Kimdir

Kemal Sunal Kimdir? Ölümsüz İnek Şabanımız

Kemal Sunal Kimdir? Ölümsüz İnek Şabanımız

Türkiye’de oldukça farklı bir yere sahip olan sinema oyuncusu Kemal Sunal yıllardır beğeni ile izlenen filmlerde oynamıştır. Oynadığı filmlerin neredeyse her biri oldukça sevilen beğenilen filmlerdir. Kendine has bir oyunculuk özelliği bulunan Kemal Sunal oldukça büyük bir kesim tarafından sevilmektedir. Günümüzde hala filmleri televizyonlarda gösterilmektedir ve izleyiciler tarafından beğeni ile izlenmektedir. 1972 yılında başlayan oyunculuk serüveninde genel olarak komedi ve güldürü filmlerinde oynamıştır. Bunun yanında drama filmlerinde de oynamış olan oyuncunun ülkede Şaban adı ile anılmasının sebebi olan Hababam Sınıfı serisi ile oldukça popüler olmuştur. Bu dönemde sonra oynadığı neredeyse tüm filmlerinde halkın içinden bir karakter olarak günün siyasi, sosyal ve ekonomik yapılarını mizahi bir üslupla eleştirmesi toplum tarafından çok sevilmesine ve beğenilmesine yol açmıştır.

Genel olarak saf ama karakterlere hayat vermiştir. Bu karakterlerin büyük çoğunluğu ekonomik sıkıntılar yaşa da paraya değer vermeyen kişilerdir. Genel olarak toplumda meydana gelen yozlaşma ve değişimleri eleştirisel bir mizahi anlayış ile gözler önüne seren filmlerde başrol oynamıştır. 1980’li yıllarda çevirdiği filmlerde zam, dolandırıcılık, KDV ve sosyal politikalar konusunda ciddi eleştiriler yapılmıştır. İnsanların zengin olmak için yaptığı kötülükleri oldukça komik üsluplu, saf ama zeki karakterler sayesinde alt etmesi toplumda büyük beğeni kazanmasına yol açmıştır. Sanat hayatı boyunca 11 tiyatro oyununda, 82 filmde ve 4 televizyon dizisinde oynamış ve birçok ödüle layık görülmüştür.

Kemal Sunal Kimdir

Kemal Sunal'ın Hayatı

Kemal Sunal 1944 yılında İstanbul’da doğmuştur. Malatyalı işçi bir babasının en büyük oğludur. İki tane erkek kardeşi bulunmaktadır. İlköğrenimi yaptığı Mimar Sinan İlkokulundan sonra Vefa Lisesi’ne başlamıştır. Vefa lisesindeki öğrenimini on bir yılda tamamlayan Kemal Sunal Yüksek Öğrenim için Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’ne gitmeye başlamıştır. Öğrenimini tamamlamadan yarıda kesen oyuncu birçok iş alanında görev yapmış ve çalışma hayatı içerisinde bulunmuştur. On bir yıl süren lise hayatında beraber oldukları bir grup arkadaşı ile haylazlık peşinde olduklarını ve istedikleri zaman sınıf geçtiklerini, istedikleri zamanda grup olarak sınıfta kaldıklarını belirtmektedir. Lisede okuduğu dönemde bir tiyatro yarışmasında birinci seçilmesi ile öğretmeninin kendisini Müşfik Kenter ile tanıştırması sonucunda profesyonel olarak oyunculuğa başlamıştır. Eğitimini yarıda kesen ve tiyatro oyunculuğuna başlayan Kemal Sunal 1966 yılından 1973 yılına kadar tiyatro sahnelerinde kalmıştır. 1972 yılında Tatlı Dillim Filminde rol alarak sinemaya geçiş yapmıştır. Küçük bir rolü olmasına rağmen ilgi gören oyuncu o tarihten sonra birçok filmde rol almaya başlamıştır. 1974 yılında ilk başrolünü oynayan oyuncu Sonraki senelerde çekilen Hababam Sınıfı serisi ile büyük bir popülariteye ulaşmış ve Şaban adı ile anılır olmuştur. Sonrasında oynadığı her filmde başarısını bir üst noktaya taşıyan oyuncu unutulmaz bir oyuncu olarak hafızalara kazınmıştır.

Kemal Sunal'ın Vefatı

1999 yılında oynadığı ve son filmi olan Propaganda filminde sonra 200 yılında Balalayka isimli filmde rol almak için Trabzon’a gideceği sırada uçakta kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir. Uzun yıllar uçak ve deniz seyahatini korkusu nedeni ile yapmayan Kemal Sunal ilk kez bindiği uçakta kalp krizi geçirmiştir. Uçakta rahatsızlandıktan sonra büyük bir ihmaller zincirinin oluşması da ölümüne etki ettiği yönünde oldukça spekülasyon üretilmiştir. Ancak 200 yılında geçirdiği kalp krizi nedeni ile aramızdan ayrılan Kemal Sunal birçok etkinlik, cadde sokak ve İETT duraklarına verilen ismi ile yaşatılmaktadır. Oynadığı filmler halen büyük bir izlenirlik yaratmaktadır. Günümüzde komedinin en önemli isimlerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Kemal Sunal

Kemal Sunal'ın Sanat Hayatı

Lise öğrenimi sırasında katıldığı Liseler Arası Tiyatro Yarışması’nda En İyi Karakter Oyuncusu Ödülü’nü alması ile tiyatro macerası başlamış olmaktadır. Alınan ödül ve tiyatroya yeteneği sebebi ile öğretmeni tarafından Müşfik Kenter ile tanıştırılması sonucunda profesyonel olarak oyunculuğa başlamıştır. 1966 yılında ilk oyunu olan Fadik Kız oyununda çeşitli roller üstlenmiştir. 1973 yılına kadar Kent Oyuncuları ve Ulvi Uraz Topluluğu’nda sahneye çıkan oyuncu Deve Kuşu Kabare Tiyatrosu’nda oynarken Ertem Eğilmez tarafından sinema için keşfedilmiştir. 1972 yılında yaşanan olaydan sonra o yıl çekilen Tarık Akan ve Filiz Akın’ın başrollerini aldığı Tatlı Dillim isimli filmde rol almıştır. Filmde az bir rolü olmasına rağmen insanlar tarafından beğenilen oyuncu için 1973 yılında Ertem Eğilmez tarafından çekilen ve Tarık Akan’ın başrolünü oynadığı bir dram filmi olan Canım Kardeşim isimli filmde oynar. Filmin dram yönünün yanında oyuncunun sempatik halleri dikkat çekmiştir.

1973 yılında ayrıca 3 filmde daha rol olan oyuncu 1974 yılında yine Ertem Eğilmez imzası taşıyan Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire ve Mavi Boncuk filmlerinde rol almıştır. Rol aldığı filmlerde başrol oynamasa da oldukça ilgi görmüş ve beğenilmiştir.  Bu başarı sayesinde aynı yıl ilk başrolü olan Salako isimli filmde tol almıştır. Filmin ilgi görmesi ile 1975 yılında Şaşkın Damat ve Hanzo isimli filmlerde de başrol olarak rol almıştır. 1975 yılında çekilmeye başlayan ve Türk Sinema tarihinde bir efsane olarak anılan Hababam Sınıfı serinde rol almıştır. Filmlerde karakterler eşit rol almaktadır. Bu sebeple oynadığı İnek Şaban karakterini çok iyi canlandırması sebebi ile adı hayatı boyunca Şaban olarak anılacaktır. 1976 yılında yine oldukça önemli bir yapıt olan Tosun Paşa filminde rol alır ve Şener Şen ile ikili olmaya başlarlar. Yine 1976 yılında çekilen Süt Kardeşler filminde de ikili rol almıştır. 1975 yılında Meraklı Köfteci ve Sahte Kabadayı filmlerinde başrol üstlenmiştir. 1976 yılında altı filmde oynayan oyuncunun ödül ile ilk buluşması 1976 yılında Zeki Ökten tarafından çekilen Çöpçüler Kralı isimle olmuştur. 1977 yılında aralarında Çöpçüler Kralı, İbo ile Güllüşah gibi filmlerin olduğu 5 filmde rol almıştır. 1978 yılında aralarında Kibar Feyzo ve Köşeyi Dönen Adam gibi başarılı filmlerin bulunduğu 4 filmde oynamıştır. 1979 yıllından 1980’li yıllar boyunca Şaban serileri olarak filmlerde rol almıştır. Özellikle ülkenin sosyo-ekonomik ve politik gündemini mizahi bir dille eleştirildiği filmlerde büyük beğeni kazanmıştır. 1990’lı yıllarda 4 dizi projesinde de bulunan oyuncu son olarak 1999 yılında çevrilen Propaganda isimli filmde rol almıştır.

Kemal Sunal'ın Aldığı Ödüller

Kemal Sunal genel olarak komedi türünde filmlerde rol almıştır. Bazı drama filmlerinde oynamış olsa da en yüksek performansları her zaman komedi filmlerinde olmuştur. Genel olarak drama oyuncularının ve jönlerin ödül aldığı Antalya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü 1977 yılında kazanarak bir ilke imza atmıştır. Kapıcılar Kralı isimli film ile sergilediği yüksek performans nedeni ile ödülü alan oyuncu 1988 yılında Yine Antalya Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görülmüştür. 1989 yılında ise 2. Ankara Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü Düttürü Dünya filmindeki performansı ile almıştır. Genel olarak oynadığı filmlerde yüksek başarılar elde etse de filmlerinin festivallere gönderilmemesi sebebi ile fazla ödülü olmamıştır.

Kemal Sunal'ın Yazdığı Kitaplar

Kemal Sunal Yükseköğrenimini tamamladığı 1995 yılından sonra 1998 yılında Yüksek Lisansını TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü isimli tezi ile tamamlamış ve kitaplaşarak yayımlanmıştır. 2001 yılında ise Kemal Sunal Güldürüsü isimli kitabı yayımlanmıştır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN