Sağlık

Kalori Nedir, Tavsiye Edilen Günlük Kalori Değerleri Nelerdir?

Kalori Nedir, Tavsiye Edilen Günlük Kalori Değerleri Nelerdir?

Kalori vücudun gün içerisinde yaptığı hareketlerin gerçekleşmesi için gereken enerjidir. Daha açık bir ifade ile kalori alınması vücudun ihtiyaç duyduğu hareket enerjisini karşılamaktadır. Bir enerji birimi olan belirli bir santigrat derecenin bir birim artması için gereken enerji miktarıdır. Kalorinin hiç alınmaması gibi bir durum ancak hiç yemek yememek ve içmemek ile mümkündür. Bu süreçte bağışıklık sistemi zayıflar ve sonunda çöker. Az kalori alımı da uzun vadede bu durumla sonuçlanır.

Bu sebeple insanların hareket ettiği yani enerji harcadığı ölçüde kalori yani enerji alması gerekmektedir. Diyetlerde bahsedilen yüksek kalorili gıdalardan uzak durun gibi cümleler ise kilo alma konusunda uyarı amaçlı söylenmektedir. Eğer sürekli bol miktarda yüksek kalori alınırsa, kilo artar ve fazla enerji vücutta toplanmaya devam eder. Alınan enerji ile yakılan enerjinin aynı oranda olması sağlıklı bir beslenme ve hareket anlamına gelmektedir. Bütün gün yenilen gıdalarda ne kadar kalori olduğu ise biraz zaman alsa da net olarak hesaplana bilmektedir.

Tavsiye Edilen Günlük Kalori Değerleri

Kalori alımı insanın yediği yiyeceklerin içerisinde bulunan besin değerlerinin hesaplaması ortaya çıkmaktadır. Her besin içerisindeki vitamin, mineral ve karbonhidrat gibi besin değerlerinin durumuna göre değişmektedir. Her besinin içerdiği kalori oranı aynı değildir. Bunun yanında besinlerin pişirilmesi sırasında kullanılan yağ, şeker ve tuz gibi maddelerde kalori oranını değiştirecektir. Sağlıklı bir insanın alması gereken kalori oranı ortalama olarak belirtilmeye çalışılsa da tamamen kişinin yaşı, kilosu ve hayat tarzı ile değişebilmektedir.

Her insan kendi özellikleri ve yapısı ile uygun kalori miktarını hesaplamalı ve ona göre diyete girmelidir. Bilinçsiz şekilde kalori alımının ciddi oranda azaltılması vücutta büyük sağlık sorunlarının doğmasına neden olacaktır. Kalori oranı genel olarak vücudun yakıtının değeri gibidir. Az kalori ile çok hareket edilmesi ve hareketlerin karşılığı kalori alınmaması sonucunda bağışıklık sisteminin zayıflaması ve hastalıkların görülmesi mümkün olacaktır. Bu sebeple kilo vermek için girilecek diyetlerde kalori miktarı orantılı şekilde düşürülmelidir. Her insan günlük yediği besinlerin ortalama kalorilerini bilir ve kendi bünyesinin özellikleri ile oranlarsa olmak istediği kiloya rahatça ulaşabilir. Bunun için önce kalorinin ne olduğunu ve gıdalarda nasıl kalori hesaplandığını bilmek gerekmektedir.

Erkek için tavsiye edilen günlük kalori miktarı 10,500kJ (2,500Kcal)

Kadın için tavsite edilen günlük kalori miktarı 8,400kJ (2,000Kcal)

Gıdalarda Kalori Hesaplama

Her gıdanın içerisinde farklı besin değerleri bulunmaktadır. Bu gıdaların birleşmesi ile yapılan yemeklerde ise besin değerlerinin bazıları yok olmakta bazıları artmaktadır. Bu sebeple yapılan yemekten çok temek gıda maddelerinin kalori oranlarını hesaplamak daha kolaydır. Kalori oranının hesaplanmasından gıdanın besin değerlerinin bilinmesi gerekir. Besin değerlerinin kalori olarak değerleri de bilindiğinde, gıdanın kalori değeri hesaplanabilir. Bu hesaplama için 1 gram protein 4 kalori, 1 gram karbonhidrat 4 kalori ve 1 gram yağ 9 kalori olarak baz alınarak besin değerleri ile oranlayarak kalori değerini öğrenmek mümkün olacaktır. Öğrenilen kalori değerinin yanında günlük hareketlerin ölçülmesi ve vücudun kalori ihtiyacının da bilinmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde günlük kalori ihtiyacını tespit etmek ve alınan kalori ile dengeli beslenme programı oluşturmak mümkün olacaktır.

Kalori Listesi

Kim, Günlük Ne Kadar Kalori Almalı?

Her insan birbirinde farklı fizyolojik özelliklere sahiptir. Bunun yanında vücudun işleyiş sistemleri de insandan insana değişebilmektedir. Bazı insanlar az hareket edip çok kalori alsalar bile kilo almazlar. Bazı insanlarda az yedikleri ve spor yaptıkları halde kilo alabilirler. Bu durum metabolizma hızı ile alakalıdır. Hızlı bir metabolizmanız varsa kalori konusunda çok sıkıntı yaşamazsınız. Vücut enerji yakımı konusunda oldukça hızlıdır. Ancak yavaş metabolizmanız varsa kalori hesabını dikkatli yapmanız önemlidir.

Bunu yapabilmek ve günlük kalori ihtiyacını net olarak öğrenebilmek için birçok değişkeni bilmek gerekir. Öncelikle sağlıklı bir insanın alması gereken kalori oranı derken, genelde örnekteki biyoloji ve metabolizma pek kimseye uymamaktadır. Bu sebeple metabolizma hızı, kilo ve günlük hareketlilik konularını ve yaşı hesaba katarak kalori ihtiyacını belirlemek gerekmektedir. Bunun için bazı testlerin yapılması ve sağlık kurumlarının bu oranı belirlemesi faydalı olacaktır. Ancak ortalama olarak sağlıklı bir yetişkin erkeğin günlük 2400 kaloriye aynı özelliklerdeki bir kadınında 2000 kaloriye ihtiyacı vardır. Bu oranlar çocuklar için 13 yaşına kadar 1600 kaloridir. 50 yaşın üstündeki kişilerde ise günlük ihtiyaç duyulan kalori erkeklerde 2000 kadınlarda ise 1600 olarak hesaplanmaktadır.

Ancak bu durumlar tamamen ortalama rakamlardır. Her insan için bu rakamlar değişlik gösterebilmektedir. Özellikle bu rakamları baz alarak ciddi diyetlere başlanması sağlık sorunlarının yaşanmasına sebep olabilmektedir. Kalori vücudun temel enerji değeridir. Vücuda enerji olması gerekenden az alınırsa vücut fonksiyonları bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Özellikle kilo vermek isteyenler ihtiyaç duyulan kalorilerin azaltılmasından ziyade tam olarak o kalori oranını almaları gerekmektedir.

Kilo Vermek İçin Kaç Kalori alınmalı?

Birçok insan çok fazla araştırmadan ve bilmeden gıdaların kalorilerini bularak az kalorili diyetler ile kilo vermeye çalışmaktadır. Ancak unutulan durum az kalori alınmasının vücutta yaratacağı yan etkiler ve vücudun buna vereceği savunmadır. Az kalori alınması ile vücut metabolizmayı yavaşlatacaktır. Çabuk yorulma ve halsizlik aç kalındığında artmaktadır. Bu durum vücudun bir savunma mekanizmasıdır. Kısa süreli durumlarda sorun olmayacaktır ama günler süren bu tarz diyetler ile metabolizma ciddi olarak yavaşlayacak ve kilo vermek olanaksız olacaktır. Bu süreçte sadece bağışıklık sisteminin zayıflaması ve hastalıklar konusunda direnç gösterilememesi mümkün olacaktır. Kilo vermek için kalori miktarının ihtiyacın altına indirilmesi belirli durumlarda ve doktor tavsiyesi ile mümkün olabilmektedir. Sadece kilo vermek için yapılan bu müdahaleler başlangıç aşamasında olan birçok hastalığın hızlıca ilerlemesine neden olabilmektedir. Bu sebeple aşırı kilolu kişilere bile ihtiyaç duyulan kalori miktarının alınması olacaktır. Kalori dengesinin kilo vermek açısından bozulması isteniyorsa spor aktivitelerinin arttırılması etkili olacaktır. Belirli bir oranda spor yapılması ve gereken kadar kalori alınması vücudun ideal kilosuna gelmesini sağlayacaktır. Kilo verme işleminde çabuk kilo vermek isteyenler günlük ihtiyaçtan 500 kalori kadar az alarak bir kiloya yakın kilo verebilmektedir. Ancak bu durumda herkes için geçerli değildir. Ayrıca sağlık açısından ciddi sorunlar doğurabilmektedir.

Kilo Almak İçin Kaç Kalori Alınmalıdır?

Birçok insan ise kilo almak için kalori oranının arttırılması gerektiğini düşünmektedir. İlk bakışta bir çözüm gibi dursa da kalori almak için fazla gıda tüketmek başka birçok besin değerinin de fazla alınmasına neden olacaktır. Fazla yağ tüketilmesi gibi durumlarda kalori gibi kolesterol oranı da artacaktır. Bu sebeple sadece kalori miktarının arttırılması ile kilo almaya çalışmak başka sorunların oluşmasını da sağlayacaktır. Kilo alma sorunu yaşayanların doktorlara ve beslenme uzmanlarına başvurması ve testlerden geçmesi gerekmektedir.

Vücutta eksik olan besin değerleri belirli oranlarda arttırıldığında kilo alımı kolaylıkla sağlanacaktır. Bu durumlarda içerisinde çok fazla kalori bulunan şekerli gıdalar ve tatlıların çok tüketilmesi kilo almakta sorun yaşayanların kilo almasından ziyade başka sağlık sorunları yaşamasına neden olacaktır. Ortalama olarak günlük olarak 500 kalori civarında fazla kalori alınması ile 1 kilo civarında kilo alınması mümkün olabilmektedir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN