek için Dolar, Euro hesaplamalarına göz atılmalıdır. Sadece bu da yetmemekte, 20 Cent ile kast edilenin hangi ülke para birimi olduğunu da açıklamak gerekmektedir. Çünkü cent birçok ülkenin para biriminin yüzde 1’ini ifade eder.

Bugün dolar üzerinden 20 Cent kaç TL diye baktığımızda dolar kurunun 14 TL olduğunu görüyoruz. 14 Türk Lirasını yüze böldüğümüz zaman 0,14 dolar eder. Bunu da 20 ile çarptığımızda 20 Cent 2,8 TL eder.

Euro üzerinden baktığımızda Euro kurunun 15,50 TL olduğunu görüyoruz. 15.50 Türk Lirasını yüze böldüğümüzde 0,155 Euro eder. Bunu da 20 ile çarptığımızda 20 Cent 3,1 TL eder.

20 Cent kaç TL?

Cent Nedir?

Cent dendiği zaman çoğu kişinin aklına tek bir para birimi akla gelir. Fakat cent, birçok ülkenin kullandığı bir alt para birimi cinsidir. Madeni para statüsünde olup kullanıldığı bütün ülkelerde cent madeni para olarak üretilir. O ülkenin para biriminin yüzde 1’i değerindedir.

Cent sözcüğünün kökenine baktığımızda Latinceden geldiğini görüyoruz. Latincedeki “Centum” kelimesi cent kelimesinin kökenini oluşturur. Fransızcada da cent, “100” anlamındadır. Farklı dillerde, farklı anlamlara da geldiği görülmektedir.

Türkçeye cent daha çok herkesin bildiği anlamıyla yüzde bir olarak geçmiştir. Her ne kadar bütün dövizlerin yüzde birini ifade ediyor olsa da doların yüzde 1’i için olarak bilinmektedir. Genel detaylarını ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Cent tek bir dövizi ifade etmez. Ana para birimlerinin 100/1’ini ifade eder. 
  • Cent madeni para olarak basılır.
  • Cent bizdeki kuruşun karşılığıdır.
  • Her ülke parası için cent ayrı ayrı değeri ifade eder.
  • Daha çok dolar ve Euro’da kullanılır.
  • 100 cent 1 dolara eşittir. Aynı şekilde 100 cent 1 Euro’ya eşittir. Dolayısıyla 20 Cent kaç TL derken hangi para birimine göre sorulduğunu netleştirmek gerekmektedir.

Cent’in Sembolü Nedir?

Cent her ne kadar onlarca farklı ulusal para biriminin alt birimi olsa da centin sembolü ortaktır. Cent Symbol olarak adlandırılan sembol, görsel olarak ¢ şeklindir. Bu sembolü cente para birimleri arasında yer veren ya da madeni para olarak cent üreten bütün ülkeler kullanmakta, böylece cent sembolü uluslararası bir seviye kazanmış bulunmaktadır.

Hemen bütün para birimlerinin olduğu gibi centin de bir sembolü vardır. Cent Symbol tüm dünyada ortak kullanılmaktadır. Görsel olarak centin sembolü ¢ olsa da klavyeden oldukça kolay biçimde yazılabilmektedir. Klavyeden Cent Symbol yapmak için ALT + 01262 kombinasyonunu tuşlamak yeterlidir.

İlginizi çekebilir:

1 Cent Kaç TL? Cent Nedir, Özellikleri Nelerdir?

10 Cent Kaç TL? Cent'i Kullanan Ülkeler

10 Euro Cent Kaç TL? Euro Kullanan Ülkeler

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN