Tarih

Dünya Tarihindeki En Eski Araba (Otomobil)

Dünya Tarihindeki En Eski Araba (Otomobil)

Dünyanın en eski aracı lokomotif ve trene benzer bir araç, 4 kişilik koltuğu bulunan araç oldukça görkemli şekilde yapılmış. Dünyanın en eski arabası saatte 60 km yol alabiliyor ve en büyük özelliği en eski çalışan bir araç olmasıdır. Fransız yapımı olan Markiz adlı araç ABD düzenlenmiş olan müzayede ile 4.62 milyon dolara alıcı bulmuştur.

Pennsylvania’nın Hersehy kentinde düzenlenmiş olan müzayede satılan Markiz, kendisine biçilmiş olan ücretin tam olarak iki katına satılmıştır. Bir önceki sahibi olan koleksiyoncu John O'Quinn'in bu aracı 3.5 milyon dolara satın aldığını belirtmiş ve 20 litre deposu ile 32 km yol aldığını söylemiştir.

Araç hakkındaki efsaneye göre Count de Dion 1881 yılında Paris’te bulunan Giroux isimli oyuncakçıya girer ve verecek olduğu davette yapılacak olan yarışçılara ödül arar. Oyuncakçıda karşılaştığı buharlı motor modelinden fazlasıyla etkilenir ve bunun gerçekteki boyutlarını yapı yapamayacaklarını sorar.  Yapılan denemeler ve başa gelen başarısızlıklara rağmen birkaç yıl sonra araca Paris sokaklarında yerini almıştır. Parisliler o dönemde bu aracın raydan çıkmış olan bir tren lokomotifi olduğunu düşünürlermiş.

en eski araba

Fransız kontunun annesine duyulan saygıdan kaynaklı olarak araca Markiz ismi verilmiştir ve Markiz Paris 1887 yılında yapılan ilk yarışına katılmıştır. Şimdilerde ise koleksiyonların gözdesi olan araç tekrardan satışa çıksa yine yüksek fiyatlara kolay bir şekilde satılabilir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN