Eğitim

Nasıl Yabancı Dil Öğrenilir?

Nasıl Yabancı Dil Öğrenilir?

Yeni dil öğrenirken birçok kelime, birçok kural ve birçok gramer öğrenmek gerekmektedir. Bunların hepsini ve dili öğrenmek için belli bir plan doğrultusunda hareket etmek gerekmektedir.  Yabancı dil öğrenme konusunda aşağıda bulunan detaylara dikkat etmek büyük bir fayda sağlayacaktır. Bu detaylar;

Yabancı Dil Seviyenizi Tespit Edin

Öğrenmek istediğiniz yabancı dil ile alakalı bildiklerinizin ne durumda olduğunu öğrenmek adına seviyenizi tespit etmeniz gerekmektedir.  Online sitelerde bu anlamda yardımcı olacak birçok program bulunmaktadır. Üstelik bu sitelerden bedava şekilde seviye tespiti yapma imkânınız bulunmaktadır.

Panik Yapmadan Kelime Öğrenmeye Çalışın

Yabancı dil öğrenme konusunda insanlar her daim kendilerine ben yapamıyorum, ben öğrenemiyorum gibi kelimeler söylemektedirler. Bu paniklemenin içinden kendini çıkartarak kelime öğrenmeye odaklanın, ne kadar çok kelime öğrenirseniz o kadar çok başarılı olursunuz.

Yanlışlar Yapın

Öğrenmek istediğiniz dilde yapabildiğiniz kadar yanlış yapın, her daim doğru konuşmak zorunluluğu yoktur. Karşınızdaki insan sizi anlayabiliyorsa ilk zamanlarda hata yapmanın kötü bir tarafı yoktur. Sonuçta bir gramer testine tabi değilsiniz, zaman içinde konuşma, anlama ve yazma ile alakalı olan her şey yerine oturacaktır.

Anlamadığınız Her şeyi Sorun, Soru Sormaktan Çekinmeyin

Karşınızdaki insan konuşurken her türlü kelimeyi anlamak zor olabilir, konuşmanın ana fikrini anlamak yeterli olacaktır. Karşınızdaki insana anlamadığınız konuda sorular sormaktan çekinmeyin. Soru sormak konuşmaya, konuşma anındaki ana fikri anlamaya ve dili öğrenmeye yardımcı olacak bir kaynak olacaktır.

Öğreneceğiniz Dili Kendi İlgi Alanınıza Sokmayı Unutmayın

İnsanlar kendi ilgi alanları ile alakalı konuları konuşmayı her daim sever, kendi ilgi alanlarınızı düşünün ve bu konuda ne kadar kelime öğrenebiliyorsanız öğrenin. Çevrenizde bulunan kişilere ilgi alanları ile alakalı sorular sormayı unutmayın, bu yabancı dil konusunda yepyeni kelimeleri dağarcığınıza katmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede insanlar ile iletişim kurabilir ve çevrenizdekileri daha iyi anlayabilirsiniz. Dil becerileri ile alakalı olan konuları konuşmak ve bu konularda araştırma yapmak daha kolay, daha iyi ve daha güçlü bir şekilde öğrenme kolaylığı sağlayacaktır.

Dinleyin ve Konuşmaya Devam Edin

Konuşmak için her daim konu bulunabilir, etrafınızla ilgilenin ve kendinize ilginç gelen şeyler hakkında konuşun. Bu çevreniz bulunan kişiler ile alakalı arkadaşlığınız gelişmesine de yardımcı olacaktır. Çevrenizde öğrenmeye çalıştığınız dili konuşan kişileri dinlemekten çekinmeyin ve bu dilin ritmini yakalamak adına kulaklarınız dört açın. Bildiğiniz kelimeleri kullanmaktan çekinmeyin, öğrendiğiniz yabancı dilin vatandaşları ile daha çok konuşmak için çaba sarf edin. Konuştuğunuz kişinin söylediklerini anlamadığınızda kesinlikle paniklemeyin, konuşmanın ana fikrini çıkartmak için uğraşın, anlamdıysanız karşınızdakine tekrarlaması için ricada bulunmaktan çekinmeyin. Konuşmaya bunlara rağmen devam etmek ve bu konuda çaba sarf etmek konuşulan konunun daha anlaşılır bir hale gelmesine yardımcı olacaktır. Yeni kelimeler öğrenmek adına ve dilinizi daha çok geliştirmek adına bu adımı uygulamaktan kesinlikle çekinmeyin.

Yabancı Dil

Müzik Dinleyin

Öğrendiğiniz yabancı dil ile alakalı müzikler dinleyin ve bu müzikleri ezberleyesiye kadar dinlemeyi unutmayın. Bu sizin telefazunuzu düzeltecek olan en kolay yöntemdir.

Kullanımlara Dikkat Edin

Yabancı dil kullanımları bazı zamanlar oldukça eğlenceli hale gelebilmektedir, karşınızda bulunan kişinin konuşma şekli, telaffuz şekli sizlere garip gelebilir. Kullanım en basit, kolay şekli ile doğal bir şekilde nasıl kullanıldığını ifade etmektedir.

Yanınızda Not Defteri Taşımayı Unutmayın

Yabancı Dil Öğrenmeye başladığınızdan itibaren yanınızda her daim bir kalem ve not defteri bulundurmayı unutmayın. Yeni kelime öğrendiğinizde ya da okuduğunuzda hemen not alın. Not aldığınız her kelimeyi konuşmalarınızda kullanmaya özen gösterin ki pekişsin. Bu kelimeler hakkında yeni deneyimler öğrenmek için çaba sarf edin, öğrendiğiniz her deneyimi cümleler halinde not defterinize yazmayı da unutmayın. Bu deneyimleri konuşmalarınız içinde kullanın, bu kullanımlar daha kolay konuşmanıza ve hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Konuşma Konusunda Egzersizler Yapın

Yabancı dili konuştukça pekişir, konuşmayı devam ettirmezseniz yabancı dili kolay bir şekilde unutursunuz. Bundan dolayı sürekli olarak konuşma konusunda egzersiz yapmayı unutmayın.

Sürekli Olarak Okuyun

Yabancı dil öğrenmenin en iyi yollarından bir tanesi okumaktır, okumak her daim yeni kelimeleri öğrenmenize yardımcı olur ve bu kelimeleri zaman içinde kullanmaya başlarsınız. Ayrıca okunmuş olan kelimeleri duyduğunuzda anlamanız oldukça kolay bir hale gelecektir. Tabelalar, kitaplar, şiirler, dergiler yani ne bulursanız bulun okumaktan kesinlikle çekinmeyin.

Sabırlı Olun

Yabancı dil öğrenme konusunda en önemli kural sabırlı olmaktır, ilk dönemler çıkan zorluklara karşı göğüs germek gerekir. Sabırlı olduğunuzda aslında ne kadar kolay öğrendiğinizin de farkına varabilirsiniz.

Yeni Bir Kültüre Adım Atın

Yabancı dil öğrenmek yeni bir kültürü sahip olmak anlamına da gelmektedir, kültürel açıdan karşınıza çıkacak olan kurallardan kesinlikle korkmayın. Bu dilin kültürü ile alakalı olan konuları konuşmaktan çekinmeyin.

Yabancı Film ve Diziler İzleyin

Türkçe dizi ve filmleri bir kenara bırakın ve öğrenmek istediğiniz dil konusunda dizi ve filmler izlemeye başlayın. Alt yazılı izlemek yerine sesli şekilde izlemeye özen gösterin bu sizin konuşmanıza da yardımcı olacaktır.

Sorumluluk Almaktan Çekinmeyin

İnsanlar yaşamına soktuğu her yenilikten yine kendisi sorumludur, yabancı dil öğrenme konusunda kitapların, kursların ve öğretmenlerin tabi ki etkeni vardır ama insanın en iyi öğretmeni yine kendisidir. Yabancı dil konusunda koyduğunuz kuralların kesinlikle dışına çıkmayın, kendi amacınıza ulaşmak için sorumluluk almaktan çekinmeyin. Belli bir düzen içinde çalışmak ve bu düzenin dışına çıkmamak kolay bir şekilde yabancı dil öğrenmenize katkı sağlayacaktır.

Yabancı Dil Öğrenme Şeklinizi Planlayın

Yabancı dil öğrenmenizi planlamak, dil konusunda çalışmış olduğunuz her şeyi hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Bu konuda düzgün bir kurs, düzgün bir öğretmen, kitap ve sözlüklerden yardım almanız gerekmektedir. Kitap ve sözlüğün detaylı olmasına dikkat etmek gerekir.

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir

Çevrenizde Bulunan Kişilerden Öğrenmek İçin Çaba Sarf Edin

Kursunuzda ya da çevrenizde bulunan kişiler ile aynı seviyelerde olsanız bile onlardan birçok şey öğrenebilirsiniz. Bundan dolayı çevrenizde bulunan kişiler ile sık şekilde iletişim halinde olmalısınız.

Yapılan Hatalardan Öğrenmeye Çalışmalısınız

Yaptığınız hataların ne olduğunu zaman içinde anlamaya çalışın ve bu hataların doğrularını her daim araştırın. Bu hataların doğrularını öğrenmek sizlere her daim kocaman bir avantaj sağlayacaktır. Telaffuz konusunda sürekli olarak yapılan hataları düzeltmek için çok çalışın.

Öğrenilen Dilde Düşünmek İçin Çaba Sarf Edin

Öğrendiğiniz yabancı dil ile alakalı olarak düşünmenizi şekillendirin. Örneğin; bindiğiniz otobüste gittiğiniz yeri kendinize yabancı dil ile tarif edin, bu sizin kendi kendinize pratik yapmanıza olanak sağlayacak olan en kolay yollardan bir tanesidir. Pratik yapmak dilin kolay şekilde unutulmasının önüne geçmektedir.

Yabancı Dil Öğrenirken Eğlenmeyi Unutmayın

Öğrendiğiniz yabancı cümleler ve deneyimler ile alakalı sürekli olarak farklı cümleler kurmaya özen gösterin. Hazırladığınız bu cümleleri konuşma esnasında kullanmaya özen gösterin, bu şekilde kendinizin de kontrolünü yapabilirsiniz.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN