Kimdir

Stephen King Kimdir?

Stephen King Kimdir?

Başlıklar

Amerika’nın Portland kentinde 21 Eylül 1947 yılında dünyaya gelmiş olan dünya korku ve gerilim edebiyatının en önemli yazarlarından Stephen King, 70’lerden günümüze kadar 60’tan fazla kitap sayısız sinema filmi senaryosu ve kısa öykü yayınlamıştır. Ayrıca oyunculuk ve yönetmenlikte yapmış olan King, korku ve gerilim edebiyatında en fazla satış yapan yazar unvanının sahibi olmaktadır. Henüz daha 2 yaşında iken babası ile annesi ayrılmış ve bu yüzden çocukluğu annesi ile babası arasında yolculuklar yaparak, Indiana Fort Wayne ve Portlan Maine arasında gidip gelerek geçmiştir. İlk eğitim ve öğretim hayatına 11 yaşında iken Durham’a taşındıktan sonra başlamış olan yazar, 1966 senesinde buradan mezun olduktan sonra hemen Orono Maine Üniversitesi’ne kaydını yaptırmıştır. Burada bilim üzerine okumuş ve sonraları evlenmiş olduğu Tabitha Sqruce ile de üniversite yıllarında tanışmıştır. Yazdığı eserlerin birçoğu film ve dizilere uyarlanmış olan büyük üstat bu alanda en fazla eseri uyarlanmış yazarlardan birisi olarak, birçok senaryo çalışmasına imza atmış ve yazdığı birçok filmde oynamış ya da yönetmenlik yapmıştır.

Eserlerinin neredeyse hepsi Türkçeye çevrilmiş olan Stephen King’in ülkemizde de oldukça büyük bir hayran kitlesi bulunmaktadır. Ünlü yazarın Türkiye’de yayınlanmış olan eserleri arasından Carrie (Göz), It (O), Misery (Sadist), Bag of Bones (Kemik Torbası), The Green Mile (Yeşil Yol), Cell (Cep) en çok ilgi duymuş olan eserlerinden bazıları olmaktadır. Ülkemizde bulunan hayran kulüpleri gibi dünya genelinde bulunan hayran kulüplerinde ünlü yazarın yaklaşık olarak 40 milyonun üzerinde bir hayran kitlesi bulunmakta ve yazarlığa 2012 yılında kısa bir sürelik yaratıcı olamadığı için vermiş olduğu ara dışında 1963 yılından beri devam etmekte olan Stephen King’i takip ederek yeni eserlerini sabırsızlıkla bekliyorlar. Yazar son olarak 2015 yılında senaryosunu yazmış olduğu Cell sinema filminden beri herhangi bir çalışma gerçekleştirmemiş ve hayranları açısından yeni çalışmasının ne olacağı oldukça merak uyandırmaktadır.

Stephen King'in İlk Kitabı Startling Mystery Stories ve Sonrası

Aslında ilk eserini yazığında daha sadece 16 yaşında olan King 1963 senesinde yazmış olduğu bu eserini ancak 20 yaşına geldiğinde yayınladığı Startling Mystery Stories isimli toplama yazılardan oluşmakta olan kitabında yer verebilmiştir. Zaman içerisinde kendini geliştirmiş ve kısa öykü yazarlığından, roman yazarlığına hızlı bir şekilde geçiş yapmıştır. 1970 senesinde üniversiteden mezun olduktan sonra Tabitha ile dünya evine girmiş olan ünlü yazar, mezun olduktan sonra hemen iş bulamaması nedeni ile bir laboratuvarda iş bulmuş ve orada çalışmaya başlamıştır. Bu yıllarda hikayeci olarak ilk çıkışını gerçekleştirmiş, farklı dergiler için yazmış olduğu birçok hikayesi ile meşhur olmaya başlamıştır.

Stephen King

Mezun olduktan bir yıl sonra 1971 yılında Hamden Koleji’nde eğitmenlik yapmaya başlamış olan King, ilk romanı olan Carrie’yi (Göz) 1974 yılında yayınlamıştır. Sonrasında Kolarado’ya taşınmış ve Shining (Medyum) isimli romanını kaleme almış, bir sene sonra tekrar Maine’e geri dönmüş ve The Stand (Mahşer) isimli romanını okurları ile paylaşmıştır. Yayınladığı son eserinden sonra ekonomik durumunu iyileştirmiş olan King, Maine içerisinde farklı bir eve taşınmış ve 1980 senesinden sonra yoğun bir şekilde The Dead Zone (Çağrı), Pet Sematary (Hayvan Mezarlığı), Firestarter (Tepki) Rose Madder (Çılgınlığın Ötesi) ve Needful Things (Ruhlar Dükkanı) gibi çok sayıda hikaye ve romana imza atmıştır. Ayrıca ünlü yazar 1982 yılında ilk oyunculuk yaptığı Creepshow filminde yapmış olduğu seslendirmeden, sonra Korku Şovu 2, Stephen King Hayvan Mezarlığı, Dönüşüm ve son olarak 2012 yılında oynadığı Stuck in Love filmlerinde de seyirci karşısına direk olarak çıkmıştır.

Ünlü yazarın ilk sinema filmi uyarlaması 1976 yılında Brian De Palma aracılığı ile çekilmiş olan Carrie filmi olmuştur. O tarihlerden beri sinema sektörü için oldukça verimli ve tükenmez bir kaynak olmuş olan King, bu yeteneği sayesinde tarihin en varlıklı yazarları arasındaki yerini almıştır. Yazarın senaryosunu yazmış olduğu sinema filmleri arasında en yakın tarihte bulunanları Cell, Big Driver, The Boogetman, Carrie: Günah Toğumu, Öldüren Sis, Yaratık, Ölüm Yolu, Lanetli Ev ve Gizli Pencere filmleri bulunmaktadır.

1981 yılında yazarın kaleme almış olduğu, Amerikan edebiyat ve sinemasında geçmekte olan korku öğelerini nasıl işleneceğiyle ve işlenebileceği ile alakalı içerisinde karşılaştırmalı analizler barındırmakta olan fakat günümüzde daha Türkçeye çevrilmemiş olan inceleme dalındaki eseri Dance Macabre sayesinde Hugo B.N. Ödülü’nün sahibi olmuştur. Ayrıca 1999 yılında Bag of Bones isimli eseri sayesinde de Bram Stoker Ödülü’ne layık görülmüştür. Ünlü yazar özellikle estetik ve gündelik yaşam arasında bulunan mesafeyi yok etmesi ile çağdaş Amerikan halkının yüreğine ulaşmış olduğunu ve bu konuda oldukça başarılı olduğunu kendisi de sıkça dile dile getirmektedir. King, kapitalist topluluklarda hayatlarını sürdürmekte olan, orta sınıftan insanların hayat kaygılarını yakalayabildiği için genele hitap etmeyi seviyor ve etkilemekte olduğu coğrafya sürekli olarak büyümektedir.

Stephen King Kimdir

Stephen King'in En ünlü Kitap Serisi Olan Kara Kule Hakkında

Stephen King’in en büyük eserlerinden olan kara kule serisi dünya çapında oldukça büyük bir ilgi görmüş ve yazarın ününün artmasında katkı sağlamıştır. Seriye ilk olarak 1982 senesinde başlamış ve toplam 8 kitap yazdıktan sonra seriye 2005 senesinde son vermiştir. Fantastik, bilim-kurgu ve korku türünde kaleme aldığı kitap serisi, yaşayan en son silahşör olan Ronald Deschain’ın esrarengiz kara kule’yi arayış hikayesini anlatmaktadır. Başlarda tek başına sürdürmekte olduğu bu arayışına ilerleyen zamanlarda birkaç tene yoldaşta eklenmiş ve çeşitli esrarengiz mekanlarda, farklı zaman tünellerinden geçerek sıradışı evrenlerde sayısız savaşa girmesini konu almaktadır. Seri başta efsaneyi seri yüzlüklerin Efendisi ve bir klasik haline gelmiş olan İyi, Kötü ve Çirkin gibi birçok önemli eserden etkilenmiş ya da göndermelerde bulunmuştur. Ayrıca yazarın kaleme almış olduğu birçok önemli eser ile de bağlantısı bulunmaktadır.

Seriden uyarlanarak yapılmış online oyun Discordia 2009 yılının aralık ayında yayınlanmış ve Marvel Comics 2007 senesinden itibaren seri hakkında bir çizgi roman serisi yayınlamıştır. Ünlü seri ile ilgili birçok film uyarlaması sinema projesi girişimi de gerçekleştirilmiştir. Bunlardan ilki J. J. Abrams tarafından 2007 yılında başlamış ve 2009 yılında Abrams’in projeden çekildiğini duyurması ile sona ermiştir. Sonrasında projeyi Universal Pictures üslenmiş ancak ünlü şirkette 2011 yılında projeden çekildiğini duyurmuştur. Son olarak şuan projenin haklarını elinde bulunduran Sony Pictures Entertainment 2015 yılında başladığı çalışmaların yayın tarihini 2017 yılı olarak duyurmuş ve seri hayranlarını sevindirmiştir. Serinin kitapları sırası ile The Gunslinger (Silahşör), The Drawing of the Three (Üç’ün Çekilişi), The Waste Lands (Çorak Toprak), Wizard and Glass (Büyücü ve Cam Küre), Wolves of The Calla (Calla’nın Kurtları), Song of Susannah (Susannah’nın Şarkısı), The Dark Tower (Kule) ve The Wind Through tje Keyhole (Anahtarın Deliğinden Esen Rüzgar) adlı eserlerden oluşmaktadır. Ayrıca seriye Karanlık Öyküler koleksiyonu ve Eluria’nın Küçük Hemşireleri isimli öyküsü de kolaylıkla dahil edilebilir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN