Sağlık

Distoni Nedir, Distoni Hastalığının Tedavisi Var mıdır?

Distoni Nedir, Distoni Hastalığının Tedavisi Var mıdır?

Distoni, insan vücudunda aşırı kasılmalara sebebiyet veren bir hastalıktır. Genel olarak hareket bozukluğu olarak tanımlanan Distoni, toplumda yeterince bilinmemektedir. Vücutta oluşturduğu istemsiz kasılmalar, hastaların bağımlı bir hayata mahkûm ediyor. Onların yazı yazmalarına, bazen başlarını bile çevirmelerine ve konuşmalarına engel olabiliyor. Distoni hastalığının tedavisi ise beyin pili ameliyatıyla yapılıyor. Uyanık halde yapılan ameliyatlar ile hasta sağlıklı günlerine geri dönebiliyor.

Botoks ve ilaç tedavisinin etki göstermediği hastalarda, beyin pili ameliyatı yapılıyor. Hareket bozukluğu rahatsızlığı olan Distoni, vücudun değişik bölgelerinde kas kasılmaları ile başlayan nörolojik bir hastalık türüdür. Beyindeki hareket kontrol sistemlerinin doğru şekilde çalışmaması sonucu, Distoni olan kişilerde vücudun farklı yerlerinde kas kasılmaları ortaya çıkıyor. Hastalıkla beraber başlayan kasılmalar, vücudun birçok yerini etkileyebilir. Boyun, yüz, kol, bacak ve yüzde ya da yaygın yerleşimli olabiliyor. Distoni olan kişilerde yaşanan kas kasılmaları, kişiden kişiye farklı şiddetlerde görülmektedir. Hastaların bazısı bağımsız olarak yaşayabilirken, bazıları sadece yardımla yaşayabiliyor.

Distoni

Distoni hastalığının başlangıç belirtileri; el yazısında bozukluk, el veya ayakta kramp, boynun kasılması veya yana doğru gitmesi ve göz kapaklarında kapanma şeklinde görülebilir. Bu belirtilere göz kırpmaları ya da konuşma bozukluklarını da eklemek mümkündür. Belirtiler aynı kalabilir veya hızlı şekilde ilerleyebilir.

Distoni Hastalığını Tetikleyen Unsurlar Nelerdir?

Birçok hastada herhangi bir belirti olmadan ortaya çıkabilen Distoni’de, %10 oranında genetik yaygınlık görülebilmektedir. Bunun dışında; beyin damarı tıkanıklıkları, kazalar, doğum sırasında meydana gelen travmalar, trafik kazaları, antidepresan ve anti-psikotik ilaçlar Distoni’nin nedenleri arasında yer alır. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilen bu hastalık, aynı zamanda çocukluk yaşlarında el ve ayaklardan da başlayabilir. 21 yaş altındaki kişilerde ortaya çıkan Distoni ise vücudun diğer bölgelerine de yayılabilecek özelliktedir.

Bazı distoni türlerinde kasılmalar, kısa bir süre içinde vücutta yaygın hale gelebiliyor. Bu gibi olgularda ortaya çıkan kasılmalar, genel olarak vücudun daha üst bölgelerinde başlamaktadır. Distonik hastalığa bağlı kasılmalar, ayrıca istemli hareketler ile artabiliyor. Üzüntü, stres ve yorgunluk gibi etkenler kasılmaları arttıran diğer faktörlerdir.

Distonik Kasılmalar Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalıkta, adale kasılmalarını ve acıları hafifletmeye yönelik olarak değişik ilaçlar kullanılabilir. Tıbbi olarak tedavi yeterli gelmiyorsa, hastalara Botulinum Toxini adlı tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Botoks tedavisi, sinir ve adale birleşim bölgesinde salgılanan maddenin, sinir hücreleri çevresinde iletim yapmasını engelliyor ve kasılmalara karşı faydalı olabiliyor. Botoks, etkisini birkaç ay sonra kaybedeceğinden tedavinin tekrar yapılması gerekebilir.

Hem tıbbi hem de botoks yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda, kasılmaların azaltılması için cerrahi operasyonlar uygulanır. Beyin piliyle ameliyat yöntemi; botoks veya ilaçlar ile tedavisi olmayan Distoni hastalarında en yararlı tedavi yöntemidir. İki ince elektrotun, beynin hareket kontrolünden sorumlu olan “Bazal Ganglia” adındaki bölgesine yerleştirilmesi ile ameliyat başlar. Daha sonra, cilt altından uzatılan uzatma kablosu ile göğüs bölgesindeki cilt altına koyulan nörostimülatör cihazına bağlanır.

Distoni Nedir

Bu elektrotlar ile verilen elektrik, hastanın vücut kasılmalarını önemli ölçüde azaltıyor. Beyin piliyle yapılan ameliyatın en büyük avantajı; programlanabilir, kontrol edilebilir ve ayarlanabilir bir tedavi şekli olması. Herhangi bir yan etki oluştuğunda, ayarı değiştirilebiliyor ve hasta için uygun olan ayarlar ameliyat sonrasında yapılabiliyor.  Ameliyattan sonra, birkaç hafta ile birkaç aylık süre arasında kasılmalar önemli ölçüde azalıyor. Böylece hastalar yeniden normal hayatlarına dönüyor. Yardım etmeden ayağa kalkamayan ya da yemek yiyemeyen hastalar da eski bağımsız yaşamlarına tekrar kavuşabiliyor.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN