Sağlık

Gribe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir, Grip Nasıl Geçer?

Gribe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir, Grip Nasıl Geçer?

Grip; aniden başlayan yüksek ateş, titreme, şiddetli eklem ve kas ağrıları, halsizlik, kuru öksürük, bağ ağrısı gibi belirtileri olan ve influenza virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuklarda, bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde, şeker, böbrek, kalp ve akciğer gibi kronik hastalıkları olan kişilerde ölüme kadar gidebilen çok ciddi sorunlara yol açabilir. Böylesine ciddi bir hastalık olan grip, genellikle soğuk algınlığı ile karşılaştırılmaktadır. İstirahat ile 10 gün içinde geçebilen grip, ilk 24-72 saat arasında bulaşıcı hale gelir. Bazı hallerde hastalık ölümcül noktalara varabilir. Bundan dolayı belirtiler şiddetli ve ağırsa, giderek kötüleşen bir durum mevcutsa ya da kusma, kalıcı ateş, nefes almada zorluk, kalıcı tıkanıklık ve öksürük gibi haller varsa kesinlikle doktora başvurmak gerekir. İleri derece grip hastalarının doktora görünmeden antibiyotik ya da ateş düşürücü gibi ilaçlar kullanmaları kesinlikle önerilmez.

Soğuk algınlığı ise gripten farklı olarak hafif kırgınlık, hapşırma ve burun akıntısı gibi belirtilerin olduğu, yüksek ateşin olmadığı, yatak istirahatine gerek duyulmayan bir hastalıktır. İkisi de solunum yolu hastalığı olmakla birlikte, farklı virüslerin neden olduğu hastalıklardır. Grip; boğaz, bronş, burun ve bazen akciğerlerde dahil olmak üzere solunum sistemini bozmaktadır. Soğuk algınlığı ise yalnızca üst solunum yoluna etki eder. Bundan dolayı gribin yorgunluk, vücut ağrıları ve ateş gibi belirtileri soğuk algınlığına nazaran çok daha şiddetlidir.

Grip

Gribe İyi Gelen Yiyecekler ve Bitki Çayları Nelerdir?

Gribin vücuttan daha hızlı atılabilmesi için, genellikle vücudu kuvvetlendiren, C vitamini bakımından zengin yiyeceklerin veya içeceklerin tüketilmesi gerekir. Gribe iyi gelen yiyecekler ve bitki çayları şunlardır;

 • Haşlama tavuk,
 • Haşlama balık,
 • Sebze çorbaları,
 • Tavuk suyu,
 • Greyfurt,
 • Portakal,
 • Taze meyve suları,
 • Mandalina,
 • Zencefil çayı,
 • Kuşburnu çayı,
 • Limonlu çay,
 • Adaçayı,
 • Ekinezya çayı,
 • Okaliptus çayı,
 • Papatya çayı.

Gribe iyi gelen bitki çayları her ne kadar mineral, vitamin ve antioksidanlar içerse de, barındırdıkları diğer maddelerin bazı yan etkileri olabilir. Bundan dolayı bitkisel çayların içerikleri incelenmeden aşırı tüketilmemeleri gerekir. Grip tedavisi için düzenli ilaç kullanılıyorsa ya da gebelik-emzirme gibi durumlar varsa, bitkisel ürün kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Bitki çayları öncelikle gribin belirtilerini azaltmak için tüketilmektedir. Okaliptüs, zencefil, mate ve nane çayları grip belirtilerini gidermek için etkilidir.

Grip Nasıl Geçer, Antibiyotik İşe Yarar mı?

Gribin tedavi edilmesi için “en iyi yöntem” diye bir şey yoktur. Buna rağmen belirtileri azaltan birçok yöntem önerilebilir. Piyasada bulunan anti-viral ilaçların bazıları gribe karşı etkilidir, fakat bu tür ilaçların sadece hekim önerisi ile kullanılması gerekir. Aynı zamanda, reçeteli ilaçların bir kısmı grip belirtileri ilk başladığı zaman kullanıldığında enfeksiyon süresi kısaltılabilir. Özellikle ilk 48 saat içerisinde alınan ilaçlar hastalığın gelişmesini önlemektedir. Grip ve soğuk algınlığı ilaçları; ağrı, öksürük, burun tıkanıklığı ve ateşi azaltmak için de yardımcı olabilir, ancak gribi tamamen tedavi edemezler. Ayrıca dekonjestan ilaçları burunda şişen mukozaların küçülmesine ve nefes alımının kolaylaşmasına katkı sağlar.

Açık solunum yollarına iyi gelen bir başka alternatif de burun spreyleridir. Öksürük preparatları, su veya meyve sularıyla birlikte öksürüğün hafifletilmesine yardımcı olur. 4 yaşından küçük çocuklar için, mecbur kalınmadıkça soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları kullanılmamalıdır. 4-6 yaş aralığında ise, ilaç verilmeden önce doktora danışılmalıdır. 6 yaş üzeri çocuklar için, belirtileri hafifletmek adına doktor tarafından önerilen ilaçlar kullanılabilir. Vücuttaki su kaybını engellemek için bolca sıvı tüketilmelidir. Bol sıvı tüketmek, ayrıca burun mukozasını da rahatlatır. Bu anlamda çay, kola ve kahve gibi kafein barındıran içeceklerin azaltılması gerekir.

Gribe İyi Gelen Yiyecekler

Grip Ağrılarına Ne İyi Gelir, Gripten Korunmanın Etkili Yöntemleri Nelerdir?

Gribin en olumsuz yan etkilerinden biri kas ağrılarıdır. Hasta ağrılarla boğuşurken, vücut virüslerle savaşır. Ayrıca ilgili ağrılar, rahat hareket edilmesine de engel olur. Ağrıların şiddeti, gribin şiddeti ve yaş gibi etkenlere bağlıdır. Kas ağrılarının yanı sıra, birçok hastada kusma, bitkinlik ve ishal gibi belirtiler de görülür.

Şayet aç değilseniz, et suyu ya da beyaz pirinç gibi basit gıdaları tüketmeyi deneyebilirsiniz. Antibiyotikler soğuk algınlığı veya grip tedavisine katkı sağlamayacaktır. Antibiyotik bakterileri yok eder, fakat soğuk algınlığı ve gribe sebep olan virüsler üzerinde etkisi yoktur. Bağışıklık sistemini zayıflatan girp, aynı zamanda bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir. Bundan dolayı giderek kötüleşen bir grip vakası olduğunda, zaman geçirmeden doktora başvurulmalıdır. Bakteriyel bir enfeksiyon söz konusu ise, böyle bir durumda antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Gripten Korunma Yöntemleri Nelerdir, Grip Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Grip, belirtileri 7 ile 10 gün boyunca devam eden bir hastalıktır. Bu süre boyunca hastaların çoğu orta ya da şiddetli derecede kas ağrıları çeker. Bu ağrıların nedeni, vücudun devamlı olarak virüslerle mücadele etmesidir. Grip sadece ağrılara değil, aynı zamanda kişinin bitkin hissetmesine de neden olur. Bu hastalıktan korunmak kadar, hızlı şekilde kurtulmak da önem arz ediyor. Gribe yakalandıktan sonra, birkaç basit uygulama ile hastalıktan hızlıca kurtulmak mümkündür.

1. Tedavinizi aksatmayın: Doktor tarafından verilen tedavinin aksatmadan uygulanması gerekir. Hastanın kendi teşhisini kendisi koyarak rastgele ilaç kullanması doğru değildir. Bilhassa tedavi amaçlı kullanılan antibiyotiklerin faydasından çok zararı olabilir. Grip için verilen ilaçlar sadece enfeksiyona yönelik değildir. Aynı zamanda hastalığın kolayca atlatılmasına, belirtileri düzeltmeye ve şikayetlerin önlenmesine de yardımcı olur. Antibiyotik yerine doktor tarafından verilen ateş düşürücü ilaçlar, boğaz yanması ve ağrısı için pastiller ve solunumu rahatlatan spreyler ile vücut direncini arttıran vitaminler kullanılmalıdır.

2. İstirahat edin: Hasta yatağında yatmasa bile vücudu yoran ya da yıpratan hareket ve egzersizlerden kesinlikle uzak durmalı, birkaç gün dinlenmelidir. Grip okul çağındaki çocuklarda ciddi şekilde ders kaybı, yetişkinlerde ise işgücü kaybına neden olan bir hastalıktır. Eğer yeteri kadar istirahat edilmezse, hem hastalığın oluşturacağı yan etki riskleri artar hem de tedavi süreci uzar. İstirahat etmenin bir başka avantajı da, başka kişilere hastalığın yayılmayacak olmasıdır.

3. Uykuyu ihmal etmeyin: Vücut sağlığı için en önemli ayrıntılardan biri de uyku düzenidir. Uyku sırasında, bilhassa çocuklarda melatonin hormonu salgılanmakta ve hücreler yenilenmektedir. Organizmanın savunma sisteminin güçlendirilmesi için, günde ortalama 7 saat uyunması gerekmektedir.

4. Sıvı tüketimine özen gösterin: Bol bol su için. Ahududu, ıhlamur, papatya, kuşburnu, böğürtlen ve yasemin gibi bitki çayları da tüketebilirsiniz. Bitki çayları için dikkat etmeniz gereken tek nokta, fazla aşırıya kaçmamak.

5. İyi ve dengeli beslenin: C vitamini savunma sistemini güçlendirdiği için, başta turunçgiller olmak üzere bolca meyve tüketin. Vücut direncinin arttırılması için, ayrıca yeşil yapraklı taze sebzeler de tüketilmelidir.

Gribe İyi Gelenler

Grip Konusunda Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

İyileşme gecikiyorsa, belirtiler şiddetli bir hale geldiyse ya da ateşiniz düşmüyorsa kesinlikle doktora başvurun. Grip gibi başlayan, ancak başka bir hastalığa dönüşen vakaların sayısı oldukça fazladır. Aşağıdaki belirtilerden bir veya birkaçı varsa, zaman geçirmeden doktora gidilmelidir;

 • Kalıcı ateş,
 • Nefes alma güçlüğü,
 • Yutkunurken ağrı hissi,
 • Kusma,
 • Kalıcı baş ağrısı,
 • Kalıcı tıkanıklık,
 • Kalıcı öksürük.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN