Kimdir

Mustafa Ceceli Kimdir?

Mustafa Ceceli Kimdir?

Mustafa Ceceli 2 Kasım 1980 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Müziğe karşı olan yeteneği henüz altı yaşındayken ailesi tarafından fark edilmiş ve ailesince kendisine özel piyano öğretmeni tutulmuştur. Ceceli, 2 yıl boyunca bu piyano öğretmeninden ders alarak; kendisini adeta bugünlere hazırlamıştır. Gerek kendi yeteneği ve zevki gerekse piyano öğretmeninin yönlendirmeleri neticesinde iyiden iyiye müzikle içli dışlı olan Ceceli, gençlik yıllarında albüm çıkarmak için hayaller kurmaya başlamıştır.

Fakat bu durumun tersi bir şekilde üniversite tahsilini, konservatuvar bölümü yerine Ankara Üniversitesi Veteriner Hekimliği bölümünde başlatmıştır. Bu bölümde okurken arkadaşları ile kurmuş olduğu müzik grubunda klavye çalan Ceceli, öğreniminin 3.yılında okulundan ayrılarak başka bir okula kaydolmuştur. Fakat enteresandır ki bu yeni okulda da bir konservatuvar bölümü yerine Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nde okumuştur. Elbette doğmuş ve büyümüş olduğu Ankara’dan ayrıldığı manasına da gelen bu yeni okulu, Ceceli’yi müzik kariyerini oluşturma açısından daha rahat bir ortama kavuşturmuştur. Neticede 1980 yılında doğmuş olduğu Ankara’dan 2002 yılında öğrenim sebebiyle İstanbul’a gelmiştir ve bu geliş onun hayatı açısından bambaşka sayfaların açılmasına da sebebiyet vermiştir.

Mustafa Ceceli

Mustafa Ceceli'nin Müzik Kariyerine İlk Adımı

Ankara’da okurken kazanmış olduğu başka bir okul sebebiyle geldiği İstanbul’da müzik kariyerine başlayan Ceceli, ilk önce Cenk Eren’in volakisti olan Merih Ermakastar’ın şarkılarında düzenlemeler yapmıştır. Bu sayede profesyonel manada ilk aranjörlük işlerini de hayata geçiren Ceceli, daha sonrasında Ozan Doğulu ile tanışma fırsatı bulmuştur. Bu tanışmanın ardından Ozan Doğulu’nun kardeşi olan Kenan Doğulu’ya ait ‘’Demedi Deme’’ albümündeki ‘’Aklım Karıştı’’ adlı şarkıyı da düzenleyen Ceceli, müzik piyasasında iyiden iyiye tanınmaya başlamıştır.  Fakat bu başarılarının yanında kendisine asıl çıkışı getiren olay ise; Sezen Aksu ile tanışması olmuştur. Sezen Aksu’nun şarkılarında hem düzenlemeler yapan hem de konserlerinde ona eşlik eden Ceceli, özellikle bu dönemde yapmış olduğu ’’Çakkıdı’’ şarkısıyla yüksek beğeni toplamıştır. Bu beğeninin sonrasında müzik dünyası içerisindeki birçok ünlü isimle de çalışmış olan Ceceli, ‘’Hepsi 1’’ adlı dizide de bir aranjörü canlandırmıştır. Ayrıca bu oyunculuk olayı kendisi adına bir ilk olmayıp, öncesinde henüz 8 yaşındayken TRT’de yayımlanan ‘’Köy Doktoru’’ adlı dizide oynamıştır.

Mustafa Ceceli'nin Ulusal Çapta Tanınması

Müzik piyasası içerisinde tanınmış bir isim olmasına rağmen ulusal düzeyde tanınması 2007 yılına dayanmaktadır. O yılda Enbe Orkestrası’nın albümünde konuk sanatçı olarak, ‘’Unutamam’’ adlı şarkıyı seslendiren Ceceli, bu işin ardından 2 ödül almıştır. Bu ödüller:

 • 35.Altın Kelebek Ödülleri: En iyi Çıkış Yapan Solist.
 • Power Türk Video Müzik Ödülleri: En İyi Çıkış Yapan Video.

Sonrasında 2008  yılında Uzay Heparı adını yaşatmak için çıkarılan, ‘’Uzay Heparı Sonsuza’’ adlı albümde de yer alan ‘’Karanfil’’ isimli şarkıyı yorumlayarak; ona klip çekmiştir. Bu çalışma ve tanınma süreci devam ederken 1 Kasım 2008 tarihinde evlenen Ceceli, aynı evlilikten 28 Eylül 2011 tarihinde bir evlat sahibi olmuştur. Eşinin adı Sinem Ceceli, oğlunun adı ise Arın Cecelidir.

Mustafa Ceceli'nin İlk Single Çalışması

Ceceli’nin gerek müzik piyasasında gerekse ulusal çapta tanınmasından sonra, müzik çalışmaları da hızlıca devam etmiştir. Bu çalışmaların neticesinde 14 Temmuz 2009 tarihinde ‘’Limon Çiçekleri’’ adlı ilk single eseri de ortaya çıkmıştır. Bu çalışma neticesinde birçok ödül alan Ceceli, kariyerine sağlam adımlarla devam ettiğini de herkese göstermiştir. Bu ödüllerden ikisi:

 • İstanbul FM Altın Ödülleri: En iyi Çıkış Yapan Sanatçı
 • İstanbul FM Altın Ödülleri: En iyi Single

Şeklindedir.

Mustafa Ceceli Kimdir

Mustafa Ceceli'nin İlk Albüm Çalışması

Ceceli, yapmış olduğu aranjeler ve son olarak da yine yapmış olduğu single sayesinde kazandığı başarıyı; bir albüme taşıyarak devam ettirmiştir. 2 yıl boyunca üzerinde çalışmış olduğu albümünü 20 Kasım 2009 tarihinde çıkaran Ceceli, albümüne ‘’ Mustafa Ceceli’’ adını vermiştir. Albümün içerisinde klipi de çekilen ‘’Hastalıkta Sağlıkta, Bekle, Dön ,Tenlerin Seçimi’’ adlı şarkılar, büyük ilgi görmüştür. Yine bu ilgi sonrasında da bazı ödüller alan Ceceli, ülke çapında artık tamamen tanınır hale gelmiştir. ‘’Mustafa Ceceli’’ adlı albümle gelen ödüller:

 • 16.Kral TV Müzik Ödülleri: En İyi Erkek Sanatçı
 • 16. Kral TV Müzik Ödülleri: En İyi Albüm
 • Magazin Gazetecileri Derneği: En İyi Çıkış Yapan Şarkı
 • 37. Altın Kelebek Ödülleri: En İyi Çıkış Yapan Sanatçı
 • MÜ-YAP Ödülleri: Altın Plak
 • Altın Kariyer Ödülleri: En İyi Pop Erkek Sanatçısı
 • 7. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri: En İyi Erkek Pop Müzik Sanatçısı
 • 1.Pal FM Müzik Ödülleri: En İyi Çıkış Yapan Sanatı
 • 14. İstanbul FM Altın Ödülleri: En İyi Albüm
 • Siyaset Dergisi Ödülleri: Yılın Türk Pop Müzik Erkek Sanatçısı

Ceceli, bu başarısının ardından aranjör kimliğiyle hareket ederek; ‘’Musfata Ceceli’’ adlı albümündeki eserleri remikslemiş ve bu şarkılara da ‘’Hata’’ adlı şarkıyı ekleyerek, 2010 yılında ‘’Mustafa Ceceli Remixex’’ adlı albümünü çıkarmıştır.

Mustafa Ceceli'nin Diğer Albüm Çalışmaları

Ceceli, 2 Nisan 2012 tarihinde ‘’Es’’ adlı albümünü piyasa sürmüştür. Yine aynı adı taşıyan ‘’Es’’ şarkısı da albüm adına yapılan ilk video klip olmuştur. Sonrasında diğer bir video klip de ‘’ Bir Yanlış Kaç Doğru’’ adlı şarkıya çekilmiştir. Ceceli, ilk albümünde olduğu gibi bu albümünde de yer alan şarkılar üzerinden başka bir remix albümü çıkarmıştır. Bu remix albümünün adı da ‘’ Es Remixes’’ olmuştur. Müzik kariyeri boyunca yapmış olduğu diğer çalışmalar gibi bu çalışması da Ceceli’ye birçok ödül kazandırmıştır. ‘’Es’’ albümü ilen gelen ödüller:

 • 1.Türkiye Müzik Ödülleri: En İyi Erkek Sanatçı
 • 1.Türkiye Müzik Ödülleri: En İyi Albüm
 • 1.Türkiye Müzik Ödülleri: Müyap Dijital En Çok Dinlenilen Şarkısı
 • Namık Kemal Üniversitesi Medya Ödülleri: En İyi Erkek Sanatçı
 • 3. Pal FM Müzik Ödülleri: En İyi Şarkı
 • 3. Pal FM Müzik Ödülleri: En İyi Erkek Sanatçı
 • 10. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri: En İyi Şarkı
 • Karadeniz Vakfı Ödülleri: Yılın En Başarılı Pop Müzik Erkek Sanatçısı
 • 1. Lefke Avrupa Üniversitesi Ödülleri: En Başarılı Erkek Vokal Albüm

 

Şeklinde olup, bu ödüller Ceceli’yi asıl işi olan, aranjörlükten, alıkoymamıştır. Aranjörlük çalışmalarına birçok sanatçı ile devam eden Ceceli, ‘’Es’’ albümü döneminde sırasıyla: Sertap Erener, Burcu Güneş, Ziynet Sali, Bengü, Murat Boz, Emre Aydın ile birlikte çalışmıştır. 2012 yılı içerisinde Temmuz ayında Erol Evgin’e ait olan ‘’Söyle Canım’’ adlı şarkıyı da single çalışması olarak hayranlarıyla buluşturan Ceceli, yine birçok kişinin beğenisini kazanmıştır. Sonrasında ‘’Es’’ albümünde yer alan ‘’ Aşikar’dır Zat-ı Hak’’ adlı şarkıya da hem Arapça hem İngilizce klipler çekerek dünyaya açılmaya çalışan Ceceli, bir nebze de olsa bu dileğini başarmıştır.

Mustafa Ceceli'nin Günümüzdeki Çalışmaları

15 Aralık 2014 tarihinde ‘’Kalpten’’ adlı albümünü müzik piyasasına süren Ceceli, ilk video klibini de ‘’Hüsran’’ adlı şarkıya çekmiştir. Bu klip içerisinde kullanılan 3D teknikleri de Ceceli’nin yenilikçi anlayışına uygun düşmüştür. Bu albümü de diğer albümleri gibi Ceceli’ye ödüller kazandırmıştır. Bu ödüller:

 • Egen Üniversitesi 4.Medya Ödülleri: En İyi Albüm
 • Egen Üniversitesi 4.Medya Ödülleri: En İyi Düet
 • 3. Türkiye Müzik Ödülleri: En İyi Erkek Şarkıcı
 • 3. Türkiye Müzik Ödülleri: En İyi Düet
 • 42. Pantene Altın Kelebek Ödülleri: En İyi Türk Pop Müziği Erkek Solist
 • MGD 21. Altın Objektif Ödülleri: En İyi Erkek Yorumcu

Şeklinde söylenebilmektedir.  ‘’Kalpten’’ adlı albümün ardından son albüm çalışması da tasavvuf içerikli olan Ceceli, bu albümünü de 2015 yılında piyasaya sürmüştür. Albümün adı’’ Aşk için Gelmişiz’’ olup, içeriğiyle de örtüşmektedir. Müzik dünyasına getirmiş olduğu yeni solukla da takdir toplayan Ceceli, bu çalışmasıyla da birçok ödülün sahibi olmuştur. ‘’Aşk için Gelmişiz’’ albümü ile kazanılan ödüller:

 • Ege Üniversitesi 5. Medya Ödülleri: En İyi Albüm
 • Ege Üniversitesi 5. Medya Ödülleri: En İyi Erkek Sanatçı
 • Çekmeköy 2023 1. Sosyal Farkındalık Ödülleri: En İyi Albüm
 • 2. Türkiye Gençlik Ödülleri: En İyi Erkek Sanatçı

Olarak dile getirilmektedir. Söylenenlerin ardından bir bütün halinde Mustafa Ceceli’ye bakıldığında fark edilen nokta,  kendisinin sahip olduğu cevheri erken yaşlarda gösterdiği ve göstermeye de devam ettiğidir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN