Kimdir

Murat Boz Kimdir?

Murat Boz Kimdir?

Türkiye’nin ünlü popüler müzik sanatçılarından birisi olan Murat Boz adından sıkça söz ettirmektedir. Yaptığı albümleri ve şarkıları yanında, yakışıklılığı ile de genç kızların ilgi odağı olmaktadır. 2006 yılında profesyonel olarak çıkarttığı ilk albümünden bu yana başarılı bir müzik kariyeri bulunmaktadır. Sanatçı müzik yanında televizyon ve sinemada da başarılı performanslar sergilemektedir. Birçok marka ile reklam anlaşması yaparak, reklam filmleri çekmiştir. Birçok enstrüman çalabilen yıldız sanatçı beste ve söz yazarlığı da yapmaktadır. Düzenli olarak konserler vermekte ve televizyon ekranlarında görünmektedir.

Murat Boz'un Hayatı

1980 yılının 7 Mart günü Zonguldak Karadeniz Ereğli ilçesinde ailesinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlköğrenimini burada yaptı. Sonrasında İstanbul’da yaşamaya başlayan Murat Boz İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde öğrenim gördü. Sonrasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’ni kazanarak yükseköğrenimine devam etti. Okuldan mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğrenimine devam etti. Bu yıllarda sahnelere çıkmayan sanatçı birçok ünlü isme vokalistlik yaptı. Öğrenimini tamamladıktan sonra hız verdiği müzik kariyerinde ilk olarak 2006 yılında çıkarttığı bir single çalışması ile profesyonel olarak başlamış oldu. Aşkı Bulamam Ben isimli çalışması ile adından söz ettiren sanatçı 2007 yılında stüdyo çalışmalarına başladı.

Aynı yıl çıkarttığı ilk albümü Maximum ile oldukça önemli bir çıkış yakaladı. O sene içerisinde üç farklı yerden En İyi Çıkış Yapan Sanatçı ödüllerini aldı. Adından söz ettirmeye başlayan sanatçı sonrasında yaptığı albümleri ve televizyonda yer alması ile giderek popüler oldu. Televizyon programları ve reklamlar ile ekran yüzü olan sanatçı, sonrasında sinema filmlerinde de oynamaya başladı. Günümüzde oldukça çok izlenen televizyon programlarında görünen ve film çalışmalarını devam ettiren sanatçı, konserler ve müzik çalışmaları ile de adından söz ettirmektedir.

Murat Boz

Murat Boz'un Müzik Kariyeri

Güzel Sanatlar Lisesi ve sonrasında da müzik eğitimleri alan Murat Boz çocukluğundan beri şarkı söylemeyi sevdiğini belirtmektedir. Çocukluk yıllarında başlayan bu isteğini ve yeteneğini aldığı eğitimler geliştiren sanatçı birçok müzik aleti çalmakta ve şarkı sözlere yazarak besteler yapmaktadır. Öğrenim gördüğü yıllardan itibaren birçok ünlü sanatçıya vokalistlik yapan sanatçı ilk olarak 2006 yılında çıkarttığı single çalışması ile müzik yapımcıları tarafından çok beğenilmiştir. Gelen ilgi ve teklifler üzerine hemen stüdyo çalışmalarına başlayana sanatçı, 2007 yılında piyasaya sürülen ilk albümü Maximum ile yılın En iyi Çıkış Yapan Sanatçısı ödüllerine layık görüldü. 2007 yılında piyasaya çıkan albümü ve şarkıları çok sevilen beğenilen sanatçı ülkenin birçok yerinde konserler vererek halkın ilgisini ve sevgini kazandı. Bu albümde Maximum ve Püf isimli şarkılara klipler çeken sanatçının şarkıları uzun listelerde kaldı. Halk tarafından çok sevilen beğenilen sanatçı çok geçmeden yeniden stüdyo çalışmalarına başladı ve 2008 yılında piyasaya çıkan Extended Play albümünde albümün ismi ile aynı olan Uçurum isimli şarkısı ile müzik listelerinde üst sıralara yükseldi. 2008 yılında stüdyo çalışmalarına hız veren sanatçı 2009 yılında ikinci albümünü tamamlayıp piyasaya çıkarttır.

Şans isimli albümde oldukça büyük başarılar yakalayan sanatçı Özledim, İki Medeni İnsan ve Sallana Sallana gibi şarkılarına klipler çekti. Bu şarkılar müzik listelerinde üst sıralara yükseldi ve halk tarafından oldukça beğenildi. Albümde yer alan ve klibi çekilen İki Medeni İnsan şarkısının klibi için Soner Sarıkabadayı ile düet çalışması yaptı. Oldukça beğenilen düet çalışması o yıl düzenlenen müzik ödüllerinde En İyi Duet Ödülü’ne aday gösterildi. Sanatçı 2010 yılında Hayat Sana Güzel isimli bir single çalışması daha yaparak müzik severlere sundu. Yeniden stüdyo çalışmalarına başlayan Murat Boz 2011 yılında üçüncü albümünü tamamlayarak piyasaya çıkarttı. Aşkların Büyük Benden isimli albümü ile de oldukça beğeni topladı ve büyük bir kesime hitap etti. Albümde bulunan Yazmışsa Bozmak Olmaz, Özledim ve Geri Dönüş Olsa gibi şarkılara klipler çeken sanatçı Geri Dönüş Olsa isimli şarkıya yapılan remix çalışması ile ödüle layık görüldü. Sanatçı Bu tarihlerden sonra televizyon ve sinema sanatları ile ilgilenmeye başladı. Murat Boz 2013 yılında Oğuz Berkay Fidan ile Olmuyor şarkısında düet yaptı ve 2014 yılında da Gülşen ile İltimas isimli şarkıda düet yaptı. 2011 yılında çıkarttığı üçüncü albümünden sonra uzun bir süre albüm çıkartmayan sanatçı 2016 yılının Nisan ayında dördüncü stüdyo albümü Janti ile müzik severlerin karşısına çıktı.

Murat Boz Kimdir

Murat Boz'un Televizyon Kariyeri

Murat Boz 2011 yılında çıkarttığı üçüncü albümünden sonra müzik kariyerinde adından söz ettiren ve popüler bir kimliğe sahip olan bir sanatçı durumuna geldi. Bu sayede aldığı reklam ve televizyon programlarını değerlendiren sanatçı bu senelerden sonra daha fazla televizyon işleri ile uğraşmaya başladı. Birçok markanın reklamlarında oynayan sanatçı 2011 yılında O Ses Türkiye yarışma programında jürilik yapmaya başladı. Dört sezon programda jüri üyeliği yapan sanatçı ilk sezonda finale kalan yarışmacısının birinci olması ile ayrı bir başarıya imza atmış oldu. Televizyon programları ve talk showlarda sıkça görülen sanatçı iyi bir ekran yüzü oldu. Sonrasında sinema teklifleri almaya başlayan oyuncu bu alanda da çalışmalar yaptı.

Murat Boz'un Sinema Kariyeri

Televizyon ekranlarında başarılı işler yapan ve müzik kariyerinde oldukça başarılı olan Murat Boz sinema filmi teklifleri almaya başladı. Bunları değerlendiren sanatçı ilk olarak Hadi İnşallah isimli filmde rol aldı. 2014 yılında vizyona giren filmin senaryosunu Murat ve Emrah Kaman kardeşler yazmış ve yönetmenliğini Ali Taner üstlenmiştir. Filmin başrolünde oynayan oyuncuya Büşra Pekin eşlik etti. Oldukça ilgi gören ve sevilen film ile Murat Boz sinema alanında da başarılı oladuğunu göstermiştir. En son 2016 yılında vizyona giren Kardeşim Benim isimli filmde de başrol oynayan oyuncu yine büyük bir başarı elde etmiştir. Oldukça sevilen izlenilen film sayesinde övgüler almıştır. Senaryosunu Zafer Külünk’ün yazdığı filmi Mert Baykal yönetmiştir. Filmde kendisine Burak Özçivit ve Aslı Enver eşlik etmektedir.

Murat Boz'un Aldığı Ödüller

Murat Boz 2007 yılında çıkarttığı ilk stüdyo albümü ile ödüller almaya başlamıştır. 2007 yılında Altın Kelebek Ödülleri’nde En İyi Çıkış Yapan Solist Ödülü’nü, İstanbul FM Altın Ödülleri’nde En İyi Çıkış Yapan Sanatçı Ödülü’nü ve Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı Ödülü’nü almıştır. 2009 yılında ise İstanbul FM Altın Ödülleri’nde En İyi Erkek Sanatçı Albümü Ödülü’nü almıştır. Murat Boz 2010 yılında Balkan Müzik Ödülleri’nde En Sevilen Erkek Şarkıcı ve Balkanlar'ın En İyi Şarkısı ödüllerini almıştır. 2011 yılında Kral Müzik Ödülleri’nde En İyi Düet ödülünü Soner Sarıkabadayı ile yaptığı İki Medeni İnsan şarkısına yaptıkları düet ile almıştır. 2012 yılında Altın Kelebek Ödülleri’nde En İyi Türk Pop Müziği Erkek Solist Ödülü’nü ve Kral Müzik Ödülleri’nde En İyi Erkek Sanatçı Ödülü’nü almıştır. 2013 yılında Türkiye Müzik Ödülleri’nde En İyi Erkek Sanatçı Ödülü’nü almıştır. Murat Boz 2014 yılında Altın Kelebek Ödülleri’nde En İyi Türk Pop Müziği Erkek Solisti Ödülünü almıştır. Bunların yanında birçok Üniversite, dernek ve kuruluş tarafından verilen özel ödüllere de layık görülmüştür.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN