Kimdir

Sibel Kekilli Kimdir? Nereli ve Hayatı

Sibel Kekilli Kimdir? Nereli ve Hayatı

Başlıklar

Sibel Kekilli 16 Haziran 1980 yılında Almanya’nın Heilbronn bölgesinde dünyaya gelmiştir. Aslen Kayserili olan Kekilli ailesinin 4 çocuğundan biridir. Babası fabrika sektöründe hizmet vermekte, annesi ise temizlik sektöründe çalışmaktadır. Türk asıllı film yönetmeni Fatih Akın’ın dalgalandırıcı filmi “Duvara Karşı” ile uluslararası başarı kazanmıştır. Bu film bağımsız filmler kategorisinde yer alan bir dram filmidir. 2004 yılında Almanya’nın en önemli 100 kişisi arasında 33. sırada yer almıştır.

Kekilli ailesini liberal ve ileri görüşlü Müslümanlar olarak tanımlamaktadır.  Kekilli, 16 yaşında eğitimini tamamlamış ve hükümet ofislerinden birinde çırak olmak üzere eğitim almıştır. 2002 yılında Essen’e taşınması ile satış ve özendirme elemanlığı, temizlik görevlisi ve gece kulübü müdürü gibi çeşitli işlerde çalışmıştır. 2002 yılında alışveriş yaptığı sırada bir oyuncu seçim direktörü tarafından keşfedildi. 350 aday arasından Duvara Karşı filminde oynaması üzere seçildi. Her sene düzenlenen Alman Sinema Teşvik ödüllerine jüri üyesi olarak katıldı. Sibel Kekilli Dünyaca ünlü Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisinin ilk sezonunda canlandırdığı Shae adlı karakter ile adını tüm dünyaya duyurmuştur. Sibel Kekilli, Müslüman aileler arasındaki şiddetin durdurulması ve kadın haklarını ön planda bulunduran Terre des Femmes kuruluşunun yöneticisi ve kurucusudur. Bu organizasyon maddi beklentiler olmadan yürürlükte olan bir sosyal projedir.

Sibel Kekilli

Sibel Kekilli Filmografisi

 Her ne kadar Sibel Kekilli adı Game of Thrones ile bağdaştırılsa da oyuncunun başarılı birçok filmi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • What a Man
 • Ayrılık
 • Eve Dönüş
 • Son Tren
 • Pihalla
 • Kebab Connection
 • Fay Grim
 • Winterreise
 • Duvara Karşı

Sibel Kekilli'nin Mini Dizi ve Sezonluk Dizi Çalışmaları

Özellikle son dönemlerde dizi sektöründe ilerleme gösteren bir oyuncudur. Game of Thrones dizisindeki performansı Rotten Tomatoes ve IMDB tarafından dikkat çekmiştir. Dünya’nın en büyük film puanlama sitelerinden biri olan IMDB Sibel Kekilli’yi yükselişteki başarılı kadınlar sıralaması içerisinde göstermiştir. Fakat hayranlarının onu Game of Thrones dizisinde oynadığı karakter ile bağdaştırmasından hoşnut değildir. Oynadığı dizilerden bazıları;

 • Game Of Thrones(Shae)
 • Tatort
 • Gier
 • Mordkommission İstanbul

Sibel Kekilli'nin Ödülleri

 • Bambi Ödülleri-Duvara Karşı
 • Tribeca Film Ödülleri-Duvara Karşı
 • Lola Ödülleri-Duvara Karşı

Sibel Kekilli Özel Hayatı

Sibel Kekilli yaşamı boyunca zor dönemler atlatmak zorunda kaldığını vurgulamıştı. Dikkat çekici yaşam öyküsü Kekilli’nin ünlenmesinde etkili bir faktördü. 20 yaşına geldiğinde Stephan adında bir Alman kökenliye âşık olmuştur. Tanıştıkları ilk andan beri onunla evlenmek istediğini söyleyen Kekilli doğduğu bölgede revaçta olan bir düğün salonunda sevgilisi Stephan ile evlenmeyi düşlüyordu. Fakat bu düğün salonu Almanya’nın en pahalı salonlarından biriydi. Bu sebeple Kekilli ve sevgilisi yüklü miktarda kredi talebinde bulundular. Banka 1 ay boyunca Kekilli ve sevgilisine kredi vermedi. Kredi miktarı karşılayabileceklerinin çok üstündeydi. Yaklaşık 15 bin Euro talebinde bulunan çift şüphe çekmişti. Düğünlerinde takılacak takılar çiftin tek kurtarıcısı gibi görünüyordu. Çift bekledikleri gibi bir düğün yaptılar. Fakat Kekilli ve Stephan evlilikleri boyunca birçok anlaşmazlık yaşamıştır.

Sibel Kekilli Kimdir

Konsolosluktan beklenen kâğıt işlerinde büyük bir aksaklık meydana gelmiştir. Kekilli’nin düğününden arkadaşlarından başkası haberdar olmamıştır. Çiftin oturduğu ev yüksek kiraya sahip bir evdi. Mobilyalarının alınması ile çift kendini büyük bir borç batağında buldu. Kekilli bunun üzerine temizlik ve pazarcılık sektörlerinde çalışmaya başladı. Sibel Kekilli, bulunduğu borç batağından kurtulmak üzere çeşitli sektörlerde çalışmıştır. Borçlarından büyük oranda kurtulan Kekilli, alışveriş yaptığı sırada çekeceği bağımsız filmde kullanmak üzere 20-25 yaşları arasında bir Türk kızı arayan Fatih Akın tarafından keşfedildi. Kekilli’nin hayatı Duvara karşı projesinden sonra tamamıyla değişecekti. Kariyerinde büyük etkisi olan “ Altın Ayı” ödülünü kazandıktan sonra medyada çeşitli çalkalanmalara sebep oldu. Bu ödül sonrasında Almanya’nın saygın ödüllerinden biri olan Bambi ödülüne aday gösterildi. Bir dönem Finlandiyalı sevgilisi Antti Luusuaniemi ile yaşamını sürdürmüştür. Finlandiya’da kaldığı süre içerisinde kadrosunda birçok ünlü oyuncunun bulunduğu Pihalla filminde rol almıştır. Kekilli bu filmde Laura adlı karaktere hayat vermiştir. Susam sokağı ve birçok programda baş göstermiştir.

Sibel Kekilli ve Game Of Thrones

Game of Thrones (Taht oyunları), David Benioff ve D.B Weis tarafından televizyona aktarılan bir roman uyarlamasıdır. Dizi HBO kanalında yayınlanmasından bu yana tarihin en çok izlenen 10 dizisi arasında boy göstermektedir. George R. R. Martin’in epik ve fantastik serisi Taht Oyunları, Buz ve Ateşin Şarkısı kitabından uyarlanmış olan dizi serinin ilk kitabından esinlenilerek oluşturulmuştur. Kuzey İralnda, Malta, Hırvatistan, İzlanda ve Fas bölgesinde çekilmektedir. Ayrıca İrlanda’nın Belfast şehrinde bulunan stüdyoları çekim sırasında yoğun olarak kullanılmaktadır. Game Of Thrones’un ilk bölümü HBO kanalında yayınlandıktan sonra Rotten Tomatoes ve IMDB’den yüksek puanlar almıştır. Televizyon tarihinde Brekaing Bad ve The Wire dizileri gibi en çok puan almış diziler arasında yer alır. Dizi 6. sezonuyla devam etmektedir. Dizinin 5. sezonu internet korsanları tarafından önceden yayınlanmıştır. Bu sebeple 6. sezon büyük güvenlik önlemleri alınarak yayınlanmıştır. Konusu; Hikâye, yazların yıllarca, kışların ise sonsuza kadar sürebildiği bir coğrafyada geçer.

7 krallıktan birinin soyundan gelen Stark ailesinin kalesi Kıştepesi adı verilen bölgenin kuzeyinde, Yedi Krallık’ı koruyan Surun ardında tekinsiz güçlerin bir arada bulunduğu bölgede yer alır. Yakın dostu olan kralın çağrısıyla saltanatı devralmak üzere güneye çağrılan Ned ( Eddard) Stark kendisini Demir Taht’ı arzulayan diğer aileler arasında bulur. Ned’in içerisinde bulunduğu uçurumdan veya ejderhaların soyundan gelen Targeryan’ların taht hayallerinden haberi yoktur. Kış, Starklar ve yandaşları için olduğu kadar Yedi Krallık için de uğursuz alametleri simgeler. Taht Mücadeleleri her zamankinden daha sert geçecektir. Sibel Kekilli dizinin ilk sezonunda Shae karakteri ile yer almaktadır. Shae, ikinci, üçüncü, dördüncü ve altıncı sezonda (söylentilere göre) yer alan önemli bir karakterdir. İlk olarak “Baelor” adlı bölümde karşımıza çıkmıştır. “The Children” adlı bölümde ise ölümü aktarılmıştır. Dizideki başrollerden biri olan Tyrion Lannister (Peter Dinklage) ile olan ilişkisi ile ve hanedandaki ufak işler ile karşımıza çıkmıştır. Karakter Tyrion karakteri ile yakın bir ilişki içerisindedir. Tyrion metresi olan Shae’i gittiği yerlere yanında götürmektedir. Shae Tyrion’a olan hizmetinden sıkıldığında, Tyrion Shae’i Sansa Stark’ın hizmetine sunmuştur. Shae bu süre boyunca Sansa Stark ile yakın bir ilişki kurmuş ve Sansa’ya destek olmuştur. Tyrion’un Shae’e olan aşkı bir tehlike haline gelmiştir. Tyrion Shae’in kendisi ile kalması konusunda ısrarcıdır. Fakat Shae Sansa’nın yanında kalmakta ısrar eder. Çok geçmeden Shae ve Tyrion’un ilişkilerinde zedelenmeler meydana gelir ve Shae’in ihanetini cezalandırmak için Tyrion Shae’i öldürür. Sibel Kekilli’nin Game of Thrones ekibine Shae olarak geri döneceği hakkında çeşitli dedikodular bulunmaktadır.

Sibel Kekilli’nin Katıldığı Programlar

 • Game of Thrones: The Fallen- A Rountable
 • Game of Thrones: Season 2 İnvitation to the set
 • The 2011 European Film Awards
 • Lola
 • Morgenmagazin
 • The 2004 European Film Awards
 • Late Night With Jimmy Fallon
 • Late Night With Connan
 • Ellen; The Ellen DeGeneres Show

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN