Ekonomi

Provizyon Nedir, Kredi Kartları ve Çek İşlemlerinde Nerede Kullanılır, Nasıl İptal Edilir?

Provizyon Nedir, Kredi Kartları ve Çek İşlemlerinde Nerede Kullanılır, Nasıl İptal Edilir?

Fransızca kökenden gelmekte olan provizyon kelimesi için günümüzde farklı birkaç tanım bulunmaktadır. Bu tanımlardan bir tanesi şöyledir, provizyon kredi kartı kullanılarak yapılacak alışveriş işleminin tamamlanması için yeterli tutarın kredi kartında olup olmadığını kontrol etmek adına kredi kartına uygulanan işleme verilen isimdir. Provizyon işlemi doğrultusunda uygulanan bloke işlemi kredi kartının ekstresinde bulunmaz, ancak kredi kartı kullanım limiti olan ekstre limitinin azalmasına sebep olur.

Provizyon işlemi kullanılarak yapılan alışverişlerde genel anlamda alıcının ürünü aldığından ve satıcının da ürün karşılığı talep ettiği parayı teslim aldığından emin olunur. Provizyon işlemi genellikle internet üzerinden yapılan, mesafeli alışverişlerde güvenliği sağlamak için kullanılır. Alıcı, ürün için gerekli fiyatın kredi kartından ödenmesi adına bir talimat verir ve ürünün satış fiyatı miktarınca bir ücret provizyona yani bir nevi beklemeye alınır. Daha sonra ürün teslimatı başarı ile gerçekleştiği zaman ise provizyonda bloke edilerek bekletilen ücret satıcıya ya da karşı tarafa iletilir. Eğer bahsi geçen alışveriş internet üzerinden yani mesafeli alışveriş değilse, satılan ürünün ücreti direk tahsil edilebilecek türden bir işlem ise provizyon işleminin gerçekleştirilmesi yerine direkt olarak satış işleminin gerçekleştirilmesi tavsiye olunur.

Direkt olarak satış işlemi daha pratik olacak ve zamandan tasarruf yapılmasına olanak tanıyacaktır. Gerçekleştirilecek olan posnet işlemi eğer provizyon ve sonrasında ücretin tahsil işlemi gerektiriyor ise, öncelikli olarak provizyon işlemi uygulanması gerekmektedir. Provizyon işlemi yapılmadan müşterinin kredi kartından herhangi bir ücret tahsili yapmak mümkün olmayacaktır. Bu sebep ile kredi kartı kullanılarak posnet aracılığı ile yapılan işlemlerde öncelikli olarak yapılması gereken işlem provizyon işlemidir.

Posnet aracılığı ile yapılan alışverişlerde uygulanmış olan provizyon işlemlerini posnet yönetici ekranları kullanılarak görmek mümkündür. Posnet ekranları kullanılarak yapılan aramalar sonucu ortaya çıkan provizyon işlemleri teker teker finansallaştırılabileceği gibi birden fazlası aynı anda seçilerek topluca finansallaştırmak ta seçenekler dahilindedir. Kredi kartı alışverişi esnasında uygulanan provizyon işlemi 1 hafta içerisinde nakit paraya dönüşümü sağlanmaz ise işlem otomatik olarak zaman aşımına uğrar ve etkinliğini kaybeder. Ücreti tahsil edecek kurum, kuruluş veya kişi istediği takdirde provizyon işlemi sonucunda kredi kartına uygulanan blokeyi 1 haftadan daha kısa bir sürede provizyon işleminin iptalini talep ederek kaldırabilir. Bununla birlikte 1 haftayı aşmış ancak hala nakit paraya dönüşümü gerçekleşmemiş olan provizyon işlemleri de finansallaştırılabilir. Ancak işlem müddeti 1 haftayı aşmış olduğundan dolayı kredi kartındaki bloke işlemi iptal olacaktır. Bu durum neticesinde de yetersiz limit gibi hatalar almak mümkün olacaktır.

Provizyon

Çek İşlemlerinde Provizyon Nedir?

Günümüzde özellikle büyük miktarlarda ödeme yapmak için oldukça yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir tanesi de çek ile ödemedir. Çek işlemlerinde provizyon uygulamasına gidilmesinin amacı verilen çekin sahte olup olmadığının kontrol edilmesidir. Çek ile ödeme yapılacağı zaman provizyon işlemi uygulandığı takdirde çekin üzerinde yazılı olan meblağın, çekin sahibinin kullandığı banka hesabında bulunup bulunmadığının kontrol edilir. Ödenecek miktarın bankada bulunması durumunda işlem sorunsuz bir şekilde devam edecek, tahsilat yapılacaktır.

Provizyon Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartı ile alışveriş esnasında yapılan provizyon işlemini iptal etmek, provizyon işleminde olduğu gibi kredi kartı ekstresinde görünmeyecektir. Posnet kullanılarak yapılan provizyon iptal işlemlerini alışveriş yapılan firma ya da kuruluş kendi web sitelerinde geliştirdiği arayüz ile gerçekleştirebileceği gibi posnet ekranlarından da gerçekleştirebilir. Ancak daha önce aktif edilmiş provizyon işleminin aynı gün içerisinde iptal edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde provizyon işleminin iptali sırasında hata ile karşılaşılacaktır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN