Sağlık

Loprox Şampuan Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Loprox Şampuan Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Başlıklar

Loprox Şampuan

Loprox şampuan bazı dermatologlar tarafından hastalara kullanılması tavsiye edilen bir şampuandır. Birkaç farklı saç derisi sorunu yaşayan bu hastalara şampuanın kullanılması tavsiye edilir. Bu saç derisi sorunlarının başında saçlı derideki egzama gelir. Deride kaşıntı ve pullanma görülür. Küçük yaralar, kabuklanma ve saç dökülmesi de egzamaya bağlı görülmektedir. Saçlı derideki egzama, dünya nüfusunun yaklaşık %10'unu etkilemektedir.

Kadınlara göre erkeklerde daha sık görülür. Stres, soğuk ve kuru hava seboreik dermatiti arttırır. Aynı zamanda alkol bazlı saç losyonlarını kullanmak da bu rahatsızlığı arttırır. Kişiden kişiye değişen bu cilt rahatsızlığı kendiliğinden geçebilir. Fakat ilerleyen zamanlarda yeniden tekrarlanma olasılığı yüksektir. Saç derili ciltte egzama oluşmasına en iyi gelen tedavilerden biri loprox şampuan olarak bilinmektedir. Loprox şampuan aynı zamanda saçlı deride mantar enfeksiyonunun olmasında, saçkıran oluşumunda da kullanılmaktadır.

Loprox Şampuan İçinde Ne Var?

100 ml loprox şampuan 1.5 gr siklopiroks ihtiva eder. Şampuanın içinde heksilen glikol, oleyl alkol, polisorbat 80 bulunmaktadır. Aynı zamanda şampuanda sodyum lauret sülfat, kokoamid DEA, sodyum hidroksit, koku ve saf su gibi maddeler bulunmaktadır. Şampuanın etken maddesi siklopiroks olamin olarak bilinmektedir. 100 ml şampuan içinde 1.5 gram etken madde bulunmaktadır. Etken maddeyle birlikte yardımcı maddeler de kullanılmaktadır.

Loprox Şampuan Neden Kullanılır?

Loprox Şampuan Neden Kullanılır?

Loprox şampuan bazı dermatologlar tarafından reçetelenmiş bir şampuandır. Saçlı ve kıllı deri üzerinde kullanılması için geliştirilmiş bir şampuandır. Deri üzerindeki mantarın, egzamanın ve saçkıranın ilerlemesini yavaşlatır, ilerlemenin önüne geçer. Saçlı deri üzerinde çeşitli rahatsızlıklar görülmektedir. Deride kepeklenme, kaşıntı, döküntü, saçkıran ve seboreik dermatit görülebilir. Bu rahatsızlıkların tedavisinde loprox şampuan kullanımı tavsiye edilmektedir. Loprox şampuan sayesinde görülen rahatsızlıkların önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Loprox Şampuan Kullanmanın Faydaları

Loprox şampuan kullanmanın bazı faydaları vardır. Saçlı deri üzerinde problemi olanlar bu şampuanı düzenli kullanarak aşağıdaki faydaları görebilir. Şampuanın faydaları: 

 • Cilt üzerindeki mantarın büyümesini ve çoğalmasını önler. 
 • Saçlı deride ortaya çıkan mantar hastalığının tedavi edilmesine yardımcı olur. 
 • Saçlı derideki kepek problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. 
 • Saçlı derideki yağlanma problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. 
 • Saçkıran tedavisinde etkilidir. 
 • Saçlı derideki döküntüye iyi gelir.

Şampuan, düzenli ve doğru kullanıldığında yukarıda yer alan faydaları sağlar. Önemli olan şampuanı düzenli ve doğru kullanmaktır.

Loprox Şampuan Nasıl Kullanılır?

Loprox Şampuan Nasıl Kullanılır?

Loprox şampuanı eğer doktor tavsiye etmişse şampuanın nasıl kullanılması gerektiğinin bilgisini de verecektir. Eğer doktor herhangi bir kullanım tavsiyesi vermediyse loprox şampuan aşağıdaki gibi kullanılabilir.

 • Öncelikle saçınız ıslak olmalıdır. Bu sayede şampuan daha iyi köpürecek ve saça nüfuz edecektir. 
 • Avucunuza bir tatlı kaşığı kadar şampuan alın ve ıslak saça uygulayın. Eğer saçınız uzunsa şampuan miktarını arttırabilirsiniz. 
 • Şampuanı tüm saçlı deriye uygulamaya özen gösterin. Parmak uçlarınızla saç derinize masaj yaparak köpürtün. 
 • Daha sonra yaklaşık 3 dakika kadar böyle bekleyin, durulayın. 

Loprox şampuanı yukarıdaki gibi kullanabilirsiniz. Şampuanı kullanırken tüm saçlı deriye uygulamaya özen gösterin. Aynı zamanda durulama yaparken deride köpük kalmamasına dikkat edin. İşlemi haftada iki veya üç kez tekrarlayın.

Loprox Şampuan Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Loprox şampuan kullanırken şampuan vücudunuzun geri kalan kısımlarına temas edebilir. Bu durumda endişe etmenize gerek yoktur. Şampuanın gözünüzle, burun deliklerinizle temas etmesine izin vermeyin. Bu gibi durumlarda iyice durulayın. Aynı zamanda açık yaralar varsa yaralara temas ettirmemeye dikkat edin. Loprox şampuan kullanırken farklı bir şampuan, krem veya başka bir saç ürünü kullanmayın. Başka bir ürün kullanmak şampuanın etkisini azaltabilir. Şampuanı 4 hafta düzenli kullanın. Eğer dört haftanın sonunda herhangi bir düzelme görmezseniz doktorunuza danışın. Loprox şampuan 12 yaş altı çocuklarda kullanım için tavsiye edilmez. Bu nedenle şampuanı çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Loprox Şampuan Yan Etkileri Neler?

Loprox Şampuan Yan Etkileri Neler?

Loprox şampuan kullanan kişilerin çoğunda yan etkiye rastlanmaz. Fakat kişiden kişiye değişen bazı durumlar vardır.

 • Kaşıntı
 • Yanma 
 • Kızarıklık
 • Pullanma

Loprox şampuan kullanan kişilerde nadir olarak deride kaşıntı, yanma hissi, kızarıklık ve pullanma görülebilir. Bu yan etkiler kısa süreli veya uzun süreli olabileceği gibi hafif veya şiddetli de olabilir. Kullanıcıların büyük çoğunluğu herhangi bir yan etkiyle karşılaşmamıştır. Uzun süreli veya şiddetli yan etki görüldüğünde şampuanı bırakmak ve doktora danışmak gerekir.

Hamilelikte Loprox Şampuan Kullanımı

Loprox şampuan kullanımı hamilelerde tavsiye edilmez. Fakat bazı doktorlar belirli durumlarda önerebilir. Şampuan kullanımı için doktorla görüşmek ve muayene olmak gerekir.

İlginizi çekebilir: Aklovir Krem Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

Bayanlarda Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Doğal Saç Bakım Uygulamaları

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN