Ekonomi

KOSGEB Kredisinin Şartları Nelerdir, Süreç Nasıl İşler?

KOSGEB Kredisinin Şartları Nelerdir, Süreç Nasıl İşler?

KOSGEB Şartları

KOSGEB, iş konusunda girişim yapmak isteyen kişilere işlerini kurabilmeleri için farklı ödenek seçenekleri sunmaktadır. KOSGEB tarafından girişimcilere sağlanmakta olan Girişim Destek Programı dâhilinde 50.000 TL’ye kadar verilmekte olan ödenekler hibe şeklinde sunulmaktadır. İşletmenin kurulması aşamasında gerekli olan 1 yıllık işletme giderleri ve ofis malzemeleri destekleri KOSGEB ile girişimciyi bekler. Bu destek kapsamında ilk ödemeler girişimci tarafından yapılır ve sonrasında yapılmış olan harcamalar faturalandırılarak KOSGEB’den 50.000 TL’ye kadar geri ödeme alınır. Ayriyeten 50.000 TL’ye kadar hibe desteği alınabildiği gibi faizsiz şekilde sunulan kredi desteğinden de yararlanılmaktadır.  Faizsiz kredi desteği 100.000 TL’dir.

Yeni bir proje ile yeni bir iş kurmayı düşünen kişiler küçük ölçekli bir işletme ile ticaret hayatına atılmak istiyorlarsa, KOSGEB kredi ve hibe desteklerinden yararlanabilirler. KOSGEB kredi ve hibe desteği ile iş kurmak isteyen kişilerin KOSGEB şartlarını yerine tam anlamı ile yerine getirmesi gerekmektedir.

KOSGEB

Bu şartlar;

Uygulamalı Olan Girişimcilik Eğitimleri

KOSGEB kredi ve hibe desteklerinden yararlanabilmek için ilk olarak uygulamalı şekilde sunulan girişimcilik desteğinin alınması şarttır. KOSGEB uygulamalı olan girişimcilik desteğini ücretsiz şekilde girişimciye sunar, bu eğitim 70 saate kadar sürmektedir. Lisans eğitiminde 56 saat ve üzerinde girişimcilik desteği alan kişilerin bu eğitimi kabul görülerek KOSGEB tarafından sertifika verilmektedir. KOSGEB’in verdiği uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin tarihleri ve nasıl olacağı konusunda www.kosgeb.gov.tr adresinde duyuru yapılır. Buradan gerekli olan detayların hepsine ulaşmak mümkündür.

İş Planınızı Detaylı Şekilde Hazırlayın

KOSGEB tarafından verilen uygulamalı girişimcilik eğitimin tamamlanmasının ardından girişimcilik sertifikası alınır. Sertifikanın alınmasının sonra ikinci adıma geçilmelidir.  Bu adımda gerekli olan şey iş planı için gerekli olan detayların hazırlanmasıdır. Hazırlanacak olan iş planın en düzgün şekilde ve en detaylı şekilde yapılması önem taşımaktadır. Çünkü hazırlanacak olan bu plan KOSGEB’den destek alınmasını sağlayacak olan en önemli unsurdur ve kredinin değerlendirme aşamasında büyük bir rol oynamaktadır. İş planında işletme faaliyetleri için gerekli olan detaylar hakkında bilgi verilmesi gerekir. Bu konuda iş planının nasıl hazırlanması ile alakalı detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir.

Destek İle Alakalı Olan Başvuru Süreci

İş planının hazırlanmasından sonra KOSGEB destek kredisi ile alakalı olan başvurunun iş planı ve gereken belgeler ile birlikte KOSGEB’e teslim edilmesi gerekir. Destek başvurusu, KOEGEB tarafından şekil, belge ve bilgi yönünden ön bir değerlendirmeye alınmaktadır. KOSGEB birimi tarafından yapılacak olan ön değerlendirmenin ardından başvuruda bulunan iş planını kuruluna sunulmaktadır. Bu kurul bütçe ve belli başlı kriterler dâhilinde sunulmakta olan iş planını değerlendirir. Kurul tarafından yapılan detaylı değerlendirmelerin sonucunda sunulmuş olan iş planı kabul edilir, ret edilir ya da düzeltme istenir. Kuruldan çıkan sonuç işletmeye ya da girişimciye sunulmaktadır. Düzeltme istenen iş planı söylenen tarihler arasında KOSGEB’e sunulmaktadır. KOSGEB hibe kredisi kabul gören işletme ya da girişimciden veri tabanına kayıt yapılması istenir.

Veri Tabanına Kayıt İşlemi

KOSGEB kuruluna sunulan iş planı değerlendirilmiş ve hibe krediniz onaylanmışsa veri tabanına kayıt işlemlerinin yapılması gerekmektedir. KOSGEB’in internet sitesinden E-KOBİ sistemi yardımı ile veri tabanına kayıt yaptırmak amaçlı kullanıcı adı ve şifre alınması gerekir. Bu kullanıcı adı ve şifre yardımı ile giriş yapılarak KOBİ Beyannamesinin doldurulması gerekmektedir. Beyannamenin doldurulmasının ardından gerekli olan evrakların asıllarını, vergi levhası fotokopisi, evrakların fotokopisi ve talep edilen diğer belgelerin KOSGEB’e teslim edilmesi gerekmektedir.

Sonuç

KOSGEB girişimcilik eğitimi, gerekli olan iş planı, başvuru süreci ve onay sonrasında veri tabanına kayıt işlemini gerçekleştiren işletmeler veya girişimciler gereken destekleri kullanmaya hak kazanmış olur.

KOSGEB Destek Limitleri

Önceki yıllarda 30.000TL’ye kadar verilen hibe ve 70.000 TL’ye kadar verilen faizsiz destek kredisi limitleri yapılmış olan son düzenleme neticesinde değiştirilmiştir.  Yapılan düzenleme ile hibe kredisi 50.000 TL’ye, faizsiz destek kredisi de 100.000 TL’ye kadar çıkartılmıştır.

KOSGEB yeni yapılan düzenlemeye göre;

  • İşletme için kuruluş giderleri adına 2.000 TL
  • İşletme kurulumu sürecinde makine ve teçhizat desteği için 18.000 TL
  • İşletmenin giderleri için 30.000 TL destek vermektedir. Bu da 50.000 TL’ye kadar geri ödemesiz hibe desteği yapmaktadır.

Girişimciler geri ödemesiz olan hibe desteğinin yanında 100.000 TL’ye kadar faizsiz şekilde kredi desteğinden de kolay ve hızlı bir şekilde yararlanabilirler.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN