Ekonomi

İnternetten Borsa İşlemleri Nasıl Yapılır, Borsa Alım-Satım İşlemleri İçin Gerekenler Nelerdir?

İnternetten Borsa İşlemleri Nasıl Yapılır, Borsa Alım-Satım İşlemleri İçin Gerekenler Nelerdir?

Başlıklar

Borsa alım-satım işlemleri, 1993 yılına kadar fiziki olarak gerçekleştirilmiştir. Daha sonra gerek ülkemizde ve gerekse dünyada gelişen teknoloji sayesinde bu tür işlemler internet üzerine taşınmış ve fiziki alım-satımlar geri plana düşmüştür. Bundan dolayı yatırım yapmak kolaylaşmış ve borsa daha fazla tanınarak yatırımcı sayısı artmıştır. Borsadaki yatırımcı sayısının artması ile piyasada var olan manipülasyon riski de azaltılmaktadır, çünkü işlem hacmi ne kadar artarsa manipülasyon o derece güçleşmektedir. Böylece daha güvenli işlem yapan yatırımcılar yüksek kazanç elde ederler, fakat kazanç konusunda önemli olan diğer bir husus, piyasa hakkında sahip olunan bilgi birikimidir. Borsada kayba uğrayan yatırımcıların en önemli eksikliği, piyasa hakkında bilgi sahibi olmamalarıdır. Borsa eğitimlerinden habersiz olarak piyasaya giren yatırımcılar, genellikle kayba uğrarlar ve sonuçta piyasadan soğuyarak ciddi sorunlarla karşılaşırlar.

İnternetten Borsa İşlemleri İçin Aracı Kurum Nereden Seçilebilir?

Borsada yatırım yapmak gibi bir düşünceniz varsa, ilk olarak kendinize güvenilir bir aracı kurum seçmeniz gerekiyor. Bu kolay bir iş gibi görülse de, aracı kurum seçimini yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur; öncelikle güvenilir olması gerekir. Aracı kurumun güvenli olup olmadığını test etmek için SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) lisans belgelerini kontrol etmelisiniz. Şayet SPK’nın denetlediği belgelere sahipse, ilgili aracım kurum ile çalışabilir ve yatırımlarınızı yapabilirsiniz, çünkü hem teminatlarınız hem de yatırımlarınız bu tür kurumlarda güvenli bir şekilde muhafaza edilmektedir. Aracı kurumu seçerken dikkat etmeniz gereken ikinci husus; uzman kadrosu, eğitim hizmetleri, müşteri temsilcisi ve ekstra hizmetler gibi ayrıntılardır. Bu detaylara dikkat ettiğiniz takdirde yatırım bakımından kendinize en uygun kurumu seçebilir ve borsadaki yatırım işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Aracı kurumlarla ilgili araştırmalarınızı ve seçiminizi internet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Araştırma yapacağınız güvenilir aracı kurumların listesine ulaşmak için SPK’nın resmi sitesini kullanabilirsiniz, çünkü ilgili listede SPK tarafından denetlenen ve uygun görülen aracı kurumlar yer alır. Sizin yapmanız gereken ise kendinize en uygun olan kurumu, ekstra özelliklerini de göz önüne alarak bulmaktır. Aracı kurum seçimini yaptığınızda internet üzerinden başvuru formunu doldurup gönderebilirsiniz, daha sonra sözleşme çerçevesinde anlaşma yaparak yatırım işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Borsa istanbul

İnternet Üzerinden Borsa Eğitimi Alınır mı?

Eğitim almadan borsaya girmeniz neticesinde kayba uğrama riskinizin yüksek olduğundan bahsettik. Kaybetme riskine girmektense, yatırım yapmaya başlamadan evvel bir müddet eğitim almanız, kazanç açısından daha doğrudur. İnternet üzerinden anlık olarak edinebileceğiniz bilgiler sayesinde, borsa hakkında deneyimli bir yatırımcı konumuna gelebilirsiniz. Bu doğrultuda uzmanlar tarafından yazılan makaleler ve çevrimiçi eğitim videoları kolayca ulaşabileceğiniz seçenekler arasında yer alır. Böylece hem izleyerek, hem de okuyarak borsanın tüm detayları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Borsa ile ilgili öğrenmeniz gereken temel konular ise; borsada yapılan işlemler, borsanın yapısı, borsa yatırım araçları, stratejiler, analiz teknikleri, riskler vb. sıralanmaktadır. İnternette sunulan bu eğitimler haricinde, stratejilerinizi geliştirmek amacıyla farklı yatırım uzmanlarını takip edebilir ve konuyla ilgili birikiminizi genişletebilirsiniz.

Borsada dikkat edilmesi gereken başka bir husus da risklerdir ve borsanın riskleri hakkında bilgi edinmeniz, bunların nasıl yönetilebileceğini bilmeniz oldukça önemli detaylardır. Borsayla ilgili deneyimlerinizi oluşturmak, zamanla kendiliğinden olabileceği gibi Demo hesaplar sayesinde de olabilir. İnternet üzerinden Demo hesap hizmeti sunan bir aracı kurumla bağlantı kurarak, hesabınızın ücretsiz bir şekilde açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede yatırım denemeleri yaparak tecrübe kazanabilir ve borsada uzman bir yatırımcı olabilirsiniz. Deneme hesabınızda sürekli olarak kazanç sağlamaya başladığınız zaman gerçek borsa piyasasına geçebilir ve tecrübeli bir yatırımcı olarak işlemlerinize devam edebilirsiniz.

İnternette Borsa Alım-Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Borsadaki yatırım araçlarınız için alım-satım işlemlerinizi, aracı kurumların bağlantıları ile internette kolayca yapabilirsiniz. İşlemleri yaparken göz önünde bulundurmanız gereken hususlara dikkat ettiğiniz takdirde yatırımlarınızı başarıyla sonuçlandırabilirsiniz. Bu hususlar arasındaki en önemli ayrıntı, fiyatların ulaşabileceği noktadır. Borsadaki yatırım işlemleri fiyatlar düşükken alınır, yükseldiğinde ise satılır. Yatırım araçlarındaki fiyat değişimlerini anlayabilmenin tek yolu ise analiz yöntemlerini kullanmaktır.

Borsadaki analiz yöntemleriyle ilgili eğitimleri de piyasaya girerken alabilirsiniz, bu sayede daha rahat hareket etme şansınız olur. Yapmanız gereken tek şey, yatırım araçlarının fiyatlarına tesir eden faktörleri araştırıp bulmak ve geçmişteki fiyatların ne şekilde yönlendiğini keşfetmektir. Bu konularla ilgili topladığınız verileri, işlem platformlarındaki (aracı kurumlara ait olan) menü seçeneklerinden dilediğiniz analiz yönteminde uygulayarak ortaya çıkan sonuçları değerlendirebilirsiniz. Şayet topladığınız bilgiler ve değerlendirmeleriniz doğruysa, ulaşacağınız sonuçlar da gerçeğe en yakın olacaktır. Böylece internette gerçekleştirdiğiniz borsa yatırımlarınızda hem riskleri yönetebilir, hem de sürekli kazanç sağlayabilirsiniz.

Borsa istanbul

Borsada Online Yatırım Nasıl Yapılır?

Belki de en eski finans piyasası olan borsanın, bütün işlemleri artık internete aktarılmış durumda. Önceki dönemlerde seans salonlarına gidilerek yapılan yatırım işlemleri, şuan akıllı telefonlar sayesinde her yerden gerçekleştirilebiliyor. Borsa işlemlerinin Online olarak yürütülmesi amacıyla geliştirilen çeşitli programlar mevcuttur ve bunlar internet bankacılığına benzer bir mantıkla çalışmaktadır. Bunların yanı sıra hesabınızın olduğu bankanın borsa uygulamasından ya da internet sitelerinde müşteriler için düzenlenen menüden işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Herhangi bir bankada bulunan hesabınıza yönelik olarak internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra yatırım bölümüne girip, bütün yatırım araçlarını listeleyebilir ve gereken talimatları verebilirsiniz. Online olarak yatırım yapmak, borsada portföy yönetimi ve piyasa takibi gibi konuları da kolaylaştırmıştır. Bu sayede bütün yatırım araçları için piyasa takibi yapabilir ve kendinize düzenli bir portföy yaratabilirsiniz. Aynı zamanda internet ile piyasa takibini daha etkili bir şekilde yapabilir ve olası değişiklikleri anında keşfedebilirsiniz.

Borsa seans salonlarına gitmeden, evde oturduğunuz yerde ya da internet olan her yerde seans saatleri içerisinde yatırımlarınızı internetten yapabilirsiniz. Bu anlamda müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesine giriyormuş gibi, yatırım hesabınıza giriş yaparak borsa işlemlerinizi başlatabilirsiniz. İnternette borsa işlemi yapmanın, önceki yöntemden çok daha pratik olduğunu belirtmekte de fayda var, çünkü gürültülü seans salonlarında işlem yapmak yerine, yatırımlarınızı internet bağlantısı olan her yerden gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca anlık dalgalanmaları Online olarak daha süratli bir şekilde takip edebilirsiniz ve portföyünüze buna göre yön verebilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz üzere yapmanız gereken tek şey, güvenli bir aracı kurum bulmak ve internette sağladıkları yatırım hizmetlerini araştırmaktır.

Borsa işlemlerini internetten yapmak, piyasa takibi açısından çok büyük kolaylık sağlar. Borsada kazanç elde etmek adına önemli bir konu olan piyasa takibi sayesinde riskleri en az seviyeye indirebilirsiniz. Ayrıca yatırım aracınızın fiyatında oluşacak farklılıkları önceden bilebilir ve pozisyonunuzu buna göre alabilirsiniz. Böylece size daha fazla kazandıracak yatırımlar yaparsınız ve beklentileriniz gerçekleştiğinde de kar sağlarsınız. Vadesiz bir borsa hesabı açtığınızda, aracı kurumun internet sitesinde bulunan yatırım bölümünden “size özel kullanıcı bilgileri” sekmesine tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Böylece portföyünüze erişebilir, dilediğiniz alım-satım işlemlerini yapabilir ve ilgili yatırım araçlarına ulaşabilirsiniz. Kişisel bilgisayarınız ve internet bağlantınız güvenli ise, hiçbir sorunla karşılaşmadan pratik bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN