Sağlık

CC Krem Nedir, Nasıl Kullanılır, Hangi Durumlarda CC Krem Kullanılmalıdır?

CC Krem Nedir, Nasıl Kullanılır, Hangi Durumlarda CC Krem Kullanılmalıdır?

Başlıklar

Oldukça hareketli olan güzellik sektörüne paralel olarak, her geçen gün piyasaya yeni ürünler sunuluyor. Adını son zamanlarda duymaya başladığımız güzellik ürünlerinden biri de CC krem. CC’nin açılımı renk düzeltici anlamına gelen Color Correcting’dir, yani bu ürünün esas amacı ciltteki ton dengesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra CC kremin cilt üzerinde başka etkileri de mevcuttur; cildi nemlendirmek, aydınlatmak, az da olsa kapatıcı görevi görmek, içerdiği SPF sayesinde güneş ışınlarına karşı cildi korumak vb. Bazı kaynaklara göre uzun süre kullanıldığında ciltteki lekeleri ve ince kırışıklıkları azaltıcı etkisi de bulunuyor.

Cilt bakımı amacıyla ürün tercihi yapılırken, cildin tipine göre hareket edilmesi gerektiğini artık herkes biliyor, ancak insanların birçoğu makyaj ürünleri alırken aynı özeni maalesef göstermiyor. Halbuki cilt tipi, makyaj ürünü seçerken de dikkat edilmesi gereken en önemli faktör olmalıdır, çünkü cilt tipine uygun makyaj ürünü seçmek hem makyajın daha kusursuz görünmesini sağlar, hem de ciltte yaşanacak olası sorunları minimuma indirir. Örneğin yağlı cilde sahip olanlar, cildi daha çok yağlandırma sorunu yaşatmayacak hafif yapıdaki CC kremleri, açık tonlu cilde sahip olanlar ise SPF içeren CC kremleri tercih etmelidir.

CC krem nasıl kullanılır?

CC Krem Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Aşağıdaki durumlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız ve cilt tipiniz uygunsa, siz de CC krem kullanabilirsiniz;

 • Pudra ya da fondöten kullandıktan sonra cildiniz yorgun düşmüşse, bu ürünlerin yerine daha doğal görünümlü ve hafif bir ürün arıyorsanız,
 • Cildinizde renk dengesizlikleri mevcutsa,
 • Güneşlendikten sonra cildinizde lekeler oluştuysa ve bu lekeleri kapatmak istiyorsanız,
 • Cildiniz matsa ve aydınlatmak istiyorsanız,
 • Cildinizde kızarıklık varsa ve bunu kapatmak istiyorsanız.

CC krem, renk eşitsizliklerini ve cilt kızarıklıklarını hemen ortadan kaldırıyor, ayrıca cildinize canlılık katıyor ve kullanılan CC kremin niteliğine göre, güneşten koruma ya da parlaklık sağlıyor. Buna rağmen CC kremin yalnızca bir makyaj ürünü olduğunu unutmamak gerekir, yani düzenli kullanılırsa cilt tonunu açacak ve renk eşitsizlikleri yok olup, cilt daha da berraklaşacak gibi bir düşünceye kapılmamalısınız. Buna karşın, gündelik makyajınızda cildinizi koruyacak bir makyaj ürünü niyetiyle kullanabilirsiniz.

CC Krem Nasıl Kullanılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

BB kremlerde olduğu gibi, CC kremlerin de kullanım alanları vardır, yani makyaj yapmadan önce baz olarak kullanılabilir veya sorunsuz bir cilde sahipseniz renk eşitsizliklerini önlemek amacıyla tek başına kullanabilirsiniz. Bunların dışında yanak bölgesinde kızarıklık sorunu varsa, sadece sorunlu bölgeye fondöten gibi bir kapatıcı uygulandıktan sonra, fırçada kalan krem tüm yüze uygulanabilir. Bu sayede cildin güzelliği bozulmadan daha doğal ve hafif bir makyaj yapılmış olunur. Şayet baz amacıyla uygulanacaksa, fondötenden önce ama nemlendirici kremden sonra kullanılmalıdır, fakat krem bej tonlarındaysa, fondötenle karıştırılarak da rahatlıkla kullanılabilir. Normal cilt tipi olanların hafif transparan pudra ile makyajın üzerinden geçmeleri en doğrusudur, böylece hem makyajın kalıcılığı sağlanır hem de kullanılan fondöten içerisindeki yağ dengelenmiş olur.

BB ve CC krem farkı nedir?

CC Krem ve BB Krem Arasında Ne Fark Vardır?

Kullanıcı deneyimlerine göre CC kremler ve BB kremler arasında çok belirgin bir fark bulunmuyor. Her ikisi de teorik olarak farklı ürünler şeklinde piyasaya sürülmüş olsalar da, markaların bu ürünleri kendilerine göre şekillendirmeleri sonucunda bazı CC kremleri BB kremlerden ayırt etmek neredeyse imkansız oluyor. Farklı markaların ürünlerini yan yana koyduğunuz zaman, yapı olarak çok net bir farkın olmadığını görüyorsunuz. Buna karşın CC kremler biraz daha sıvı yapıda olurken, BB kremler daha yoğun oluyor ama bu farklılık da yine markaya göre değişkenlik gösterebiliyor. Bu iki ürün arasında bir fark söylemek gerekirse, BB kremlerin kapatıcılık özelliğinin biraz daha yüksek olduğunu, CC kremlerin ise ciltteki renk eşitsizliğini giderme özelliğinin daha yüksek olduğunu belirtebiliriz.

CC Krem Markaları Nelerdir, Hangi Marka Tercih Edilmelidir?

Piyasada çok farklı markalara ait olan CC krem çeşitleri mevcuttur, bu nedenle aşağıda en çok tercih edilen seçenekleri belirttik. Şayet CC krem alacaksanız, ister bunlardan birisini, isterseniz farklı markalara ait olan ürünleri tercih edebilirsiniz.

 • Darphin CC Cream Instant Multi-Benefit Care SPF 35
 • Chanel CC Cream Complete Correction SPF 30
 • Yves Saint Laurent Light Creator CC Creme Colur Corrector SPF 35
 • Loreal Paris Nude Magique CC Cream Anti-Redness SPF 12
 • Bobbi Brown CC Cream SPF 35
 • Lancome, MAC, Max Factor, Olay ve Estee Lauder gibi markaların da CC kremleri mevcuttur.

CC krem cilde doğal bir parlaklık sağlamanın ve bakım yapmanın ötesinde, düzenli olarak kullanıldığı zaman ciltteki lekeleri uzun vadede azaltmaya yardımcı olan bir üründür. Özellikle hafif yapısı ile dikkatleri üzerine toplayan CC kremler, hassas ya da yağlı cilde sahip olanların da rahatlıkla kullanabilecekleri şekilde üretilmiştir. Ciltteki renk tonunu eşitlerken, hafif de olsa kapatıcılık etkisiyle cildi nemlendirmek, doğal ve daha sağlıklı bir görünüm kazanmak isteyenler için gayet ideal bir üründür. Nemlendirme özelliğinin yanı sıra CC kremlerin birçoğu güneş koruma faktörü içermekte ve bu sayede cildi zararlı ultraviyole ışınlarından korumaktadır. Syn-Coll, Q10 ve Pro Filaggrin gibi içerikleri bulunan CC kremlerin, kırışıklık ve ince çizgilere karşı da etkili olduklarını söyleyebiliriz.

CC krem faydaları nelerdir?

CC Kremler Gerçekten İşe Yarıyor mu?

TV ve radyoda takip ettiğimiz reklamlara göre CC kremlerin yapamayacağı bir şey yok. Biz ise genel anlamda CC kremin görevlerini 3 temel başlıkta topladık;

 • Cildi nemlendiriyor,
 • Cilt kızarıklıklarını yok ediyor,
 • Güneşten koruyor.

Bu 3 hususta da CC kremin kısmen başarılı olduğunu söyleyebiliriz, ancak her ne kadar sağlam bakım yapma gücü üzerinde duruluyorsa da, bu gibi ürünlerin bakım amacıyla değil, makyaj ürünü olarak kullanılması gerektiğini bilmelisiniz. CC kremler için yapılabilecek en doğru yorum aslında şu; “hafif bakım da yapılabilen makyaj ürünleri”. Nemlendirici özelliği olmasına rağmen, bu özelliğinin çok yeterli olmadığını vurgulamak gerekir, fakat güneşten koruyucu özelliği gayet iyi diyebiliriz. CC kremi makyajınızda kullanıyorsanız, öncesinde bakım yapma özelliği olan bir nemlendirici krem kullanmak daha doğru olur. Şayet SPF içeren CC krem kullanıyorsanız, güneş kremi kullanmanıza gerek yok, ancak çok açık ve hassas bir cilde sahipseniz, ek olarak güneş kremi de kullanabilirsiniz.

Şayet cilt lekelerini yok etmek, cildin pürüzsüzleşmesine doğrudan etki etmek ve dokusal olarak cildi toparlamak gibi niyetlerle CC krem kullanıyor iseniz, bu ürünün cilt lekelerine karşı tedavi edici bir etkisinin olmadığını bilmeniz gerekir. CC kremler, genel olarak lokal bazlı lekelere karşı mücadele eden ve güneşten koruyucu özelliği olan renk dengeleyici makyaj ürünleridir. Renkli nemlendiriciler ve fondötenler gibi cildinizin alt tonlarına uygun renk seçeneklerini birebir sunmuyor ve zengin renk seçenekleri yok. CC kremleri bir fondötenle aynı kefeye koymak doğru değildir, çünkü her iki ürünün görevleri bile aynı terazide tartılamaz. Fondötenle eş değerde tutulamaz belki ama renkli nemlendiricilere göre daha tercih edilebilir ve daha başarılı bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir: Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalı? Neden Önemlidir?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN