Nedir

Ses Nedir? Ses Seviyesi Nasıl Ölçülür? Frekans ve Oktav Nedir?

Ses Nedir? Ses Seviyesi Nasıl Ölçülür? Frekans ve Oktav Nedir?

Başlıklar

Ses Nedir?

Müziğin temelini oluşturan ve başta kulaklarımız olmak üzere dokunma duyumuzla da hissedebildiğimiz ses, cisimlerin maruz kaldıkları kuvvetler sebebiyle yaşadıkları mekanik basınç değişikliklerine verdikleri tepki neticesi oluşur. Moleküler düzeyde meydana gelen bir olaydır.

Ses dalgalar halinde, her yöne doğru yayılır. Çevresindeki maddeleri titreştirerek yayılır. Dünya atmosferinde bulunan gazlar sesin yayılmasını sağlarken, hiçbir maddenin bulunmadığı uzay boşluğu gibi ortamlarda ses yayılmaz. Ses, yoğun maddelerde ve ortamlarda daha hızlı yol alır. Katı nesnelerde ortalama olarak saniyede 5000 metre hızla yayılan ses dalgaları su içerisinde ise saniyede yaklaşık 1453 metre yol alır. Deniz seviyesinde ise bu hız saniyede 340 metredir.

Ses Nedir?

Ses Seviyesi Nasıl Ölçülür?

Ses seviyesi “desibel ölçer” veya “ses ölçer” denilen aletlerle ölçülür. Bazı sektörlerde “gürültü ölçer” olarak da adlandırılmaktadır. Ses seviyesi dB simgesi ile gösterilen desibel birimi ile ifade edilir. Sakin insan konuşması 50-60 dB seviyesinde bulunmaktadır. 140dB ve üzeri kuvvette sesler insanlarda kalıcı duyma kayıplarına yol açabilmektedir. 1968 yılından itibaren dünya çapında standart olarak kullanılmaya başlanmıştır. Negatif sayıları içermeyen, ondalık logaritmik ve geometrik olarak artan bir birimdir. 10dB güç olarak 1dB’den 10 kat, 20dB ise 100kat yüksek bir değeri ifade etmektedir.

Frekans Nedir?

Frekans Nedir?

Frekans çok teknik ve geniş bir konudur. Kısaca dalgalar halinde yayılan sesin karakterini frekansı belirler. Frekans birim zamanda titreşim sayısını ifade eder ve Hz kısaltmasıyla kullanılan Hertz birimi ile gösterilir. İnsan kulağı 20 – 20000 Hz arası frekansları duyabilmektedir. Yaşlandıkça bu aralık daralmaktadır. Frekans değeri düşük sesler bas, yüksek sesler ise tiz olarak nitelendirilir.

Oktav Nedir?

Oktav Nedir?

Müzikte ses aralıklarını belirtmek için kullanılan bir terim olan oktav, basitçe sesi çıkartan enstrümanın üretebildiği ses aralığını temsil eder. Batı müziği teorisine göre her nota arasında en az 1 oktavlık ses farkı bulunmaktadır. Oktav ismi latince sekizinci anlamına gelen “octavus” kelimesinden gelmektedir.

Özellikle insan sesinde yüksek oktav değerlerine sahip olmak nadirdir ve bu yeteneğe sahip bireyler müzik dünyasında önemli değer görmektedirler. Normal bir insanın sesi 2 ila 3 1/3 oktav aralığında bulunmaktadır.

Oktav değerini ölçmek için kullanılan özel bir alet bulunmamaktadır. Enstrüman ile notalar bütün ses aralıklarında çalınarak ölçülür. İnsan sesi de bir enstrüman olarak kabul edilmektedir.

Dünya üzerinde tespit edilebilen en yüksek oktav değerine sahip kişi Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Tim Storms’tur. Tim Storms farklı ölçüm tekniklerine göre 9 ve 10 oktav ses aralığına sahiptir. Guns N’ Roses grubunun solisti Axl Rose, Mariah Carey, Christina Aguilera, Freddie Mercury, David Bowie dünya genelinde ünlü olan ve ses aralığı en geniş müzisyenler arasında yer almaktadırlar.

İlginizi çekebilir: SANAT

NEDİR

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN