Ekonomi

10 Cent Kaç TL? Cent'i Kullanan Ülkeler

10 Cent Kaç TL? Cent'i Kullanan Ülkeler

Başlıklar

10 Cent Kaç TL?

Dövizlerle alakalı araştırma yapanların internette en çok merak ettikleri sorulardan birisi 10 cent kaç TL olduğu görülmektedir. Her ne kadar böyle bir arayışta net ve tek bir rakama ulaşmak hedeflense de 10 cent kaç TL sorusunun cevabı oldukça değişkendir.

10 cent kaç TL sorusuna karşı farklı cevaplar ortaya çıkmasının nedeni, centin tek bir para birimi olmaması, pek çok ana para biriminin alt birimini ifade etmek için kullanılmasıdır. Bu nedenle 10 centin dolar mı, Euro mu, sterlin mi ya da başka bir para birimimi olduğu bilinmelidir.

10 cent kaç TL sorusunun cevabının değişkenliğindeki bir diğer etken döviz kurlarının sürekli değişmesidir. Özellikle ülkemizde son yıllarda saniyeler içinde dahi kurlarda büyük oynaklık yaşanması 10 centin TL karşılığının da çok ani değişmesine neden olmaktadır.

10 centin kaç TL olduğunu öğrenmek için dolar, Euro gibi döviz kurlarına bakmak gerekir. Hangi ülkenin para biriminin olduğu da bilindikten sonra o para biriminin yüzde 1’i cente karşılık gelmekte, 10 cent de yüzde 10’unu teşkil etmektedir.

10 centi bugün dolar üzerinden değerlendirdiğimizde dolar kurunun 14 TL olduğunu görüyoruz. 14 Türk Lirasını 100’e böldüğümüzde 0,14 dolar etmektedir. Bunu da 10 ile çarptığımızda 10 cent 1,4 TL yapmaktadır.

Bugün Euro üzerinden baktığımızda kurun 15,50 TL olduğunu görüyoruz. 15,50 Türk Lirasını 100’e böldüğümüzde 0,155 Euro yapmaktadır. Bunu da 10 ile çarptığımızda 10 cent 1,55 TL yapmaktadır.

Cent'in Özellikleri

Cent, pek çok ulusal para biriminin 100’de 1’ine denk gelen bir para birimidir. Kökenine baktığımızda kelimenin Latinceden geldiğini görüyoruz. Latincedeki “centum” kelimesi 100 manasına gelmektedir. Aynı zamanda 1 cent değerindeki madeni para birimi de cent olarak adlandırılmaktadır. Fransızcada da benzer şekilde cent, 100 manasındadır ve farklı dillerde, farklı anlamlarda kullanılmaktadır.

Türkçeye centin daha çok herkesin bildiği manasıyla geçtiğini görüyoruz ve 100’de 1 manasında kullanılmaktadır. Farklı dövizler için cent ifadesi tercih edilebilse de Türkçede cent ile ifade edilen daha çok doların yüzde 1’i olmaktadır. Centin başlıca özelliklerini şöyle sıralamak mümkündür:

  • Cent pek çok ülkenin kullanmış olduğu bir para birimidir. 
  • Her kullanıldığı ülkede ana para biriminin 100’de 1’ini ifade etmektedir. 
  • Centler ülkelerde madeni para olarak basılmaktadır. 
  • Daha çok dolar ve Euro’nun yüzde 1’ini belirtmek için kullanılmaktadır.
  • 1 dolar 100 centten meydana gelmektedir. Yine 1 Euro da 100 centten oluşmaktadır. Bu nedenle 10 cent kaç TL sorusunun cevabı centin hangi döviz cinsi olduğuna göre değişmektedir.

Centi Kullanan Ülkeler

Centi Kullanan Ülkeler

Cent söz konusu olduğunda ülkemizde ve tüm dünyada dolar ve Euro kast ediliyor olsa da birçok ülke tarafından bu alt para birimi kullanılmaktadır. Bu nedenle cent tek bir ülkenin para birimi değildir. Bazı ülkeler 1 centlik madeni paralar tedavüle sokmuş bulunmakta, ABD ve Kanada 1 centleri daha çok peni olarak isimlendirilmektedir. Dünya genelinde yüzde birlik para birimine cent ya da bundan türeyen isimleri veren birçok ülke bulunmaktadır.

Dünyadaki cent kullanan başlıca para birimleri arasında Arjantin pesosu (sentavo), Aruba florini, Avustralya doları, Barbados doları, Bahama doları, Belize doları, Bermuda doları, Bolivya bolivianosu (sentavo) bulunmaktadır. Yine Brezilya reali (sentavo), Brunei doları (sen), Bulgar levi (stotinka), Kanada doları (sou ya da Fransız Kanada’sında senne),        Cayman Adaları doları, Küba pesosu (centavo) sayılabilmektedir. Ayrıca Doğu Karayip doları, Eritre nakfası, Estonya kronu, Euro (paraların üzerinde EURO CENT yazısı bulunmaktadır.), Fiji doları, Guyana doları, Hong Kong doları, Endonezya rupiahı (sen), Jamaika doları, Kenya şilini, Liberya doları, Litvanya litası (centas) bulunmaktadır.

Malezya ringgiti (sen), Mauritius rupisi, Meksika pesosu (centavo), Fas dirhemi (santim), Namibya doları, Hollanda Antilleri guldeni, Yeni Zelanda doları, Panama balboası (centésimo), Filipinler pesosu (centavo), Seyşeller rupisi de cent kullanmaktadır. Yine Sierra Leone leonesi, Singapur doları, Güney Afrika randı, Sri Lanka rupisi, Surinam doları, Svaziland lilangenisi, Yeni Tayvan doları, Tanzanya şilini, Tonga paʻangası (seniti), Trinidad ve Tobago doları, Uganda şilini, Amerikan doları, Uruguay pesosu (centésimo), Zimbabve doları da bunlar arasındadır.

İlginizi çekebilir: 1 Cent Kaç TL? Cent Nedir, Özellikleri Nelerdir?

20 Cent Kaç TL? Cent’in Sembolü Nedir?

10 Euro Cent Kaç TL? Euro Kullanan Ülkeler

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN