Kimdir

Claude Shannon Kimdir? Bilimsel Çalışmaları Nelerdir?

Claude Shannon Kimdir? Bilimsel Çalışmaları Nelerdir?

Claude Shannon Kimdir?

Claude Shannon 1916 ve 2001 yılları arasında yaşamış Amerikalı bilim adamı. Elektrik, elektronik, matematik, kriptoloji ve bilgisayar alanlarında uzmanlaşmış ve bilgi kuramı adı ile anılan ileri teknoloji ürünlerin üretilmesinin ana unsuru olan kuramın oluşturucusudur. Elektrik sistemlerinde kullanılan role ve anahtarlama sistemlerinde kendisinden önce ortaya atılan Booble cebirini kullanarak bilgi akışının oluşmasını sağlamıştır. Bu yöntem, telgraf, telefon, televizyon ve bilgisayarlarda kullanılmaktadır ve oluşmalarının ana sebebi bu kuramdır. Hayatı boyunca birçok bilim alanı ile alakadar olmuş ve oluşturduğu bilimsel çalışmalar ile birçok bilim adamına ve mühendise yol açmıştır. 

Claude Shannon'un Hayatı

1916 yılının 30 Nisan günü Michigan eyaleti Petoskey kasabasında dünyaya gelmiş ve Michigan eyaleti Gaylord kasabasında büyümüştür. 1934 yılında ölen babası bir iş adamı, annesi ise dil öğretmeniydi. Okuduğu lisede annesinden de ders alan Claude Shannon, yaşamının ilk yıllarından itibaren mekanik ve elektrikli aletlere ve çalışma prensiplerine meraklıydı. 1932 yılında Gaylord High School öğrenimini tamamladı. Okulda en başarılı olduğu dersleri Fen Bilimleri ve Matematikti. Liseden mezun olana kadar evinde kendi olanakları ile uçak modelleri, radyo kontrol modülü, tekne modelleri, kablosuz cihazlar ve yarım mil uzakta bulunan arkadaşının evine telgraf sistemi döşemiştir. 1932 yılında Michigan Üniversitesi’nde yükseköğrenimine başladı. 1936 yılında lisans eğitimini elektrik mühendisliği ve matematik alanlarında tamamladı. İki alanda birden mezun olan Claude Shannon, yüksek başarısı ile Massachusetts Institute of Technology ‘de(MIT) elektrik mühendisliği alanında yüksek lisans öğrenimine başladı. Yüksek lisans öğrenimi sırasında hazırladığı A Symbolic Analysis of Relay and Switching Circuits (Röle ve Anahtarlama Devrelerinin Sembolik Analizleri) tezi yüzyılın en ünlü yüksek lisans tezi olarak anılmaktadır. Hazırladığı tez sayesinde 1939 yılında Alfred Noble American Institute of American Engineers Award (Alfred Nobel Amerikan Enstitüsü Amerikan Mühendisleri Ödülü) sahibi olmuştur. Claude Shannon oluşturduğu ve haberleşme ile bilgisayar teknolojilerinin ana prensibini oluşturan temeli atmıştır. Sonrasında birçok bilim adamı tarafından işlenen ve üzerine icatlar yapılan kuram ile telefon santralleri, televizyonlar, cep telefonları, telsizler ve bilgisayar sistemleri oluşturulmuştur. Tezinde buna ilk adımını atan bilim adamı 1940 yılında New Jersey, Princeton’da Institute for Advanced Study’da Ulusal Araştırma Görevlisi oldu. Burada birlikte çalışma ve tanışma fırsatı bulduğu çok önemli bilim adamlarından önemli yönlendirme ve bilgiler aldı.

Claude Shannon

Bu dönemde Hermann Weyl, John von Neumann, Albert Einstein ve Kurt Gödel gibi isimler ile tanışma disiplinler arası münazara ve tartışma fırsatları buldu. Bu süreçte edindiği bilgiler ve tecrübeler ileride oluşturacağı ve bilim dünyasında çığır açacak bilgi kuramı için ilerlemesine neden oldu. 1943 yılında ikinci dünya savaşı sıralarında Bell Labs. (Bell labaratuvarı)’da yangın kontrol sistemleri ve Milli Savunma Araştırma Sistemleri bölüm D-2’de kriprografi alanında çalışmalara başladı. O yıllar dünyanın en önemli kriptolog ve matematikçisi olan Alan Tuning ile tanışma fırsatı buldu. Alan Tuning elektrik ve elektromanyetik üzerine yaptığı çalışmalar ile tanınmaktaydı. Claude Shannon ile paylaştığı Evrensel Tuning Makinesi’nden çok etkilenmiş beraber çalışmalarına devam etmişlerdir. Bu süreçte bilgi kuramı konusunda büyük ilerleme kaydeden Claude Shannon, 1945 yılında görevde olduğu dönemde gizlilik içeren bir haberleşme raporunda bilgi kuramının detaylarını anlatmıştır. Bahsi geçen bilgi kuramı Bell Laboratuvarlarında çalışırken Bell Telephone Labs için hazırlanan A Mathematical Theory of Cryptography (İletişimin Bir Matematiksel Teorisi) raporunda yer almaktadır. 1948 yılında Bell System Technical Journal’de temmuz ve ekim aylarında iki bölüm olarak yayınlanan makalelerde raporun detayları paylaşıldı. Kuramın yayılmasında Warren Weaver’in yayımladığı The Mathematical Theory of Communication ve John Robinson Pierce’in yayımladığı Symbols, Signals, and Noise oldukça etkili olmuştur. Bu süreçten sonra kuram birçok alanda ele alınarak üzerinden geliştirmeler ve icatlar yapılmıştır. Bunun yanında sihirbazlık, kumar ve satranç konularında kendi özel ilgisi sebebi ile değişik sistemler ve geliştirmeler gerçekleştirmiştir. İlk olarak bilgisayar ile satranç oynama fikrini ve mekanik sistemler kullanarak sihirbazlık yapmayı geliştirmiştir. 1956 yılından sonra Massachusetts Institute of Technology ‘de(MIT) Research Laboratory of Electronics’de (Elektronik Araştırma Laboratuvarı) görev aldı. 1978 yılına kadar kurumda hizmetlerine devam etti ve birçok keşifte ve kuramının geliştirilmesinde görev aldı.

Claude Shannon'un Son Yılları ve Vefatı

1998 yılında Alzheimer hastalığına yakalanan ünlü bilim adamının son birkaç yılı huzur evinde geçti. Yıllar boyunca yaptığı çalışmalar ve geliştirdiği kuram ile bilim dünyasında büyük bir gelişme sağlanmasına yardımcı olan bilim adamı birçok kez ödüller ile onurlandırıldı. Biri Michigan Üniversitesi’nde, biride Massachusetts Institute of Technology ‘de iki heykeli ile anılmaya devam bilim adamı son yıllarını geçirdiği Massachusetts eyaleti Medford kasabasında bulunan huzur evinde 2001 yılında vefat etti.

Claude Shannon Kimdir

Claude Shannon'un Bilimsel Çalışmaları

Claude Shannon özellikle oluşturduğu bilgi kuramı ile dijital devrimi başlatan, alt yapısını oluşturan bilim adamı olarak kabul edilmektedir. Birçok bilim adamına göre Claude Shannon yüzyılın en önemli bilim adamlarından biri olarak görülmektedir. Oluşturduğu bilgi işleme sistemler ve bunun üzerinde haberleşme sistemleri ile çığır açmış bir bilim adamıdır. Claude Shannon bir nicelik olan bilgiyi nitelik olarak iki cihaz arasında transfer edilmesini sağlamıştır. Günümüzün telefon ve televizyon teknolojilerinin ilk fikrini ortaya atmıştır. Geliştiği iletişim kuramı ile bilgi veren kişi veya nesneyi bilgi kaynağı, telefonu veya televizyonu verici, bilginin iletileceği yani diğer ucuna alıcı ve bilgiyi alan kişi veya nesneye de hedef olarak adlandırmıştır. Bu şekilde ses, görüntü veya herhangi bir bilgiyi vericiye iletilir ve verici bilgiyi sinyale dönüştürür. Sinyal kablolar ile alıcıya ulaştırılır. Eğer sinyal kablosuz olarak iletilecek ise elektromanyetik sinyallerden meydana genel frekans kanallarına dönüştürür ve alıcıya iletir. Bu süreçte sinyal veya frekansın birçok iletim durağı olabilir. Televizyon vericileri ve uydu arasındaki iletişimde Claude Shannon sayesinde geliştirilmiştir.

Sinyal veya frekans vericiye ulaştığında alıcının bilgiyi sinyale veya frekansa dönüştürme işleminin tersi yapılır. Yani sinyal ve frekans bilgiye dönüştürülür. Bu işlem şu zaman kulağa mantıklı gibi gelse de o dönemde ortada telefon santralleri, cep telefonları, televizyonlar ve bilgisayarlar olmadığından çılgınca geliyordu. Ancak kuram üzerinde yapılan çalışmalar ile bugün kullandığımız birçok elektronik cihaz icat edilmiştir. Claude Shannon özellikle Massachusetts Institute of Technology ve Bell Labs. İle çalıştığı dönemlerde büyük gelişmeler ve fikirler ortaya atmıştır. 1940’lı yıllarda dünyanın en önemli bilim adamları ile tanışma ve çalışma fırsatı bulması birçok farklı disiplinin konu hakkındaki bilgilerine ulaşma fırsatı yakalamıştır. Özellikle 1943 yılında tanıştığı ve beraber bir dönem çalıştığı Alan Tuning kuramının oluşmasında büyük rol oynamıştır. Günümüzde birçok icadın arkasındaki isim olan Alan Tuning ile Evrensel Tuning Makinesi ile çalışmaları ufkunu genişletmiş ve düşüncelerinin doğruluğu konusunda ona ilham vermiştir. 1980’li yıllardan sonra gerçekleşen teknolojik hareketlenmenin temelini 1948 yılında atmış olan Claude Shannon adı çok duyulan bir bilim adamı olmasa da birçok icat sahibinin kuramını temel alması ve onun üzerinden çalışmalar yürütmesi sayesinde başarıya ulaşmıştır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN