Kimdir

Zara Kimdir? Nerelidir?

Zara Kimdir? Nerelidir?

Başlıklar

Türk halk müziği ses sanatçısı olan, sahne ismi ile, Zara’nın gerçek ismi Neşe Yılmaz’dır. Nüfus kayıtlarına ismi daha sonra Neşe Zara Yılmaz olarak geçmiştir. 15 Ocak 1976’da İstanbul’da dünyaya gelmiştir ve çocukluk yılları Üsküdar’da geçmiştir. Baba tarafından Kürt, anne tarafından Türk kökenli olan sanatçı, aslen Adıyaman ilinin Kahta ilçesindendir. Hatice ve Kemal Yılmaz’ın kızları olan Zara’nın, Bahar ve Mesut isimlerinde iki tane de kardeşi vardır.

Zara’nın 2002 yılında Ulus Müzik’in sahibi İskender Ulus ile yaptığı evlilik 5 yıl sürmüştür. 13 Mart 2012’de Recep Tayyip Erdoğan’ın eski danışmanı Akif Beki ile dünya evine girmelerinin ardından çift, Dila adında bir kız çocuğu dünyaya getirmiştir.

Zara'nın Öğrenim Hayatı

Zara öğrenim hayatına Sosyal Meskenler İlkokulu’nda başlamıştır. İstanbul Üsküdar Cumhuriyet Lisesi’nden mezun olduktan sonra öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Şan Eğitimi Bölümü’nde tamamlamıştır.

Zara'nın Aldığı Ödüller

Zara, ilk ödülünü 1991 yılında Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenmiş olan “Liseler arası Müzik ve Halk Oyunları” adlı yarışmada “Türk Halk Müziği Bayan Solist” dalında birinci olarak almıştır. 1993 yılında aynı yarışmaya katılarak yeniden birincilik ödülünü kazanmayı başarmıştır. 1996 yılında TRT tarafından düzenlenmiş olan “ Yetişmiş Ses Sanatçısı” sınavına katılarak başarılı olduktan sonra TRT’nin kadrosuna katılarak TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı ünvanını almıştır. Bu yıllarda çok sayıda amatör konserde ilk dinleyicileriyle buluşmuştur.

1998 yılında sahne adı olarak kullanmaya başladığı “Zara” ismi ile “Avuntu” adındaki ilk albümü, Magazin Gazetecileri tarafından ona “Umut Veren Kadın Sanatçı” ödülünü kazandırmıştır. Bu ödülün adını boş çıkarmayan başarılı sanatçı yıllar geçtikçe çok sayıda ödüle layık görülmüştür. 2002, 2004 ve 2011 yıllarında düzenlenen 30, 31 ve 38. Altın Kelebek Ödülleri’nde “En İyi Türk Halk Müziği Kadın Solisti” dalında ödül almaya hak kazanmıştır. 2003’te düzenlenen 9. Kral Tv Müzik Ödülleri töreninde “En İyi Türk Halk Müziği Kadın Sanatçı” ödülüne layık görülen Zara, daha sonra 2006 ve 2007’de düzenlenen aynı organizasyonda, aynı dalda üst üste 2 kez daha ödül almıştır. Bu ödüllerden sonra da başarına hızla devam eden sanatçı, 2013 yılında düzenlenen 19. Siyaset Dergisi Ödülleri’nde “Yılın Türk Halk Müziği Kadın Sanatçısı”, aynı yıl 3. Karadeniz Vakfı Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı Halk Müziği Kadın Sanatçısı”, 2014’te 41.

Zara

Magnum Kelebek Ödülleri organizasyonunda “Türk Halk Müziği Özel Ödülü”ne layık görülmüştür. 2015 yılında düzenlenmiş 20. Siyaset Dergisi Özel Ödülleri organizasyonunda “Özel Ödül” almaya hak kazanarak istikrarını sürdürdüğünü göstermiştir. Bu ödüllerin yanı sıra “Burç Fm Yılın Sanatçısı” (2000), “Dünya Radyo Dinleyici Özel Ödülü”, “Radyo Onbeş Dinleyici Özel Ödülü”, “Doğu Akdeniz Üniversitesi Mezunlar Derneği Yılın En Başarılı Sanatçısı” (2002), “Tepe Nautilus Özel Ödülü”, “Türk Müzik Endüstrisi Ödülleri Müyap 2006 Albüm Satış Başarısı Ödülü” (Zamanı Geldi albümüne), “Pertevniyal Lisesi 2009 Yılın En İyileri Ödülü”, “Kıbrıs Maliye Bakanlığı Oscarları 2009 Türk Müziği Ödülü”, “Özel Aka Koleji 2011 Türk Halk Müziği Onur Ödülü”, “2014 Quality Ödülü” ve “2016 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi En İyi Arabesk Kadın Şarkıcı Ödülü” almaya hak kazandığı, başarılarını taçlandıran diğer ödülleridir.

Zara'nın Albümleri

Daha çocukluk yıllarında müzik yaşamına atılan Zara, ilk albümlerini de bu yıllarda “Neşecik” ismi ile çıkarmıştır. Bu yıllarda çıkarmış olduğu 8 albümün isimleri şu şekildedir:

 • Eyvahlar Olsun
 • Yaşamak Bu Değil
 • Taptığım Allah Sevdiği Sensin
 • Garibim
 • Acımasız Dünya
 • Alın Yazım- Çek Kara Tren
 • Gurbet (Ağla Sevgilim)
 • Canım Askerim- Acı Gerçekler

Profesyonel olarak müzik eğitimi aldıktan sonra “Zara” sahne adıyla çıkardığı albümler de kronolojik olarak şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Avuntu (1998)
 • Boyut (2000)
 • Misafir (2002)
 • Özlenenler (2003)
 • Zamanı Geldi (2005)
 • Bülbül-i Şeyda (2005)
 • Bahar (2008)
 • Hazine (2011)
 • Zara & İstanbul Flamenko 5’lisi (2012)
 • Derin Aşk (2014)
 • Kendine İnan (2015)
 • Derin Aşk 2 (2016)

2007 yılında kendi kurduğu müzik şirketi “ZR Müzik”ten çıkardığı ilk albüm “Bahar” isimli albümüdür. Ayrıca bunlara ek olarak 2012 yılında piyasaya çıkan, Poll Production şirketi tarafından Orhan Gencebay’ın 60. sanat yılına özel olarak hazırlanmış, Orhan Gencebay’a ait 33 şarkının, 32 farklı sanatçı tarafından seslendirildiği “Orhan Gencebay ile Bir Ömür” adlı albümde konuk şarkıcı olarak “Dilenci” şarkısını seslendirmiştir.  

Çıkardığı bu albümlerin yanı sıra 2011 yılında Nurdan Torun’un “Her Hayat Bir Keşif” isimli albümünün hazırlanmasında yapımcı ve yönetmenlik koltuğuna oturarak bu işin de üstesinden gelmiştir.

Zara'nın Rol Aldığı Müzikal, Dizi ve Filmler

Müzik kariyerinde pek çok başarıya imza atmış olan Zara, oyunculuk alanında da performans sergilemiştir. İlk olarak 1997 yılında Atatürk Kültür Merkezi’nde seyircisi ile buluşan “Yunus Emre Müzikali”nde “Amber” rolünde hem oyuncu hem de solist olarak rol almıştır. İlk uzun metrajlı film deneyimini Atıf Yılmaz’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu 12 Eylül 1980 darbesini konu alan “Eylül Fırtınası” adlı filmde Tarık Akan ile baş rolü paylaşarak edinmiştir. Oyunculukta da başarılı olabildiğini göstermiş olan Zara daha sonraki yıllarda da dizi ve filmlerde yer almıştır. 2001 yılında Osman Sınav’ın yönettiği “Deli Yürek Bumerang Cehennemi” adlı aksiyon filminde “Leyla” karakterini, 2003 yılında Ümit Efekan’ın yönettiği, Fikret Kuşkan, Yeşim Büber, Kaan Girgin, Ayşegül Devrim, Sevda Ferdağ ve Levent Ülgen gibi ünlü oyuncuların rol aldığı “Gelin” dizisinde baş rol oyuncusu olarak “Hazal” karakterini canlandırmıştır. 2008 yılında baş rolünü Kadir İnanır ile Hakan Ural’ın canlandırdığı “İpsiz Recep” adlı dizide konuk oyuncu olarak yer almıştır.

Zara'nın Sunduğu TV Programları

Müzik ve oyunculuk kariyerini başarı ile icra eden Zara, TV programlarında da izleyicisi ile buluşarak, bu alanda da başarılı olduğunu göstermiştir. 2005-2006 yıllarında yayınlanan, Zara’nın 2005 yılında çıkardığı “Zamanı Geldi” albümü ile aynı adı taşıyan TRT’de yayınlanan televizyon programını sunmuştur. 41 bölüm süren bu televizyon programında İbrahim Tatlıses, Yavuz Bingöl, Selda Bağcan, Edip Akbayram, Belkıs Akkale, İzzet Altınmeşe, Sabahat Akkiraz, Uğur Işılak, Funda Arar, Zerrin Özer, Fatih Erkoç gibi pek çok değerli usta ses sanatçısını konuk ederek izleyenlerine keyifli anlar yaşatmıştır. 2006 yılında ATV kanalında yine müziğin baş rolde yer aldığı bir program olan “Tanrı Misafiri” isimli programı sunmuştur.

2009-2011 yılları arasında Tv8 kanalında Oktay Kaynarca ile yine müzik ve sohbet temalı olan “Salı Sefası” adlı programda sunuculuk yapmıştır. Bu program 2009 yılında Magazin Gazetecileri Derneği tarafından düzenlenen Altın Objektif Ödülleri organizasyonundan “Yılın En İyi Müzik Programı”, İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından “Yılın En İyileri Ödülleri”, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği tarafından da “Yılın En İyi Show Programı” ödüllerine layık görülmüştür. 2015 yılının Nisan ayından beri TRT Müzik kanalında “Sonsuz Şarkı” isimli müzik programını sunmakta ve bu programda sahneyi ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı ile paylaşmaktadır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN