Ekonomi

Replika Ne Demek? Replika Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Replika Ne Demek? Replika Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Başlıklar

Replika Ürün Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Replika’nın sözlük anlamı birebir aynısı, kopyası anlamlarına gelir. Replika ürün ise, orijinal olan ürünler ile görüntü bakımından aynı olan, orijinal ürünlere göre fiyatları ucuz olan, üretim yeri, içeriğinde kullanılan malzeme farklı olan ürünlere denir. Yaşamımızda en sık karşımıza çıkacak olan replika ürün cep telefonudur.

Replika Ürünler ve Orijinal Ürünler Arasındaki Farklar

 • Orijinal olan tüm ürünlerde üreten firmanın garantisi bulunur, replika ürünlerde ise garanti mevcut değildir.
 • Orijinal olan tüm ürünlerde sorun çıkması durumunda iade olanağı bulunurken, replika ürünlerde iade olanağı bulunmaz.
 • Orijinal olan tüm ürünlerde fiyatlar yüksek rakamlar ile karşınıza çıkar, replika ürünlerde ise fiyatlar oldukça düşüktür.
 • Orijinal olan ürünlerin her yerde teknik servis imkânı bulunur, replika ürünlerde ise satın alınacak olan yerden başka bir servis bulmanın imkânı yoktur.
 • Orijinal olan tüm ürünlerde yasal olan hakların tamamı elinizde bulunan resmi belgeler ile alınabilir, replika ürünlerde ise bu tarz belgeler sahip olunmayacağından dolayı hak iddia edilmez.

Hangi Ürünlerin Replikaları Bulunur?

 • Takı
 • Spor giyim
 • Bayan çanta
 • Parfüm
 • Saat
 • Cep telefonu

Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?

Renk; özellikle giyim konusunda renk farkı sıklıkla insanların karşısına çıkmaktadır. Ünlü markaların ürünlerinde kullandıkları amblemi, replika ürün amblemi ile yan yana getirdiğinizde renk farkını hemen algılayabilirsiniz.

Ağırlık; replika ürünler ile orijinal olan ürünler arasında muhakkak ağırlık farkı bulunmaktadır. Orijinal olan ürünlerin hacimleri ile replika ürünlerin hacimlerinin farkını ürünü elinize aldığınızda algılayabilirsiniz.

Replika Ürün

Fiyat; 2000 TL’ye satılan ünlü marka saatlerinin replika ürünlerini online mağazalarda 200 ile 500 TL aralığında bulmak mümkündür. Bu ürünleri görsel açıdan ayırmak mümkün değildir, çünkü replikası yapılan ürünler birebir aynı yapılır. Fiyat orijinal ile replikayı ayıran en büyük özellikler içinde yer alır. Yurt dışından bu tarz ürünleri getiren kişiler az kar marjları ile ürünleri satsa bile, 2000TL’ye satılan bir ürün 200 ile 500 TL’ye satılamaz. Aradaki farkın uçurum rakamlardan oluşmaması gerekir, bu tarz ürünlerden uzak durmak alıcının karına olacaktır.

Fatura; elektronik eşyalarda ikinci el alınmıyorsa tüm ürünlerde fatura olmazsa olmazdır, çünkü faturalar ürünlerin orijinalliğini gösteren ve güven veren bir teminattır. Online mağazalarda yurtdışından getirilmiş olan ürünleri faturalı bulmak mümkündür. Replika ürünlerde satıcı fatura kesmez ve ürünlerin faturasını ve garanti belgesini tarafınıza göndermez. Ürün ile alakalı olarak sıkıntılı durumlar yaşandığında hakkınızı aramanız için ürünün faturasının olması şarttır. Faturalı ürünlerde yasal yollar ile hak aramakta daha kolaydır.

Garanti belgesi;  satın alınacak olan ürünlerin kopya ya da halk dilindeki adı ile çakma olup olmadığını anlamanın diğer bir yoludur. Orijinal olmayan ürünlerin içinde orijinal olan kullanım kılavuzu ve garanti belgesinin fotokopileri yer alır.

Online mağaza; alınacak olan ürünlerin hangi online mağazadan alındığı büyük bir önem taşır. İsmi duyulmuş, herkesin alıveriş yaptığı ve güvenilir alt yapıya sahip olan online mağazalardan alışveriş yapıldığı takdirde sorun yaşama ihtimali kesinlikle bulunmaz. Bu tarz mağazalarda yaşanacak olan sorunlarda para iadesi, ürün değiştirme tarzında farklı haklar bulunmaktadır. Online mağazaların değil de, bu sitelerde üyeliği bulunan kullanıcıların satmış olduğu ürünler içinden alım yapmadan önce toplamda satılmış olan ürün sayısına, ürünlerin ve kullanıcının hakkındaki yorumlara bakmak doğru bir yol izlemeye yardımcı olur. Sorun yaşamamak adına alınacak olan ürünlerin hangi online mağazadan alınacağı en önemli olan detaylar içinde yer alır. Bu konuda araştırma yapıp alıveriş yapılmalıdır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN