Sağlık

Hypnobirthing Nedir, Hypnobirthing Yöntemiyle Nasıl Doğum Yapılır?

Hypnobirthing Nedir, Hypnobirthing Yöntemiyle Nasıl Doğum Yapılır?

Hypnobirthing; uzun yıllardan beri uygulanan, farkında olarak doğum yapma yöntemidir. İngiltere Düşesi Kate Middleton’ın doğum yapmasıyla birlikte yeniden gündeme gelen bu yöntem, doğumun daha az ağrıyla gerçekleşmesini sağlıyor. Doğal doğuma yönelmenin arttığı günümüzde, anne adayları da Hypnobirthing’in nasıl yapıldığını merak ediyor. Ülkemizde Hypnobirthing hakkında aktif olarak eğitim veren üç sertifikalı uzman bulunuyor. Opr. Dr. Hakan Çoker ve Psikolog Neşe Karabekir, Hypnobirthing yönteminin eğitimini uzun yıllardır veriyor ve bu tekniği uygulatıyorlar. Bu teknik, doğum esnasında zihin ve vücut farkındalığını yüksek tutuyor.

Her anne adayı, her ebeveyn şüphesiz ki kendisi için farkına varabildiği ve en inanılmaz doğumu ister. Bunun için kullanılan tekniklerden biri de Hypnobirthing. Bu teknik, kişinin korkularından özgürleşmesi ve kendi gelişimi üzerine odaklanmaktadır. Hypnobirthing, rahat bir doğum sağlanması için ilk şart olan derin gevşemenin esas alındığı, sağlıklı, huzurlu, rahat ve bilinçli bir doğum şekli yolunda kullanılan bir doğuma hazırlık yöntemi olarak tanımlanabilir. Hypnobirthing, daha korkusuz, coşkulu ve sakin doğum tekniklerinden biridir.

Hypnobirthing

Anne adayına ve babaya özel nefes teknikleri, derin gevşeme ve rehberli imgeleme yöntemleri ile doğum esnasında bedenin nasıl rahat bırakılabileceği öğretilerek, daha farkında ve bilinçli bir doğumun kapıları açılır. Bu teknikte, doğum yapacak olan anne adayının içinde var olan doğum güdüsünü keşfetmesi için derin gevşeme ve korkularından kurtulması için hipnoz, rehberlik eşliğinde imgeleme ve derin gevşeme kullanılır. Doğum sırasında ağrıya sebep olan, doğumu engelleyen korkular bilinçaltında saklıdır. Doğumla ilgili veriler, bilinçaltı tarafından depolanmaya başlar. Örneğin, günlük yaşamdaki konuşmaların tamamı farkında olmadan depolanır. Doğum, hiçbir zaman “keşke” denmemesi gereken bir tecrübedir.

Doğum gerçekleştikten sonra, anne adayları bebeklerini kucaklarına aldıklarında ya da anesteziden uyandıklarında arkalarına dönüp “keşke” demek istemiyorlar. Hypnobirthing ardından, anne adayı bir taraftan doğumla ilgili daha olumlu bilgiler alarak tereddütlerinden kurtulurken, diğer taraftan da hipnotik seanslarda bilinçaltında yer alan doğumla alakalı negatif duyguları pozitifler ile yer değiştiriyor. Bunun sonucunda da annenin daha rahat ve huzurlu bir hamilelik geçirmesi sağlanıyor.

Hypnobirthing (Farkında Olarak Doğum Yapma) Yönteminin Önemi

Hypnobirthing yöntemini anlayabilmek için şu tanımı yapabiliriz; “Sancının yerine dalga, ıkınmanın yerine bebeğe yol verme.” Rahat ve sakin bir doğum yapabilmek için ilk yapılması gereken şey, negatif duyguların ve korkuların açığa çıkartılıp yok edilmesidir. İşte Hypnobirthing tam bu aşamada devreye girer. Hypnobirthing kelimelerle çalışmaktadır ve bundan dolayı kendi doğum dili de olumlu yani pozitiftir. Mesela sancı yerine dalga veya kasılma, ıkınma yerine de bebeğe yol verme gibi terimler kullanılmaktadır.

Hipnoz, genel olarak kültürümüzde rahatlıkla kullanılan bir terim değildir. Uyku durumuna geçmek ve kontrolü kaybetmek gibi sanal anlamları mevcuttur. Bilakis tam tersi olarak hipnoz, bütün alıcıların uyanık olması ile tam bir yoğunlaşma ve birlikte uyanık olma durumudur. Hypnobirthing ise yalnızca bu konuda uzmanlaşmış ve kadın doğum uzmanlarının gerçekleştirdiği bir tekniktir. Her hipnoz yöntemi bilen, Hypnobirthing için doğuma giremez. Doğum sırasında anne adayının en büyük gereksinimi, zihinsel ve vücut farkındalığının en üst seviyede olması ile bilinçli bir doğum yapabilmektir. Hamilelik döneminde vücut ve zihnin Hypnobirthing eğitimiyle birlikte hazırlanması oldukça önemlidir. Bu sayede doğum sırasında kişi kaybolmadan kendi içine dönecek ve coşkulu, farkında, kendi kontrolünde bir doğum gerçekleştirecektir.

Hypnobirthing Nedir

Hypnobirthing, anne ve baba adayı ile beraber bebeği de doğum sürecinin içine alan ve aktif bir duruma geçiren muhteşem bir tekniktir. Doğum psikologlarının da belirttiği üzere, anne ve bebek bağlılığında gebeliğin, doğum şeklinin ve kalitesinin önemi büyüktür. Hypnobirthing doğuma sakinlik ve sabırla birlikte nefesi, coşkuyu ve buluşmanın zarafetini de katmaktadır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN