Kimdir

Ciwan Haco Kimdir? Nereli? Kardeşleri Kimlerdir?

Ciwan Haco Kimdir? Nereli? Kardeşleri Kimlerdir?

Başlıklar

Ciwan Haco

Ciwan Haco uzun yıllardır müzik kariyerine devam etmektedir. Farklı tarzı ile pek çok Kürtçe şarkının dünyaya tanıtılmasını, Kürtçe şarkıları sevenlerin gönlünde taht kurmasını sağlamıştır. Yıllardır çıkardığı her albümle büyük yankı uyandıran Ciwan Haco, Kürtçe müzikte birçok yeniliğe imza atmıştır. Gerek müziklerini dinleyen gerekse ilk kez onun şarkılarını duyanlar internette Ciwan Haco kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, nerede yaşamaktadır gibi araştırmalar yapmaktadır. Bu yazımızda bütün detayları bir araya getiriyoruz.

Ciwan Haco Kimdir?

Ciwan Haco Kimdir?

Ciwan Haco 1957 yılında Suriye’nin Qamişlo şehrine bağlı Tirbespiye’de dünyaya gelmiştir. Ailesi Haco aşiretinden olup Şeyh Said isyanına katıldıkları için hükümet fermanıyla isyandan sonra Mardin’den sürgün edilmiştir. Babası Mardin’in Midyat ilçesinin Mizizah köyündendir. Annesi de Siirt’in Tile köyündendir. Aile, Şeyh Said isyanından sonra Suriye’ye göç etmek zorunda kalır ve Suriye hükümeti geniş aşirete toprak verir.

Ciwan Haco bir başka Kürt sanatçı Mihemed Şexo’dan etkilenmiştir. Henüz 13-14 yaşlarında saz çalmaya başlamıştır. 1970 yılında ilke albümünü çıkarmıştır ve bu albüm, Emîna adını taşımaktadır. 1990’larda Haco ailesi ikinci sürgününü yaşamak zorunda kalmıştır. Suriye hükümeti verdiği toprakları yeniden ellerinden almış ve aile yeniden göçe zorlanmıştır. Bu sefer de İsveç, İskandinavya, Almanya gibi farklı ülkelere göç etmek zorunda kalmışlardır. Aileden yazar, ressam, şair, akademisyen gibi mesleklerden kişiler çıkmış, özellikle müzik her aile ferdinin ilgi alanına girmiş, bazıları söylemiş, bazıları çeşitli enstrümanlar çalmıştır.

Ciwan Haco lise eğitimini tamamladıktan sonra Almanya’nın Bochum Ruhr Üniversitesi Müzik bölümüne girmiş, burada üç yıl müzik eğitimi almıştır.

Henüz ilk yıllarından itibaren farklı bir müzik tarzı ile ortaya çıkan sanatçı eleştirilmiş, yadırganmıştır. Fakat rock, pop, etno caz türündeki şarkıları kısa sürede büyük ilgi görmüş, geniş kitlelerce sevilmiştir. Hatta Şevên Spî adlı şarkısı blues-jazz tarzının en seçkin örneklerinden birisi kabul edilmektedir.

Ciwan Haco 1993 yılında politik atmosferini de netleştirmiştir. Sî û Sê Gulle albümü geniş kitlelerce ilgi görmüştür. Bu albümün en çok dinlenen ve sevilen şarkısı Bes e binale Welat olmuştur. Bu şarkının sözü ve müziği kardeşi Naif Haco’ya aittir.

Avrupa’da farklı ülkelerde, farklı şehirlerde pek çok konser vermiş olan Ciwan Haco, 2003 yılında Türkiye’ye gelerek Batman’da bir konser vermiştir. Bu konseri büyük ilgi görmüştür. Hayatının 10 yılını Almanya’da 12 yılını Norveç’te geçirmiştir. Alman vatandaşlığı olan Ciwan Haco, iki kız çocuğu ve İzlandalı eşi ile birlikte İsveç’te yaşamaya devam etmektedir. Kızlarının adı Lorin ve Roza’dır.

Ciwan Haco Söyleşileri

Ciwan Haco Söyleşileri

Ciwan Haco ilk albümleri olan Emîna’da, Pêşmerge’de geleneksel Kürt müziği türkülerini seslendirmiştir. Daha sonrasında caz-rock tarzına yönelmiştir. Dünyaca ünlü gruplarla çalışmış, başarılı projelere imza atmış ve Kürt müziğine yeni ufuklar kazandırmıştır. Son albümlerinde pop ağırlıklı parçaları öne çıkaran sanatçıyı ünlü yapan asıl albümler de bunlar olmuştur. 2003 yılında Batman’da verdiği konsere 300 bin civarında seyirci katılmıştır ve bu konser VCD, DVD olarak da basılmıştır.

Ciwan Haco pop, etno-caz, rock türlerini Kürt müziğine sokmuştur. Çok geniş bir coğrafyada geniş hayran kitlesi oluşturmuştur. Kendisinden sonra gelen müzisyenlere örnek olmuş, Avrupa’nın birbirinden önemli caz kulüplerinde sahneye çıkmaktadır. Dünyanın farklı yerlerinde konserler vermiş, bu konserlerde alanlar tıklım tıklım dolmuştur.

2012 yılında Ciwan Haco Veger (Dönüş) albümünün tanıtımı için Türkiye’ye gelmiş, bu albümde âşık Daimi’nin Ne Ağlarsın türküsünden Esmer adlı şarkısını uyarlamıştır. Esmer’in klipinde Hülya Avşar’la birlikte kamera karşısına geçmiştir. Kendisiyle yapılan röportajlarda ailesinin bir bölümünün İstanbul, Batman ve Diyarbakır’da yaşadığını, kendisinin de bu toprakların parçası olduğunu belirtmiştir.

2012 yılında Türkiye’ye dönmek istediğini belirten Ciwan Haco, ancak bunun pek mümkün olmadığını, çalışmalarını, konserlerini, turnelerini yapabileceği bir ortamın olmadığını, siyasi atmosferin buna izin vermediğini söylemiştir. 2003 yılındaki Batman konserinde iyi bir atmosfer olduğunu; fakat durumun gittikçe kötüleştiğini ifade etmiştir.

Politik şarkılar söylediği yönündeki eleştirilere karşılık Ciwan Haco, hiçbir zaman politik şarkılar söylemediğini, sadece insanların problemlerini işlediğini, kesinlikle siyasi bir sanatçı olmadığını belirtmiştir. Ülkedeki sorunlara duyarlı olduğunu, Kürt sorununun da bunlardan birisi olduğunu söylemiştir. Ailesiyle birlikte iki kez sürgün hayatı yaşadığını, bundan dolayı da kendisini bir haymatlos; yani vatansız olarak gördüğünü ifade etmiştir.

Yapılan röportajlarda kendisine Ciwan Haco sosyalist çizgiden uzaklaşıyor eleştirisinin yapıldığı belirtilmiştir. Fakat Ciwan Haco, kendisini hiçbir zaman sosyalist görmediğini, herhangi bir ideolojik çizgide olmadığını, dünyaya daha çok insani çizgiden baktığını ifade etmiştir. Müziklerinde de evrensellik ile yerelliğin iç içe geçtiğini söylemiştir.

Ciwan Haco Albümleri

Ciwan Haco Albümleri

Ciwan Haco 1970 yılında başladığı albümlerine ve sanat hayatına devam etmektedir. Kronolojik olarak albümlerinin isimleri, yayımlandığı yıllar ve yerler şöyledir:

 • Emîna Emîna (1970 - Suriye / Kamışlı),
 • Pêşmerge (1979 - Suriye / Kamışlı),
 • Diyarbekîr (1981 – Almanya / Bochum),
 • Gula Sor (1983 – Almanya / Bochum),
 • Leyla (1985 – Almanya / Bochum),
 • Girtiyên Azadiyê (1987 - Almanya / Bochum),
 • Nisêbîna Rêngîn / Çaw Bella (1989 – Almanya / Bochum),
 • Sî û Sê Gule (1991 - Norveç / Stavangar),
 • Dûrî (1994 - Norveç / Stavangar),
 • Bîlûra Min (1997 – Norveç / Oslo),
 • Destana Egîdekî (1998 - Norveç / Oslo),
 • Derya (2003 - Norveç / Oslo),
 • Na Na (2004 - Almanya / Hamburg),
 • Off (2006 - Almanya / Hamburg),
 • Veger (2012 – Almanya / Hamburg),
 • Felek (2018 - Almanya / Hamburg),
 • Şevên Sipî (2020 – İsveç).

Ciwan Haco’nun Kardeşi

Ciwan Haco’nun Kardeşi

Ciwan Haco’nun kız kardeşi Dilber Haco uzun yıllardır şarkı sözleri yazmakta, ünlü sanatçının ardındaki en önemli destekçilerden birisi konumunda bulunmaktadır. Ciwan Haco’nun birçok ünlü şarkısının sözlerini Dilber Haco kaleme almıştır. Bunlar arasında Emîna, Diyarbekir Mala Min e, Nisêbîna Rengîn, Xatûna Min, Nesrin bazılarıdır.

Dilber Haco çok sayıda şiir yazmış ve bunları bir kitapta toplamıştır. Abla Haco’nun şiir kitabında yirmi dokuz şiir bulunmaktadır. Yaşadıkları bölgede şahit oldukları her olayın zihninde izler bıraktığını ve bunları şiir olarak kaleme aldığını söyleyen Dilber Haco, şiirlerinin kardeşinde büyük etki yarattığını ve şarkılarına yansıdığını belirtmektedir. Felek albümünde de Dilber Haco’Nun çeşitli şiirleri yer almaktadır ve Ciwan Haco ablasının müzik hayatında çok yardımı dokunduğunu, en başından beri desteğini her yönüyle hissettiğini söylemektedir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN