Ekonomi

Havale Nedir (Bankacılıkta), Havale Nasıl Yapılır?

Havale Nedir (Bankacılıkta), Havale Nasıl Yapılır?

Havale, aynı bankalar arasında gerçekleşen para transferi işlemidir (Örneğin; x bankasının birinci şubesinden çıkan paranın, yine aynı bankanın ikinci şubesine aktarılması). Başka bir deyişle aynı banka altında bulunan farklı şubelerin, birbirleri arasında yapılan para transferleridir. Havale işleminin gerçekleşmesi için, parayı gönderen kişinin yani hesap sahibinin izni olması gerekir. Bunun dışında, herhangi bir havale işleminin farklı bir şekilde gerçekleşmesi mümkün değildir. Havale, özellikle ticari müşteriler tarafından sıklıkla kullanılan bir işlemdir. Genellikle firmalar kendi banka işlemlerini gerçekleştirmek adına birden fazla bankayla çalışırlar. Bu işletmeler müşterileri arasında para transferlerinin gerçekleştirilmesi için de mümkün olduğu kadar havale işlemini tercih ederler, bunun nedeni ise havale işleminin az masraflı ve daha hızlı olmasıdır.

Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

Para göndereceğiniz kişinin hesabı kendi hesabınızla aynı bankada bulunuyorsa, havale işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Havaleyi yapabilmek için, öncelikle parayı göndereceğiniz kişinin hesap bilgilerini bilmeniz gerekir. Alıcının hesap numarası ve adı-soyadı, göndereceğiniz para miktarı, havale işlemi için gerekli olan bilgilerdir. Ayrıca hesap numarası yerine IBAN numarasını da kullanarak işlem yapabilirsiniz. Bu noktada önemli olan husus, paranın hangi hesaba transfer edileceğini gösteren bilgidir. Para transfer işlemini havale yoluyla gerçekleştirebileceğiniz birden fazla yöntem mevcuttur. Bu yöntemler; internet bankacılığı, şube kanalı, yazılı talimat ya da ATM’dir.

Havale işlemlerini şube yoluyla yapmak isterseniz, kendi hesabınızın olduğu bankaya gitmeli ve parayı göndereceğiniz kişinin bilgilerini vermeniz gerekir. Günümüzde en sık kullanılan havale yöntemi budur, ancak internet bankacılığı kullanarak havale işlemini gerçekleştirmeniz de hızlı ve pratiktir. Banka hesabınıza tanımlanan internet bankacılığı mevcut ise, tarafınıza sunulan şifre ve müşteri numarası ile banka sistemine giriş yaparak havale işleminin gerçekleşeceği hesabınıza ulaşabilirsiniz. Bu işlemin ardından havale seçeneği ile parayı göndereceğiniz kişinin bilgilerini ve para miktarını girerek kısa sürede transferi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığının sağladığı en önemli avantaj, havale işleminin farklı bir zamana ayarlanabilmesidir. Bu işlemleri bankanızın ATM’sini kullanarak gerçekleştirmeniz de mümkündür (farklı bir zamana ayarlama işlemi hariç).

Havale işlemi için kullanılan diğer bir yöntem yazılı talimattır. Bu yöntem daha çok firmaların tercihi arasındadır, çünkü işlemlerin talimat ve faks yoluyla gerçekleştirilmesi için karşılıklı sözleşme imzalanır. Firmaların internet bankacılığını kullanmalarına yalnızca kontrol amacıyla müsaade edilmektedir ve para transferlerini internet bankacılığı yoluyla yapmaları mümkün olmamaktadır. Şirketlerin gerçekleştireceği havale işlemleri için öncelikle talimat hazırlanır ve sözleşmede bulunan banka yetkilileri tarafından imzalandıktan sonra bankaya fakslanır. Talimat doğrultusunda başlayan işlemlerin ardından para transferi teyit edilerek gerçekleştirilir.

Türkiye İş Bankası ile İnternetten Havale Yapılışı Adım Adım

1. Adımda Türkiye İş Bankasının internet şubesine kendi web sitelerinden tıklayarak giriyoruz, bireysel veya kurumsal olarak seçim yapabilirsiniz. Sizlere gösterebilmek için bireyseli seçiyoruz, bireyseli seçtikten sonra iş bankası sizden müşteri numarası ve şifrenizi talep edecektir. Bu bilgileri Türkiye İş Bankası şubelerinden temin edebilirsiniz.

2. Adımda Türkiye İş Bankası size onay smsi yollayacaktır, telefonunuza gelen bu şifreyi girerek internet şubesine giriş yapıyoruz.

3. Adımda sol tarafdaki menüden Para Aktarma > Havale seçeneğini tıklıyoruz.

Havale Nasıl Yapılır

4. Adımda açılan pencerede tanımlı hesap veya tanımsız hesaba göndereceğiniz havale bilgileri ile havaleyi karşıdakinizde kişinin hesabına yollamış olacaksınız.

Havale Nasıl Yapılır 2

Türkiye İş Bankası 30 Ocak 2017 tarihi ile havale ücreti olarak hesabınızdan 4tl çekecektir. Bu miktar diğer bankalarda farklılık gösterebilir.

İşlem Saatleri ve Havale Ücretleri

Havale işlem ücretleri bankalar arasında farklılıklar gösterir, ancak havale yoluyla para transferi, bankanın kendi içerisinde gerçekleştiği için çoğu banka tarafından işleme tabi tutulmaz. Bazı bankalar ise az miktarda (5 TL gibi) komisyon ve ücrete tabi tutabilirler. Şubeden yapılan işlemler için genellikle belli bir ücret ödenmektedir. ATM ya da internet bankacılığını tercih eden müşteriler daha az ücret öder veya hiç ödemezler. Havale masraflarının düşük olması ya da hiç olmaması, birçok kişinin para transfer işlemleri için havale yöntemini tercih etmelerini sağlamaktadır.

Havale işlem saatleri için herhangi bir sınır söz konusu değildir, ancak talimat yoluyla veya şubeden gerçekleştireceğiniz işlemler için bankanın mesai saatlerini kullanmanız gerekir. Şayet para transferini bu yöntemlerle gerçekleştirecekseniz saat sınırı mevcuttur, fakat ATM ya da internet bankacılığı için herhangi bir kısıtlama yoktur. Bu kanallar aracılığı ile istediğiniz saatlerde havale işlemi yapabilir ve para transferini gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN