Ekonomi

Vadeli Hesap Nedir, Nasıl Açılır, Vadesiz Hesaptan Farkı Nedir?

Vadeli Hesap Nedir, Nasıl Açılır, Vadesiz Hesaptan Farkı Nedir?

Bugün yapılan birikimler ile geleceği düşünmek, neredeyse her insanın sergilediği olumlu bir eylemdir. Bu düşünceye paralel olarak da, para birikimi yapma ve bu birikimleri değerlendirme teknikleri gelişmiştir. İnsanlar gelecekleri için yatırım yapar ve kendilerini güvence altına almak isterler, bu yatırımlara bakıldığında ise genellikle ev, arsa vb. gayrimenkul araçları karşımıza çıkar. Bu tür yatırım araçları, yüksek fiyatları nedeniyle tabii ki her yatırımcı için uygun değildir. Hal böyle olunca, gayrimenkul haricinde daha değişik birikim yapma veya bu birikimleri değerlendirme yöntemleri ortaya çıkmıştır. Uzun süredir insan yaşamında bulunan ve çeşitli fırsatlar sunan bankalar, birikim adına oldukça mantıklı kuruluşlardır. Bu sayede kaybolma ve çalınma gibi riskli durumların önüne geçebilir, ayrıca birikim yaparken bunu değerlendirme imkânı da bulabilirsiniz. İşte bu konuda bankaların sunduğu vadeli hesaplar, size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Vadeli Hesap Nasıl Açılır, Hesap Açtırmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bankalar tarafından müşterilere sunulan vadeli hesap; teslim edilen paraların hiç dokunulmamak koşuluyla belli bir süreliğine bankaya emanet edilmesi ve bankanın da bunun karşılığında faiz ödemeleri yapmasıdır. Mevduat sözcüğü; birikimlerin değer kazanmasını ifade eder, vadeli mevduat hesabı ise birikimlerin belirli bir süreliğine değer kazanması anlamına gelir. Başka bir ifadeyle, bankalar tarafından sunulan günlük, aylık ve yıllık seçenekler, birikimlerin değerlendirilerek korunmasını ve kazanç elde edilmesini sağlar. Vadeli hesabın açılması için öncelikle normal mevduat hesabının olası gerekmektedir, çünkü normal hesap üzerinden vadeli mevduat açılır ve daha sonra kullanıma başlanır. Bu işleyiş bankalar arasında farklılık gösterse de genellikle prosedür aynıdır, çünkü vadeli hesaba bağlanma ve çözülme dönemlerinde ilgili hesaptan giriş ve çıkış olarak, normal hesaba para transferi gerçekleşir. Normal hesap açıldıktan sonra vadeli mevduat hesabının açılış işlemleri de yapılır.

Vadeli Hesap

Vadeli hesap açtırmak için, öncelikle bu talebinizi müşterisi olduğunuz bankaya bildirmeniz gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken konu, her ne kadar müşterisi olduğunuz bir banka da olsa diğer bankaların sağladığı faiz oranlarını da incelemenizin gerektiğidir. Her bankanın faiz oranları birbirinden farklı olabilir, bu yüzden bankalar arasındaki farklılıkları dikkatlice araştırmalı ve kendiniz için en uygun olanı seçmelisiniz. Daha sonra yapmanız gereken şey, şayet ilgili bankada normal hesabınız bulunmuyorsa önce hesap açtırmak ve ardından yatırım hesabı (vadeli mevduat) açtırmaktır. Böylece birikimlerinizi hem koruma altına alacak, hem de bu birikiminizi iyi bir şekilde değerlendirebileceğiniz en uygun bankayı seçmiş olacaksınız.

Vadeli Hesap Nasıl İşler?

Bankanızdaki hesap açılış işlemleri bittikten sonra vadeli şekilde bağlamak ve yatırmak istediğiniz miktarı belirlemelisiniz. Ardından o miktar üzerinde ne kadar süreli bir vade açtıracaksanız, planlarınız doğrultusunda bunun kararını vermelisiniz. Paranızı bankaya giderek ya da transfer ederek yatırdıktan sonra, yapılan anlaşmaya göre günlük, aylık, yıllık mı olacağını belirlemeli ve vade oluşumunu yaptırmalısınız. Daha sonra elinizde bulunan miktar üzerinden vadesine göre faiz belirlenir ve paranız bağlanmış olur. Vade süresi dolana kadar bu paraya dokunamazsınız, ihtiyacınız olursa birikiminizi çekebilirsiniz ama bu durumda herhangi bir kazancınız olmaz, sadece anaparayı çekmiş olursunuz. Faiz oranından faydalanarak kazanç sağlamanız için vade dolana kadar beklemeniz gerekir, bu sayede hem paranız saklanır hem de onu iyi bir şekilde değerlendirmiş olursunuz. Bankalar bu dönem içerisinde paranızı kullandıkları için size belli oranlarda faiz ödemesi yaparlar. Böylece hem bankalar mevduat (kaynak) sağlamış olur, hem de müşteriler birikimlerini kolaylıkla değerlendirme imkânı bulur.

Vadeli ve Vadesiz Hesap Arasındaki Farklar Nelerdir?

İnsanlar yatırımla ilgili hangi hesap türünü seçmeleri gerektiği konusunda yeterli bilgi sahibi olmadıkları zaman çıkmaza girerler. Banka hesapları vadeli-vadesiz olarak iki farklı şekilde açılabilirken, seçim yapacağınız çeşide göre önemli birikimler sağlayabilirsiniz. Konuyla ilgili olarak en fazla merak edilen soru, vadeli hesabın mı yoksa vadesiz hesabın mı daha avantajlı olduğudur. Vadesiz hesap, döviz yatırımları açısından güvenli bir hesap türüdür ve yatırımcıların anaparasını korur. Vadesiz hesaplar, aynı zamanda piyasalardaki dalgalanmalardan ve faiz artışından etkilenmez. Bunların yanı sıra, vadesiz hesaplarda temel bankacılık işlemleri pratik olarak yürütülür, para yatırma ve çekme gibi işlemlerin tamamı kolayca yapılabilir. Vadesiz hesabınızla ATM’den kolaylıkla paranızı çekebilir ve alışveriş sırasında bu hesabı kullanabilirsiniz. 

Vadeli hesaplar, vadesiz hesabın tersi olarak kur değişimi ve faiz artışı gibi dalgalanmalardan etkilenir. Vadeli hesaba yatırılan para, vade süresi sona erdiğinde faiz kazandırır. Bazı hesap türleri bankaların günlük, haftalık, aylık şeklinde uyguladıkları, vadesiz gibi görünen ama vadeli hesap gibi kazanç getiren hesaplardır. Farklı bir beyanda bulunmadığınız sürece vadesiz hesabınız; düz vadesiz hesap ya da para kazandırmayan vadesiz hesap şeklinde tanımlanır. Vadeli hesabına uzun süre yatırım yapan bir banka müşterisi, bu süre sonunda belirlenen faiz oranları hesaplanarak kazanç elde eder. Kazancın enflasyona karşı eriyip yok olması da vadeli hesaplarda önlenmektedir. Bu tür hesaplarda anapara üzerinden kazanç elde edildiği için anapara ne kadar yüksek olursa, elde edilecek kar da o kadar yüksek olur. Buna rağmen vadeli hesaplar, vadesiz hesaplar gibi temel bankacılık işlemleri konusundaki ihtiyaçları karşılamaz.

Vadeli Hesap Nedir

Vadeli mevduat hesabının en dikkat çekici özelliği, yatırılan paranın vade süresi boyunca ve vade sona ermeden çekilemeyecek olmasıdır. Şayet vade dolmadan çekilirse, faizden kazanılan getiri alınamaz. Vadeli hesap, genellikle risksiz yatırım yapmak isteyen müşteriler tarafından tercih edilir, çünkü vade süresi dolduğunda ne kadar kar edileceği bellidir ve risk ya da belirsizlik gibi durumlar yoktur. İki hesap türünden hangisinin daha avantajlı olduğuna değinirsek, bu durumun yatırımcının düşüncesine göre farklılık göstereceğini söyleyebiliriz. Vadeli hesaplarda belirli bir kazanç vardır ve yatırımcı vade bittiğinde ne kadar para alacağını bilir. Vadesiz hesaplarda ise çok küçük farklılıklarda bile yatırımcı büyük kazanç elde edebilir, fakat risk faktörü de mevcuttur yani kayıp yaşanabilir.

Netice olarak; vadeli mevduat hesabı hem bankalar, hem de banka müşterileri için oldukça önemlidir. Vadeli hesap sayesinde bankaların kaynak bulması, müşterilerin de ellerindeki birikimi yatırım olarak değerlendirmesi sağlanır. Böylece ekonomiye dolaylı yoldan katkı sağlanır, kayıt dışı para azalır, bankaların devamlılığı sağlanır ve para kazanılır. İlk amaç birikimlerden kazanç elde etmek olsa da, bunun dışında farklı amaçlara da hizmet eder.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN