Kadın

Bayanlarda Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Doğal Saç Bakım Uygulamaları

Bayanlarda Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Doğal Saç Bakım Uygulamaları

Parlak, bakımlı ve güzel olan saçlar özellikle kadınların özgüvenlerini yerine getiren bir etkendir. Kötü hissedilen zamanlarda kuaföre gitmek, bakımsız hissedildiği zamanlar kuaföre gitmek bir bayan için vazgeçilmezdir. Devamlı olarak kuaförde para harcamak belli bir süreden sonra maddi ve manevi olarak insanları yormaya başlar.

Bundan dolayı özellikle bayanların evde doğal saç bakımı yapması gerekmektedir. Evde saç bakımı yapmak kuaför için harcanacak olan maliyetlere ulaşmaz, tamamen doğal olan ürünler ile desteklendiğinde sonuçlara kısa sürelerde ulaşmak mümkündür. Doğal, canlı, dinamik, parlak ve sağlıklı saçlara kavuşmak için bakım yapmak gerekir. Bakım yapılan saç görünüm açısından değişmenizi de sağlayacaktır. Saç bakımı için belli başlı noktalara ve detaylara dikkat etmek gerekir. Bunların içinde;

  • Saçların güzelliğini ve canlılığını koruması amaçlı ara ara kestirilmesinin gerekli olduğunu söyleyen kişiler yanılmaktadır. Saçlar uzatma esnasında kırık ve boya var ise kestirilmesi gerekir. Yapılacak olan saç bakımları ile kolay ve hızlı şekilde saç uzatma imkânınız bulunmaktadır.
  • Güzel, bakımlı ve canlı saçlara kavuşmak için en önemli detay dengeli şekilde beslenmektir, beslenme düzeni olan kişilerin saçları da bir düzene girer.
  • Saçların kırılması ile alakalı sorunlar mevcut ise, zorunlu olmadıkça kuru saçların taranmaması gerekir. Banyodan sonra ya da ıslak durumdayken saçların taranması kırılmaların önüne geçer
  • Saçlara zarar verebilecek keskin, sert, kenarları tırtıklı saç fırçalarının ve taraklarının kullanılmaması gerekir, yumuşak olan saç fırça ve tarakları kırılmalarının önüne geçecektir.
  • Saçlarınıza bakım yapmak adına bol miktarda kozmetik ürünü kullanıyorsanız, bunları azaltma yöntemine gitmeniz gerekmektedir. Kullanılacak olan ürünlerin doğal olmasına, bilinen kaliteli markalar olmasına dikkat etmek gerekmektedir.
  • Saçlarında nefes almaya ihtiyacı vardır, onları sıkacak ve nefes almasını engelleyecek olan hareketlerden kaçınmak gerekir. Saçların düzgün şekilde nefes alması daha kolay uzamasına olanak sağlar.

Doğal Olan Saç Bakımı Uygulamaları

Yumurta, protein açısından zengin bir yiyecek olduğu için yıpranmış ve kendinden geçmiş olan saçları canlandırmak adına kullanılabilecek olan en sihirli maskedir. Haftada bir kez saçlarınız uzun ise 3 adet kısa ise 1 ya da iki adet yumurtayı köpürene kadar çırpın, saç derisine sürün ve geri kal yumurtayı saç diplerine kadar sürün. 25 dakika boyunca bekletin ve ılık su yardımı ile iyice durulayın. Bu maske saçın nem dengesinin oluşmasına olanak sağlar, saç derisinin yumuşamasını sağlar ve saça parlaklık kazandırır.

Saç Bakımı

Saçlarınızı Nemlendirin

Saçların uçlarında var olan kırıklar ve bu kırıklardan dolayı sürekli saç kesilmesi en büyük sorunlar içinde yer almaktadır. Bunun önüne geçmek için zeytinyağı ve bademyağı kullanmak gerekir. Saçların uzunluk seviyesine göre ayarlanmış olan badem yağı ocak üstünde ısıtılmalı ve saç uçlarından köklerine doğru masaj yardımı ile sürülmelidir. Yaklaşık olarak 25 dakika bekletilmeli ve şampuan yardımı ile yıkanıp durulanmalıdır. Sıcak şekilde bakım yapmaya vakti olmayan kişiler badem yağı ya da zeytinyağı ile sadece saç uçlarına masaj yapmalıdır.

Sıcak Sudan Uzak Durun

Saç derisinde oluşan yağlanma kötü görüntüler ortaya çıkartır ama saç tellerinin oluşan bu yağlanmaya ihtiyacı da vardır. Yağlanma tamamen yok edilirse donuk, parlak olmayan, kırılgan bir görüntü ortaya çıkar. Yüksek derecelerdeki sıcak su saç derisinde oluşacak olan yağlanmanın tamamen ortadan kalmasını sağlar, bu da saçların zarar görmesini sağlar. Haftada 3 ila 4 kez yüksek derecelerde sıcak su kullanımı yapıyorsanız saç derisi kurumaya mahkûmdur. Bu düzenin en azından 20 günde bir şeklinde uygulanması gerekir. Soğuk su, saç derisinde var olan kan dolaşımının hızlandırdığı için saçın canlı olmasına olanak sağlamaktadır.

Saç Derisinin ve Saçın Temizliği Önemlidir

Saç kopmalar ve oluşan kepeklerin en büyük nedeni saç bakım ürünlerinden, jölelerden kalan artıklardır.  Artıklar sebebi ile tıkanmış olan saç kökleri saç tellerinin zayıflamasına, kopmasına ve saçın donuk görünmesine sebep olmaktadır. Bundan dolayı saçlarınızın ve saç derinizi temiz olmasına dikkat etmeniz gerekir. Saçları ve saç derisini temiz tutmak adına kullanılacak olan ilk formül saçın sirkeli su yardımı ile durulanmasıdır. Bunun için yapılması gereken 3 litre suya 1 su bardağı sirke eklemektir, saçların şampuanlanmasının ardından sirkeli su ile durulanması gerekir. Sirkeli su saçlar ıslakken koku oluşturur ama saçın kurumasının ardından bu koku tamamen ortadan kalkar. İkinci formül, karbonat yardımı ile yapılacak olan saç terapisidir. 2 litre suyun içine 3 yemek kaşığı karbonat ekleyin, şampuanlanan saçın durulanmasında kullanın. Karbonatlı su saçlarda ve saç derisinde kalan artıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Saçların pH değerini dengeler ve yıpranmış olan saçların onarılmasına yardımcı olur.

Sık Yıkamaktan Uzak Durun

Saçların her gün yıkanması saç diplerinde kuruluklara sebep olur, buna bağlı olarak saçlarda mat bir görüntü ve kırıklar meydana gelir. Saçların hafta en fazla 3 kez yıkanması uygundur.

Güneşten Korunmak Gerekir

Cilt kadar saçlarda UV ışınlarından etkilenir, güneş ışıkları saçların kurumasına, cansızlaşmasına ve saçların rengini kaybetmesine sebep olur. Güneşin bu olumsuz yönlerini ortadan kaldırmak amacı ile şapka kullanmalı ya da koruma faktörlü olan saç kremlerini tercih etmek gerekmektedir.

Yumuşacık Saçlar İçin Bal

Saçlarınızın kuru ve sert olmasından kaynaklı olarak sıkıntılarınız varsa evde bal maskesi uygulaması yapabilirsiniz. 1 yemek kaşığı balı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın ve saç diplerinize masaj yardımı ile uygulayın. Yaklaşık olarak 25 dakika bekletin ve ılık su yardımı ile durulayın. Saçlarınızda aşırı düzeyde kuruluk ve sertlik mevcut ise bu maskenin hafta 2 kez uygulanması fayda sağlayacaktır. Bal yardımı ile yapılabilecek olan diğer maske; yarım su bardağı süt ile 1 yemek kaşığı balı karıştırın, karışımı saç diplerinize masaj yardımı ile uygulayın. Yaklaşık olarak 25 dakika bekletin ve ılık su yardımı ile durulayın.

Saçlarınızı Doğal Yollar İle Kurutun

Saç kurutma makinesi, düzleştirici, saç maşası tarzında olan cihazlar saçların kurumasına, uçlarının kırılmasına ve dökülmesine sebep olur. Banyodan sonra evde kalacak olan kişilerin saçlarını havlu yardımı ile hırpalama yapmadan nemini alması ve doğal şekilde kurumasını beklemesi gerekir. Saç kurutma makinesi kullanılacaksa kesinlik soğuk hava ayarında kullanılması gerekir. Bunun yanında düzleştirici ya da maşa sık şekilde kullanılıyorsa kesinlikle 6 haftada bir kez saç uçlarında var olan kırıkların aldırılması gerekir.

Beslenme ve Saç Bakımı

Saç bakımında da cilt bakımında olduğu gibi iç taraftan dışa doğru sağlık ve güzel olan saçlara sahip olmak önemlidir. Dış kısımdan ne kadar beslerseniz besleyin, ne kadar bakım yaparsanız yapın, iç kısım düzgün değilse ilerleyen zamanlarda mutlaka saçlarınız sağlıksız gözükecektir. İnsan vücudunun ihtiyacı olan minerallerin ve vitaminlerin tam anlamı ile alınması, konserve tarzı yiyeceklerden uzak durulması, hazır gıdalardan uzak durulması, yeterli düzeyde su tüketimi yapılması saçlar için yapılacak olan en önemli bakımdır. Beslenme sadece saç açısından değil insan sağlığı için de önemlidir, bundan dolayı beslenmeye dikkat edilmeli ve öğün atlanmamalıdır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN