Kimdir

Nuri Ergin Kimdir? Karagümrük Çetesi Liderini Tanıyalım

Nuri Ergin Kimdir? Karagümrük Çetesi Liderini Tanıyalım

Başlıklar

Nuri Ergin Kimdir?

Nuri Ergin kimdir sorusunun cevabı, özellikle son yıllarda yapılan operasyonlar sonrasında daha fazla araştırılmaktadır. ‘Nuriş Kardeşler’ ya da ‘Ergin Kardeşler’ olarak adlandırılan suç örgütünün liderliğini Nuri Ergin yürütmektedir. Aynı zamanda bu suç örgütü, ‘Karagümrük Çetesi’ olarak da kamuoyunda bilinmektedir. Şu anda cezaevinde olan Nuri Ergin, dünyaya İstanbul Fatih Karagümrük’te, 1964 yılında gelmiştir. Nejat Ergin, Zeynel Erdin, Vedat Ergin ve Soner Ergin; Nuri Ergin’in kardeşleridir. O dönem kumarhane işleriyle ilgilenen babası Nurettin Ergin, Nuri Ergin 12 yaşındayken öldürülmüştür.

Nuri Ergin Kimdir?

Nuri Ergin’in Lideri Olduğu Örgütün İşlediği Suçlar

Nuri Ergin’in resmi kayıtlara göre işlediği bazı suçlar aşağıda listelenmektedir.

  • Kasten adam öldürme,
  • Kasten adam yaralama,
  • Uyuşturucu ticareti,
  • Haraç kesme.

Bu suç örgütünün eylemleri, 1990’lı yıllardan itibaren sıklıkla kamuoyunu meşgul etmiştir. Çünkü bu eylemlerin, bazen magazinsel bazen de siyasi yönü olmuştur. Genel olarak suç kapsamına bakıldığında Nuri Ergin’in liderliğinde olan bu suç örgütü, semt esnafını haraca bağlamış ve haraç vermeyi reddeden işletmelerin işyerlerini kurşunlatmıştır. Problem yaşadıkları kişileri yaralama ve öldürme eylemlerini gerçekleştirmişlerdir. Örgüt bu eylemler dışında çek senet tahsilâtı yapmış, kumar oynatmış ve uyuşturucu ticareti içinde yer almıştır.

1990’lı yılların sonunda, Nuri Ergin ve Vedat Ergin’in adliyeye duruşmaya getirildikleri sırada firar etmeleri gündem olmuştur. Ayrıca şarkıcı Sibel Can’a cinsel içerikli kasetle şantaj yapan Can Kuzu’ya yönelik zorla alıkoyma ve işkence yapma suçlarını işlemeleri de dikkat çekmiştir. Bunlara ek olarak, 1999 yılında cezaevinde, Sabacı suikastı sanığı Mustafa Duyar ‘ı öldürmüşlerdir. Bir diğer ses getiren suç eylemi ise Tansu Çiller’in başbakanlık yaptığı dönemde örtülü ödenek temelinde dolandırıcılıkla suçlanan Selçuk Parsadan’ı başından vurarak yaralamalarıdır. Bu ve bunun gibi suç eylemleri sonucunda Nuri Ergin ve Vedat Ergin ile birlikte 26 sanık müebbet hapis cezasıyla cezalandırmışlardır.

Nuri Ergin’in Lideri Olduğu Örgütün İşlediği Suçlar

Nuri Ergin ve Alaattin Çakıcı Arasındaki Gerilim

Nuri ve Vedat Ergin’in kaldığı cezaevinde aynı zamanda Alaattin Çakıcı da bulunuyordu. 2000 yılında ikili arasında dostluk temelinde mektuplaşmalar olmuştur. Fakat daha sonra ikili arasında gerilim ortaya çıkmıştır. Mektuplaşmalarının yönü değişmiştir. Mahkûm ve avukatlar aracılığıyla birbirlerine ulaştırılan mektupların ana konusu hakaret ve tehditler olmuştur. Bu durumun sonucunda Ergin kardeşler, başka hapishaneye sevk edilmişlerdir. Bu karşılıklı artan gerilimin somut göstergesi, 2000 yılında Alaattin Çakıcı’nın talimatıyla Karagümrük Lokali’nin basılması olmuştur. Nuri ve Vedat Ergin ise buna karşılık olarak Gültepe ve Zeytinburnu’nda bulunan iki kahvehaneyi kurşunlatmışlardır. Bu dönemde bir diğer önemli olay da Ergin kardeşlerin kaldıkları Uşak Cezaevi’nde isyan çıkarmalarıdır. Bu isyanın nedenini bir iddiaya dayandırmışlardır. Bu iddiaya göre Alaattin Çakıcı, Ergin kardeşleri öldürmeleri için sekiz kişiyi bu cezaevine göndermiştir. Bu isyanın sonunda Nuri ve Vedat Ergin farklı cezaevlerine nakledilmişlerdir.

Karagümrük Çetesi ile İlgili Son Gelişmeler

Karagümrük Çetesi ile İlgili Son Gelişmeler

11 Haziran 2021 yılında cezaevinde bulunan Nuri ve Vedat Ergin’in yardımcılarına İstanbul polisi tarafından operasyon düzenlenmiştir. Bu operasyon sonucunda Nuri Ergin’in oğlu olan Anıl Ergin ve 18 sanık Metris cezaevine götürülmüştür. Fakat Anıl Ergin’in de içinde bulunduğu 11 kişi cezaevi yönetimi tarafından Iğdır, Hatay, Kayseri, Eskişehir ve Osmaniye'de bulunan cezaevlerine nakledilmelerine karar verilmiştir. Anıl Ergin yolda sağlık problemi yaşadığı için tekrar Metris Cezaevi’ne getirilmiştir.

Örgüte yönelik olarak Yaşar Ecim ve Gürcan Tan’a suikast eylemi sebebiyle iddianame düzenlenmiştir. İddianamede, Nuri Ergin’in cezaevinden talimatlar vererek eylemlerini devam ettirdiği ve cezaevinde olmayan kardeşleri ve yardımcılarının da örgüt eylemlerini gerçekleştirdiği belirtilmiştir. Bu iddianame kabul edilmiştir.

İlginizi çekebilir: KİMDİR

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN