Ekonomi

E-Ticaret Web Sitesi Nasıl Hazırlanır, Hazır Paket Programlar Kullanılmalımı?

E-Ticaret Web Sitesi Nasıl Hazırlanır, Hazır Paket Programlar Kullanılmalımı?

Ticaret sistemi gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün gelişerek yaşamımızda yer almaya devam ediyor. Ticaret sisteminin online olarak yapılması da yaşama birçok kolaylığı getiriyor. Online ticaret yani E-Ticaret bu iş ile uğraşan kişilerin kaçırmaması gereken bir olanak, çünkü bir dükkân tutarak birçok maliyeti karşılamak zor ama E-Ticarette bu maliyetler oldukça düşük şekilde karşımıza çıkıyor. E-Ticaret sitesi kurarak birçok fırsatı yakalayacak olan kişilerin E-Ticaret işlemlerini nasıl yapacağını detaylı şekilde bilmesi gerekiyor.

İnternet üstünden satış gerçekleştirmek isteyen kişilerin yapması gereken en önemli şey web sitesi kurmaktır. İnternet ortamından satış yapmak isteyen kişilerin web sitesi kurmanın yanında kredi kartı ile ödeme ve diğer ödeme seçeneklerini de sitelerine eklemeleri gerekir. Bu eklemeler internet ortamından yapılacak olan satışları oldukça olumlu şekilde etkilemektedir. İnternet ortamından yapılacak olan satış güvenli bir site kurmak önemlidir, çünkü insanlar kredi kartlarını güvenli alt yapısı bulunan sitelerde kullanmayı tercih ederler. E-Ticaret sitesini az maliyetler ile hayata geçirmek mümkündür. Bunun için;

Hazır Olarak Satılan Paket Programlar

Hazır olan paket programlar belli yazılım şirketleri tarafından hazırlanmış ve tasarlanmış olan programlardır. Bu programların kurulumları yazılım şirketleri tarafından yapılmaktadır. Ticaret ile uğraşacak olan kişiler satışını yapacakları ürün ya da ürünler için belli bir tema belirler ve satışı yapar. Yazılımı yapan firmaların sunmuş olduğu bu fırsatlar sayesinde ilk kez E-Ticaret işi yapacak olan kişi ya da kişiler hızlı çözümler ve az maliyetler ile işe başlayabilir. Bu tarz programların alınması esnasında satın alan kişilerin yapmış olduğu yorumları oldukça dikkatli şekilde okumak ve incelemek gerekir. Çünkü bazı yazılım firmaları hüsran ile sonuçlandıracak olan programlarda hazırlamaktadır.

Kaynağı Olan Açık Kodlu Yazılımlar

Yazılım ile alakalı bilginiz mevcut ise, kendiniz için hazırlayacağınız siteyi açık kaynaklardan yardım alarak kurabilme şansınız da bulunmaktadır. Açık kodlu yazılımlar içinde; Ubercart, Presta shop, OS commerce, Opencart, WordPress woo commerce ve Magento bulunmaktadır.

Açık kaynağı olan yazılımların çoğunluğunun Türkçe olan destek siteleri de mevcuttur, bu sitelerde var olan yardımcı dokümanları okuyarak ve takip ederek kurulum yapma şansınız da bulunmaktadır. Kurulum işi uğraştırıcı bir iş olsa bile oldukça iyi sonuçların ortaya çıkmasına olanak sağlar. Bu kurulum ile alakalı olan temaları online ortamdan satın alabilir ya da yine online ortamda yer alan ücretsiz temaları kullanabilirsiniz.

E-Ticaret

Ödeme Sistemi

Online ortamda ürün ya da ürünlerin satışını yapmak için mutlaka bir şirkete sahip olmak gerekmektedir. Satış yapma esnasında kişilerin kredi kartı kullanımını sağlamak adına şirketinizin bir ödeme sistemi ile anlaşma yapması şarttır. Bu ödeme sistemleri içinde;

Bankaların Sunduğu Sanal Poslar

Bankalar E-Ticaret ile uğraşan şirketlerin ödemelerini almaları adına sanal pos çözümleri sunmaktadır. Oldukça yeni bir firmanın sanal posa sahip olması oldukça zordur, çünkü bankanın güvenliğini sağlaması gerekir. Bunun içinde bir banka ile en az 2 yıllık bir geçmişin olması gerekmektedir. Bankalar ile geçmiş dönemdeki ilişkileri iyi olan şirket ya da kişiler sanal pos sistemini kolay bir şekilde alabilir ve E-Ticaret sitesine hemen entegre edebilir. Sanal pos konusunda kişileri ya da şirketleri zorlayacak olan kısım taksit olanaklarıdır. Bu konuda her banka ile tek tek görüşmek ve anlaşma sağlamak gerekir.

Alternatif Olan Çözümler

İyzico, PAYU gibi oluşturulmuş olan sistemler bankaları ile tek tek görüşmeye gerek bırakmadan E-Ticaret konusunda tüm bankaların sanal pos sistemlerini hemen sağlayabilmektedir. Bu fırsattan yararlanmak adına belli bir komisyon miktarı ödemeniz gerekir ama 12 taksite kadar olanak sunmaktadır. E-Ticarete bu şekilde adım atan kişiler büyük kolaylık ve fırsat yapılabilir.

E-Ticaret İçin Ürün

E-Ticaret sitesi için olmazda olmaz olan şey ürün ya da ürünlerdir, satışı yapılacak olan ürünler tüm detayları düşünülerek seçilmelidir. E-Ticaret sistemi az maliyete sahip olan ve kar bırakan bir sistemdir ama satılacak olan ürünlerin operasyon maliyeti, kargo maliyeti ve diğer maliyetleri dikkate alınarak hesaplama yapılmalıdır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN