Nedir

Manipülatif Nedir? Manipülatif İnsanların Genel Özellikleri ve Teknikleri Nelerdir?

Manipülatif Nedir? Manipülatif İnsanların Genel Özellikleri ve Teknikleri Nelerdir?

Başlıklar

Manipülatif Nedir?

Dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım çevremizde her zaman kendi isteklerini ön planda tutan bencil insanlar bulunmaktadır. Başkalarının düşüncelerine, inançlarına ve belirlemiş oldukları sınırlarına saygı duymayan bu insanlar, her zaman kendi düşüncelerini ve isteklerini ön planda tutarlar. Çevremizde çoğu insan manipülatif nedir? Sorusunun cevabını bilmemekle beraber, çoğu zaman maruz kaldıkları manipülasyonların farkında bile değillerdir.

Başkalarının istek ve arzularını hatta doğru kabul etmiş oldukları düşüncelerini, kendi istek ve arzularını ön planda tutarak gizliden gizliye değiştirmeye çalışmasına manipülasyon denir. İnsanları kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmenin ve yalan söyleyerek kandırmanın gizli bir yöntemi haline gelen manipülasyonların teknikleri de oldukça fazladır. Çok çeşitli bu manipülasyon tekniklerine başvuran kişilere ise manipülatif denir.

Manipülatif Nedir?

Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?

Türkçe karşılığı tam olarak harekete geçirme, yönlendirme, etkileme olan manipülasyon, genellikle insanları kendi istek ve düşüncelerine göre hareket ettirmek amacıyla tercih edilir. Hayatın her alanında karşımıza çıkan manipülatif insanlar, bulunduğumuz ortamlara göre farklı manipülasyon teknikleri kullanmaktadırlar. Manipülasyon teknikleri genellikle şu şekildedir:

 • Yalan söyleyerek manipüle etme

Bazı insanlar karşısındaki kişiyi manipüle etmek adına bilinçli olarak çok fazla yalan söylemektedir. Karşısındaki kişiyi yalan söyleyerek manipüle etmeye çalışan bu kişiler genellikle, tamamen yalan üzerine kurulu bir ortam oluştururlar. Yaşanan gerçek olaylar çarpıtılarak, yaşanması mümkün olan ama yaşanan olayla hiçbir alakası olmayacak şekilde aktarılır. Özellikle yapılacak yeni ortaklıklarında, iş üzerine atılacak yeni adımlarda ve evlilik gibi ikili ilişkiler üzerinde yalan söyleyerek yapılan bu manipülasyonlar, zamanında fark edilmediği takdirde olumsuz olayların yaşanmasına sebep olacaktır.

Bu tarz manipülasyonlardan kurtulmanın tek yolu, birbiriyle uyuşmayan sözleri zamanında fark edebilmektir. Daha fazla mağdur olmamak adına, şahsınıza anlatılan olaylar arasında uyuşmazlıklar fark ettiğiniz andan itibaren, karşınızdaki insan ile iletişiminizi kesmeli ve özel bilgilerinizi vermemelisiniz.

 • Özgüven eksikliğini kullanarak manipüle etme

Çoğu insanın kendisini yetersiz hissettiği konular vardır. Manipülatif kişiler hissetmiş olduğunuz bu yetersizlik durumunu fark etmeleri halinde, yabancı bir insan üzerinden aynı sorun ile alay edip, kırıcı eleştirilerde bulunabilirler. Bunu tamamen bilinçli yapan manipülatif kişi, başkasına karşı yapmış olduğu eleştiriler ile aslında sizin özgüveninizi hedef alır.

Özgüveni manipüle edilen kişiler kendilerini ispatlamak ve toplum tarafından sevilme çabası içine girerler. Bu çaba kişinin özgüvenini daha çok zedeler ve kendisini manipüle eden kişiye karşı itaatkar bir tavır takınmasına sebep olur.

Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?

 • Mahrum bırakarak manipüle etme

Genellikle aileler arasında sıklıkla kullanılan bir manipülasyon yöntemidir. Kişiyi sevdiği veya ihtiyaç duyduğu şeylerden bile isteye mahrum bırakarak, sevdiği şeyleri tehdit olarak kullanma yöntemidir. Manipütalif kişiler istekleri gerçekleşmediği taktirde bu durumu sürekli olarak tekrarlamaktadırlar.

Mahrum bırakma manipülasyonları kişinin küsme ve bir süre konuşmama şeklinde kendisini uzaklaştırarak gerçekleştirebileceği gibi, maddi konularda da sıklıkla kullanılan bir manipülasyon yöntemidir. Bu manipülasyon yönteminden kurtulmanın en etkili yolu, kendinize bir gelir kaynağı oluşturmaktır. Maddi açıdan özgürleşen bireyler aynı zamanda zihinsel olarak bağımsızlıklarını ilan ederek bu manipülasyonlara mahkum olmaktan kurtulabilirler.

 • Pasif agresif intikam manipülasyonları

Genellikle mahrum bırakma manipülasyonu ile benzer özelliklere sahip olsa da kişi üzerinde daha acımasız etkilere sahiptir. Bu manipülasyon tekniğini kullanan kişiler, karşılarındaki insanlar üzerinde hakimiyet kurmak ve sözlerini kabul ettirebilmek adına, kişiyi görmezden gelerek cezalandırmaya çalışırlar. Soru sorduğunuz zaman sizi duymazlar, konuşmaya çalıştığınızda kısa ve soğuk cevaplar ile sizi geçiştirirler. Çoğu zaman cevap bile vermezler. En ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda bile kendilerince uygulamış oldukları bu cezalandırma manipülasyonlarına ara vermezler.

 • Korkut ve rahatlat

Bu manipülasyon yönteminde manipülatif kişi, muhataplarını önce bilinçli bir şekilde endişelendirecek sözler ile korkutur. Ardından güzel ve sakin sözler ile karşısındaki kişiyi rahatlatır. Kısa bir şok etkisi yaşayan bu kişiler, her türlü istek ve ricalara açık hale gelirler.

 • Suçlama manipülasyonları

Rahatsız olduğunuz bir konu hakkında açıklama beklediğiniz zaman bu kişiler genellikle konuyu saptırarak, kendilerini savunmaya geçerler. Daha öncesinde yaşanmış olan olayları yeniden gündeme taşırlar ya da hiç yaşanmamış bir olay hakkında haksız yere sizi suçlarlar. Asıl konuşmak istediğiniz konu ortada kalırken, kendinizi aslında hiç yaşanmamış olayları açıklamaya çalışırken bulabilirsiniz.

Manipülatif İnsanların Genel Özellikleri Nelerdir?

Manipülatif İnsanların Genel Özellikleri Nelerdir?

İnsanları eleştirmeyi çok seven ve bunu kalabalık ortamlarda, özellikle başkalarının duyacağı şekilde gerçekleştirmekten çekinmeyen manipülatif insanlar, yapmış oldukları eleştiriler ile kendinizi rahatsız ve eksik hissetmeniz için çabalarlar. Eleştirileri genellikle yol gösterici olmaktan ziyade, yıkıcı ve kalp kırıcıdır. Birçok ortak özelliğe sahip bu kişiler, insanlar üzerinde genellikle olumsuz etkilere sahiptirler.

Manipülatif insanların ortak özellikleri genellikle şu şekildedir:

 • Kendi hayatlarının getirmiş olduğu sorumluluklardan kaçarlar ve karşılaştıkları her türlü sorunlarda ilk olarak suçlayacak bir günah keçisi ararlar. Hataları ile yüzleşmek ve sorunlarını sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşturmak yerine öncelikleri manipülasyonlara başvurmaktır.
 • Uyanık kişilikleri ile ona duymuş olduğunuz güven ve sevgiyi kendi çıkarları için hiç düşünmeden kullanırlar. Hissettiğiniz iyi ya da kötü bütün duygular, onların gözünde hiçbir öneme sahip değildir. Hislerinizi önemsemedikleri gibi duygularınızı da her zaman zayıflık ve eksiklik olarak görmektedirler. Size kendinizi kötü hissettirecek davranışlar sergilediklerinde, sevginizi kullanarak kendilerini haklı çıkarmaya çalışırlar.
 • Yalan söyleme konusunda oldukça profesyonel olan manipülatif kişiler, sohbet esnasında konuşmadan önce çok fazla sessiz kalırlar. Kendilerine tanımış oldukları bu düşünme payı, onların en önemli savunma mekanizmaları arasındadır. Genellikle vermiş oldukları kısa yanıtlar ile umursamaz tavırları, kendinizi kötü hissetmenize sebep olabilir.
 • Karşınızdaki kişinin üzerinizde herhangi bir manipülasyon uyguladığını anlamanın en önemli yöntemlerinden biriside, birbiriyle uyuşmayan hareketleridir. Manipülatif kişilerin ağızlarından çıkan sözler ile yapmış oldukları eylemler birbiriyle çelişir, onları sorgulamanıza sebep olur. Bu tarz insanların genellikle sakladıkları gizli bir şeyler de vardır.
 • Her insanın belirlemiş olduğu bazı sınırları vardır. Manipülatif kişiler genellikle insanların sınırlarına saygı duymazlar. Karşılarındaki kişiyi kontrol etmelerine ve yönlendirmelerine engel olan sınırlardan kurtulmak ve kişi üzerinde orantısız bir hakimiyet kurmak adına çeşitli manipülasyon tekniklerine başvurmaktadırlar.

Manipülatif İnsanlardan Nasıl Korunabiliriz?

Manipülatif İnsanlardan Nasıl Korunabiliriz?

İnsan hayatı boyunca ev ortamında, eğitim hayatında ve iş hayatında olmak üzere çeşitli alanlarda manipülasyonlara maruz kalmaktadır. Çoğu zaman kendinizi kötü hissettiren bu insanların manipülasyonlarını fark edemediğiniz için, nasıl bir önlem alacağınızı da tam olarak kestiremiyor olmanız gayet normaldir.

Manipülatif insanlar genellikle içine kapanık ve yoğun bir özgüven problemine sahip kişilerdir. Özgüven eksikliklerini başkalarını aşağılayarak, küçük düşürerek gizlemeye çalışan bu insanlar, hayat boyu karşımıza çıkabilirler. Uzun süreli yakın ilişkiler kuramayan bu insanlar girdikleri ortamlarda gergin bir havanın oluşmasına sebep olurlar. Çevrenizde bu özelliklere sahip insanlar bulunuyorsa, onlardan uzaklaşmak ve iletişiminizi kesmek, diğer insanlarla sağlıklı iletişimler kurmanızda destek niteliğinde olacaktır.

İş hayatınızda ya da eğitim hayatınızda istem dışı bir şekilde bu insanlarla iletişimde kalmak zorundaysanız, bu kişilere karşı kendi hayatınız hakkında detaylı bilgiler vermekten kaçınmalısınız. Eksik yanlarınızı size koz olarak kullanmak için yakın davranacak olan bu insanlar ile aranıza fiziksel bir sınır koymanızda da fayda olacaktır.

Ayrıca ilk tartışmanızda sizi suçlamaya yönelik adımlarda bulunacak olan manipülatif kişilere aynı adımlar ile karşılık vermek, sadece bu durumun daha da uzun bir süre devam etmesine sebep olacaktır. Haklı olsanız bile sizi manipüle edebileceğinden şüphe duyduğunuz kişileri direkt olarak suçlamak yerine, hisleriniz hakkında konuşarak, manipülatif kişinin üste çıkmasına ve tartışmayı yönetmesine engel olabilirsiniz.

Eğer çevrenizde sizi manipülasyonları ile etkisi altına almaya çalışan insanlar varsa, bu insanların hareketlerini gözlemlemelisiniz. Çok fazla yalanlarını yakalıyorsanız, eksik yanlarınızı size koz olarak kullanıyorsa ve kendinizi kötü hissetmenize sebep oluyorsa, bu kişiler ile aranıza sınır koymalısınız.

Kişisel sınırlar sizi diğer insanların psikolojik manipülasyonlarından daima koruyacaktır. Bu yüzden siz sınırlarınızı koruduğunuz sürece manipülatif kişilerin size zarar vermesi de zorlaşacağı için var olan sınırlarınızı daima korumalı ve sizi siz yapan özelliklerinizden asla taviz vermemelisiniz.

İlginizi çekebilir: Manipülasyon Nedir, Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN