Sağlık

Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalı? Neden Önemlidir?

Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalı? Neden Önemlidir?

Cilt her gün ya da gün içinde 10 kez bile su ile yıkansa, derinlemesine temizlenmez. Cildi iyice temizlemek ve ciltte bulunan gözenekleri kirden arındırmak için sadece su ile temizlemek yerine, cildin alt tabakasını temizlemede etkili olacak ürünleri de kullanmak gerekir.

Derinlemesine Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Cildi kirden derinlemesine arındıran ürünler, jel kıvamında hazırlanmış olan, arındırıcı ürünlerden oluşmaktadır. Ciltte bulunan ölü tabakayı temizlemenin en iyi yolu, arındırıcı olan ürünleri cilt temizliği esnasında kullanmaktır. Derinlemesine cilt temizliği için;

 • Cildin derinlemesine temizlenmesi adına ilk olarak arındırıcı olan ürünlerin içinden cilde en uygun olanını seçmek gerekir.
 • Cilde kullanılacak olan arındırıcı jeli uygulama yapmadan önce, ciltte yer alan gözeneklerin açılması sağlanmalıdır.
 • Ciltteki gözenekleri açmak için cilt beş dakika boyunca buhara tutulabilir, cilt buhara tutulamıyorsa, ılık su yardımı ile biraz yıkanmalıdır. Bu sayede ciltte bulunan gözenekler temizlik yapmadan önce açılır ve temizliğe hazır bir hale gelir.
 • Arındırıcı jel avuç içine dökülerek ıslatılmalıdır, sonrasında gözlerin çevresinin dışında kalan her bölgeye dairesel hareketler ile masaj yapılarak sürülür.
 • Temizlenmesi daha zor olan alın bölgesine, çene bölgesine ve burun bölgesine daha yoğun bir şekilde masaj yardımı ile uygulanmalıdır.
 • Beş dakika boyunca yüzde kalmalı ve ılık su yardımı ile en düzgün biçimde yıkanmalıdır.
 • Son aşamada tonik uygulaması yapılarak derinlemesine cilt temizliği bitirilir.

Derinlemesine yüz temizliği için evde uygulanabilecek ve hazırlanabilecek olan maskeler de bulunmaktadır. Bunlar;

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı yağsız nemlendirici
 • 2 çay kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Nemlendirici kremi ve balı küçük derinliği olan bir kabın içinde iyice birbirine karıştırmak gerekir. Dairesel hareketler yardımı ile masaj yaparak göz çevresi hariç uygulanmalıdır. Uygulaması yapılmış olan bu maske 10 dakika boyunca yüzde kalmalı sonrasında ılık su yardımı ile en düzgün biçimde yıkanmalıdır. Canlandıran ve yenileyen bu maske cilde derinlemesine bir temizlik olanağı sağlar.

Cilt Temizliği

Evde Cilt Temizliği İçin Maske Nasıl Yapılır?

Cilt temizliğinde olmazsa olmaz olan ürün salatalıktır. Salatalığın yanına bakım konusunda oldukça etkili olan badem yağı eklemesinin de yapılması gerekir. Bu iki ürünün birleşmesi ile hazırlanacak olan bir süt cilt temizliği için birçok fayda sağlar. Hazırlanan sütün duş sonrasında nemli olan cilde masaj yardımı ile uygulanması birçok markanın peeling ve maske ürünlerinden daha çok işe yarayabilir. Bu sayede cilt temizliği ve cilt bakımı bir arada yapılır.

Evde hazırlanarak kullanılabilecek olan bir başka karışımda salatalık ve gerçek sütün karışımıdır. Salatalıkların rendelenmesinden sonra süt ile kaynatmak gerekir. Kaynamanın ardından sütün süzülmesi ve kalan karışımın sabah ve akşam olmak üzere cilde sürülmesi gerekir. Bu karışım oldukça özel bir peeling etkisi yaratarak cildin temizlenmesine ve bakımına katkı sağlar.

Cildin Temizlenmesinin Önemi

İnsan cildi gözeneklerden oluşur ve bu gözeneklerin iç kısımları devamlı olarak kir ve yağ ile dolar. Bu kir ve yağdan arınmak için cilt üstünde temizlik yapılmazsa, ciltte bulunan kir ve yağdan arındırılarak nefes alabilir hale getirilmezse, cilt üstünde siyah nokta, akne ve sivilce oluşumları kaçınılmaz hale gelir. Cildin temizlenmesinden önce cilt bakımı yapmak ya da herhangi bir başka uygulama yapmanın bir anlamı bulunmaz. Bunun sebebi de yine ciltteki gözeneklerin tıkalı olmasıdır. Ciltte yapılacak olan uygulamaların hiçbir tanesi temiz olmayan cilt yüzeyine uygulanmamalıdır, kirli ve yağlı olan bir ciltte etkisinin olabileceği bile düşünülmemek gerekir.

Makyaj ürünlerinin kullanımı cilt temizliği konusunda dikkat edilmesi gerekli olan en önemli detaylar içinde yer alır. Geceleri insan vücudundaki diğer organlar gibi ciltte hücrelerini kendi kendine yeniler ama makyajdan arındırılması ve temizliği yapılmamış olan bir cildin onarılması ya da yenilenmesi tarzı bir durum söz konusu bile olamaz. Nefes alabilir düzeyde olan ve temizliği yapılmış olan bir cilttin kendini yenilemesi oldukça kolay olacaktır. Bunu unutmamak, ne kadar zor durumda olunursa olunsun en azında su ile makyajı temizleyerek uyumak gerekir.

Cilt Temizliğinde Belli Başlı Püf Noktalar

 • Cilt temizliğini hem dışarıdan hem de içeriden muhakkak su kullanarak yapması gerekir. Su ciltte oluşabilecek olan kırışıklıkların önüne geçerek cilt için bir nevi nem terapisi uygulaması yapar. Ciltte oluşan kırışıklıklar nemim az olduğu ya da olmadığı cilt tiplerinde daha çok gözlemlenir. Bundan dolayı cilt tipine uygun olan temizleyicilerin kullanılması, cildi su yardımı ile yağ ve kirden arındırmanın gerekliliğin yanı sıra, günlük olarak en azından 2 litre de su tüketimi yapılması gerekir. Günlük 2 litre üstü su tüketimi cilde içeriden nem etkisi sağlar.
 • Cildin derinlemesine temizlenmesinde püf noktalardan bir tanesi de, cildin haftada 2 kez olmak üzere peeling yapılmasının gerektiğidir. Yapılacak olan peelingi olabildiğince doğal olan ürünlerden yapmak ya da evde kişilerin kendilerinin emek harcaması gerekir. Kahve, karbonat, deniz tuzu, şeker, esmer şeker tarzındaki yiyecekler doğal peeling uygulaması için hazırlanabilecek maske ürünleri içinde yer alır. Limon suyu, bal, yoğurt tarzındaki doğal ürünler ile hazırlanacak olan maskelerde peeling açısından oldukça etkili olan sonuçlar elde edilebilir. Yüz peelingi sonucunda deri ve cilt hücreleri ortaya çıkar.
 • Makyaj yaparken her daim cilt temizliğine dikkat etmek gerekir. Bu konuda kullanılan makyaj fırçaları, özellikle göz makyajı için kullanılmakta olan fırçaların haftada bir kez olsun temizlenmesi gerekir. Bu tarz fırçalar kolay bir şekilde bakteri üretimi yapar bu da cilde oldukça sağlıksız bir ortam hazırlayacaktır.
 • Cildin makyajlı şekilde kalması çok sağlıksız olan bir durumdur. Makyaj ile işinizin bitmesinden sonra vakit kaybetmeden cilt temizliği yapılması ve gözeneklerin hava alabilecek olan bir duruma getirilmesi gerekir. Makyaj temizliğinde zeytinyağı gibi doğal ürünler içeren temizleyicilerden yardım almak gerekir. Bunun yanı sıra gözde bulunan makyajın temizlenmesi için muhakkak göze uygun olan bir temizleme ürünün kullanılması gerekir. Aksi durumlarda genel anlamda kullanılan makyaj temizleme ürünlerinin göz kısmına kullanılması alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Cilt Lekeleri

Tonik Kullanımı ve Önemi

Tonik kullanarak cildin silinmesi, ciltte oluşabilecek olan pullanma ve ciltte kalmış olan temizleme kalıntılarının atılması sağlanır. Tonik tercihi yapılırken alkol içermeyenlerinin tercih edilmesi gerekir. Tıkanmış olan gözenekleri açma işleminde büyük etki gösteren tonikler, makyaj temizleme ürünlerinin çıkarmayı başaramamış olduğu derinliklere iner ve cildin derinlemesine temizlenmesini sağlamış olur.

Cilt Kremleri Nasıl Seçilmelidir?

Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin yosun içeriği olan cilt kremlerini seçmesi, kuru cilt tipine sahip olan kişilerin de meyve asidi içeriği bulunan cilt kremlerini seçmesi doğru olacaktır. 30 yaşından büyükseniz kullanılacak cilt kreminde hücre yenileme ve cildi yeniden yapılandırma özelliğinin bulunması gerekir. 40 yaşını henüz geçmemiş olan kişilerinde anti aging özelliği bulunan kremlerden uzak durması gerekir.  İçeriği ve etkisi bilinmeyen cilt kremlerinin kullanılması daha çok cilt bozulmalarına sebep olur. Bundan dolayı cilt tipiniz ile alakalı olan detayları bilmeni gerekmektedir.

İlginizi çekebilir

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer, Cilt Lekeleri İçin Maskeler ve Medikal Uygulamalar

Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri ve Uygulama Yöntemleri

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN