Moda

Sağlıklı Ayaklar İçin Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Sağlıklı Ayaklar İçin Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Sağlıklı Bir Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İnsan vücudunun tüm ağırlığını ve vücudun sıkıntılarını çeken ayaklar ayakkabı seçiminde en son akla gelir. Hâlbuki sağlık açısından ve rahatlık açısından ayakkabı seçimine fazlasıyla önem verilmesi gerekmektedir. Ayakkabı insanların ihtiyacının olmasının yanı sıra aksesuar olarak da kullanılmaktadır. İnsanların istekleri doğrultusunda ayakkabı sektörü çeşitlenmiştir ve birçok marjinal ürün günümüzde satılmaya başlamıştır. Ayakkabı alımında insanların belli başlı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Bunlar içinde;

 • Kişilerin ayaklarını oldukça iyi tanıması gerekir, ayrıca ayakların üç boyutlu olarak düşünülmesi gerekir.
 • Ayakkabının ayağa tam anlamı ile oturması gerekmektedir, numarasının tutması önemli değildir.
 • Ayaklarında tarak bulunan kişilerin ayağına uygun olan ayakkabıları tercih etmesi gerekir, ayağı taraklı olan kişiler geniş olan ayakkabıları tercih etmelidir. Ayağı ince yapılı olan kişilerin de ince olan ayakkabı modellerini seçmesi gerekmektedir.
 • Ayak bileğinin ayakkabı içinde rahat etmesi uygundur ve ağrı yapmaması gerekir.
 • Ayakkabının ayakta hafif olması ve hissedilmeyecek ağırlıkta olması önem taşır.
 • Deri ve sert olan ayakkabıların tercih edilmesinde dikkatli olmak gerekir, bu tarz ayakkabılar ayağa ağırlık verebilir.
 • Ayakkabı seçiminde taban kısmının geniş olması önemlidir, tabanı geniş olan ayakkabı modelleri konforlu yürüyüş sağlar.
 • Ayakkabının en doğru noktalardan esnemesi ve kuvvet alması önemlidir.
 • Ayakkabıda ayakları desteleyecek olan iç tabanlık ve şokları emecek olan dış taban bulunmalıdır.
 • Ayakkabıların ön kısımlarının ve yan kısımlarının dar olmaması önemlidir, ayak parmaklarının üstten ve yandan rahat etmesi gerekir.
 • Ayakkabıların iç kısımlarının deri olması oldukça önemli bir detaydır, bu ayakların nefes almasına olanak sağlar.
 • İçleri deri olan ayakkabı modelleri ayakların şekli ile kolay bir şekilde uyum sağlamaktadır.
 • Ayakkabıların derilerinin çeşitleri önemlidir, cildi hassas olan kişiler, ayak kemiklerinde çıkıklık olan kişiler ve şeker hastalığı olan kişiler yumuşak deri modellerini tercih etmelidir.

Ayakkabı seçiminde insanlar belli başlı hatalar yapar. Bu hataların içinde;

 • Büyük ayakkabı seçimi; kışlık bot seçimlerinde ve topuklu ayakkabı seçimlerinde bir numara büyük ayakkabı satın almak büyük bir hatadır. Büyük ayakkabı içinde ayaklar ön tarafa doğru gider, bu ayakların vurmasına ve yara olmasına sebebiyet verir.
 • Ayağı sıkan ve önü dar olan ayakkabı seçimi; ayakkabı seçiminde en sık yaşanan sıkıntılar arasında ayakları sıkan ayakkabı modelleri ve önü dar olan ayakkabılar bulunmaktadır. Ön kısmı dar olan ayakkabı modelleri parmakların rahat hareket etmesine engel olmaktadır, bu da zaman içinde parmaklarda şekil bozuklarının oluşmasına sebep olur.
 • Sert olan ayakkabı seçimi; sert ayakkabılarda gerekli olan yumuşama ve esneme olmaz, bundan kaynaklı olarak ayakların fonksiyonları bozulur.
 • Düz taban ayakkabı seçimi; özellikle yaz aylarında düz taban ayakkabı seçimi oldukça sakıncalı olan modeller içinde yer almaktadır. Ayakları hiç tutmayan, iç kısımları destekli olmayan ayakkabılar içe doğru ayakların meyilli şekilde basmasına sebep olur.
 • Yüksek topuklu ayakkabı seçimi; bayanlar özellikle moda olduğu için yüksek topuklu olan ayakkabıları sıklıkla tercih etmektedir. Yüksek topuklu olan ayakkabı modellerinde yük tamamen ayağın tarak kısmına baskı yapar ve uzun süreli kullanmanın sonucunda şekil bozuklukları ortaya çıkar.

Ayakkabılar Zaman İçinde Açılır mı?

Ayakkabı modellerinin zaman içinde açılması tamamen ayakkabının kalitesi ve modeli ile alakalıdır. Sert olan ayakkabı modellerinin açılması imkânsızdır, ince olan deri modeller ve süet olan ayakkabı modelleri yarım numara açılma yapar. Ayakkabılar boy kısmından uzama yapmaz, ayakların şekillerine göre en kısımlarından esneme yapar. Ayakkabının ön kısmında darlık bulunuyorsa, bu çözülecek bir sorun değildir.

Sağlıklı Ayakkabılar

Taraklı Ayaklar İçin Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ayaklarında tarak bulunan kişilerin geniş, rahat ve en kısmı bol olan ayakkabı modellerini tercih etmesi gerekir. Sivri burunlu modellerden uzak durmak önemli bir detaydır, bu tarz modeller ayakların şekillerinde ciddi düzeyde bozulmalara yol açar. Yüksek topuklu ayakkabı tercihlerinde mino bölgesi geniş olan modeller tercih edilmelidir, çünkü yüksek topuklu ayakkabı modellerinde bu bölgeye yük bindiğinden dolayı geniş olması oldukça büyük bir önem taşır. Taraklı ayaklara sahip olan erkeklerinde mino bölgesi geniş olan modelleri tercih etmesi gerekir.

Ayakkabı Modellerinde Taban Kısmı Nasıl Olmalıdır?

Kösele ayakkabı modelleri artık eski dönemlerde kalan modeller içinde yer almaktadır. Tabii ki, günümüzde bu tarz modelleri bulmak ve bu tarz uygun eş değer modelleri bulmak mümkündür. Ayakkabı modellerinde bunlara benzer tabanların tercih edilmesi gerekir. Kösele ayakkabı modellerinde en sıkıntı yönü kış aylarında ayakları soğuk tutmasıdır. Bu tarz ayakkabı modellerini tercih eden kişiler soğuk ayları geçirmek adına ayakkabılarını kauçuk tabanlar ile kaplatabilir, bu kış boyunca ayakkabıların kaymasının da önüne geçecektir.

Kaliteli Olan Ayakkabı Modelleri Nasıl Anlaşılır?

Ayakkabıların kaliteli olması için iç ve dış kısmının tamamen deri olması gerekir, deri olan ayakkabılar nefes alabilen ayakkabılardır. Nefes alan ayakkabı modelleri terleme yapmaz ve kötü olan kokuların tamamen önüne geçer. Deri doğal bir yapıya sahip olduğundan dolayı gözeneklerinden ter atımını rahat bir şekilde gerçekleştirir. Ayakkabıda kullanılacak olan derinin kalitesi ve çeşiti de oldukça büyük bir önem taşır. Oğlak ya da dana derisi ayakkabılar için en ideal deriler içinde yer alır. Ayrıca esnek yapısını, iç kısmında kullanılmış olan koruyucu kısmı ve dikiş kalitesini de kontrol etmeniz de fayda bulunmaktadır. Kaliteli ve deri olan ayakkabı modelleri dış görünüş olarak da kendini belli etmektedir ya da bilinen, yıllardır ayakkabıcılık ile uğraşan markaları tercih etmek gerekir.

Ayakkabılar Ayaklara Şekil Bozukluğu Yapar mı?

Ayakkabıların hemen hemen her modeli ayaklarda şekil bozukluklarına yol açmaktadır, bu durumun önüne geçmek adına belli başlı noktalara dikkat ederek şekil bozuklukları en aza indirgenebilir.

 • Uç kısmı dar ve sivri olan ayakkabı modellerinin sık şekilde kullanılması zaman içinde ayaklarda şekil bozukluklarına yol açar, bu tarz modellerin kullanımına dikkat etmek gerekir.
 • Yüksek topuklu olan ayakkabı modelleri ayak taraklarına yaptığı baskıdan dolayı sinirlerde ezilmelere ve bel ağrılarına yol açabilir.
 • Düz olan ayakkabı modelleri ayak yapısının tersine hareket etmektedir, az da olsa ayakkabılarda topuk olması gerekir.
 • Ayakkabıların büyük olması ayaklarda nasırlara ve yaralara sebebiyet verir, bu da zaman içinde ayaklarda şekil bozukluklarının oluşmasına neden olur.
 • Deri, sert ya da rugan olan ayakkabı modelleri zaman için esneme ve yumuşama yapmaz, uzun süreli olarak kullanılması ayaklarda şekil bozukluklarının oluşmasına ve yürüyüş bozukluklarına sebep olmaktadır.

Topuklu Ayakkabılar Rahat mıdır?

Topuklu ayakkabıda rahat bir modeli bulmak için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Bunlar;

 • Ayakkabı boyunun yükselmesi ile topukların kalınlığının da incelmesi gerekir.
 • Ayakkabılarda topuk boyları 7 ila 10 cm aralığında olmalıdır.
 • Yüksek topuklu ayakkabı modellerinde sivri topuklara sahip olan modeller dengede durmayı zorlaştırır.
 • Topuk boyu ve inceliğinin orantılı olması gerekir, orantılı ayakkabı modelleri vücut sağlığını ve duruşunu korur.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN