Moda

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Fiyatı ve Zararı Nelerdir?

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Fiyatı ve Zararı Nelerdir?

Başlıklar

Dağınık ve kabarık saçlara sahip ve doğal saçından memnun olmayan kadınların son dönemde başvurdukları yöntem olan Brezilya fönü önemli ölçüde tüm dünyada dikkat çekmektedir. Bu nedenle kişiler Brezilya fönü  nasıl yapılır? Fiyatları ve zararları nelerdir? Gibi soruları sıklıkla internet üzerinden araştırmaktadır.

Son dönemin popüler yöntemlerinden biri olan Brezilya fönü keratin kullanılarak yapılan saç canlandırma ve düzleştirme işlemidir. Bu sayede saçlar 4 ila 6 ay arasında düz bir şekilde kalmaktadır. Brezilya fönü, yaygın saç düzleştirme yöntemi olarak son 10 yıldır kullanılmaktadır. İlk defa 2005 yılında Brezilya kuaförlerinde uygulanan bu yöntem kısa zaman içinde tüm dünyaya önemli ölçüde yayılmıştır.

Brezilya Fönünün Uygulama Süreci

Brezilya fönü kadınlar tarafından yoğun bir şekilde tercih edilse de özellikle uzun saç kullanan erkekler için de uygun bir yöntemdir. Brezilya fönünün uygulama süresi normal işlem uygulamalarına göre daha uzun ve daha karışıktır ve bu nedenle de etkisi de uzun sürmektedir. Brezilya fönünün uygulanışında ilk aşama doğal şampuanlar ile saçların çok iyi şekilde yıkanmasıdır. Bu işlem iki veya üç kere tekrarlanabilmektedir. Saç yıkama işleminden sonra saçlar kurutulmaktadır. Böylece saçın doğal görüntüsü tekrar elde edilir.

Bir sonraki aşama ise Brezilya fönünün saça uygulanış adımıdır. Bu kapsamda Brezilya fönünün önemli unsuru olan keratin saça sürülmektedir. Bu aşamada saçlar tutam tutam ayrılarak keratin saçlara uygulanmaktadır. Bu yolla keratin, saçlarda koruyucu bir tabaka oluşturmaktadır. 20-40 dakika arasında keratin saçta bekletilmektedir. Beklemenin ardından keratinli saçlar fön makinesi yardımıyla kurutulur. Daha sonra düzleştirici ile saçlar düzleştirilir. 72 saate kadar saçta kalabilen keratin, uzmanın yönlendirmesi sonucunda uygun süre sonunda doğal şampuanlarla yıkanır. Brezilya fönü, saçın öz rengini veya yapısını değiştirmeyen bir işlemdir. Bu uygulama evde de kişiler tarafından yapılabilmektedir. Fakat saça uygulanan keratinin içindeki maddeler kişilerin uygulama sürecinde çok dikkatli olmasını gerektirmektedir. Bu nedenle evde Brezilya fönü uygulamak isteyenlerin doğal ürünleri kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?

Brezilya Fönü Hangi Saçlara Uygulanır?

Brezilya fönü ile saçlarda kalıcı düzlük elde etmek mümkündür. Yapılan işlemler saçı dış çevre etkisinden koruyarak saçın düzlüğünü muhafaza etmektedir. Bazı uzmanlar, Brezilya fönünün saç analizinden sonra yapılmasına karar verilmesi gerektiğini vurgularlar. Çünkü bazı uzmanlara göre Brezilya fönünde amaç, düz saç elde etmekten ziyade keratin sebebiyle saçların canlanmasını ve onarılmasını sağlamaktır. Her ne kadar uzman görüşüne başvurulması gerekse de aşağıda Brezilya fönünün uygulanabileceği bazı saç tipleri sıralanmıştır:

 • Düz saçlar,
 • Dalgalı saçlar,
 • Boyalı saçlar,
 • Yıpranmış saçlar,
 • Permalı saçlar gibi.

Brezilya Fönünün Faydaları

Çeşitli saç tiplerine uygulanabilen Brezilya fönünün saçlara olumlu katkıları bulunmaktadır. Her ne kadar bu katkılar işlemde kullanılan malzemeler temelinde farklılık gösterse de doğru şekilde uygulanan Brezilya fönünün faydalarından bazıları aşağıda listelenmektedir:

 • Saç, kalıcı olarak şekillenir,
 • Saçtaki kırılmalar azalır,
 • Yıpranmış saçlar güçlenir,
 • Saç yumuşaklık, hacim ve parlaklık kazanır.

Brezilya Fönünün Zararları

Brezilya fönünün, saçların uzun süre düz olarak kalmasını sağlaması ve saçı canlandırması bu işlemin güçlü taraflarıdır. Fakat bu işlemin zararları da bulunmaktadır. Saçın yapısında yer alan keratin, saçın temel unsurlarındandır. Zamanla saçın maruz kaldığı uygulamalar ve diğer dışsal etkiler sebebiyle keratin dokusu hasar görebilmektedir. Bu durum, saçların şekil almamasına, kabarmasına ve elektriklenmesine yol açmaktadır. Brezilya fönü uygulaması ile saça eksik olan keratin eklenerek saçın eski yapısını geri kazanması amaçlanır. Fakat işlemde kullanılan keratini daha etkili hale getirmek için bazı kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Bu kimyasallardan bazıları aşağıda listelenmektedir:

 • Formaldehit,
 • Formalin,
 • Metilen glikol ve metilen oksit,
 • Metanol,
 • Formik aldehit,
 • Çeşitli parfüm ve kokular

Bu maddeler, işlemin olası zararının temelini oluşturur. Bu kimyasal maddeler arasında bulunan formaldehit ismi verilen madde kritik önemdedir. Fön işlemiyle bu madde daha etkili hale gelebilmektedir. Bu madde sadece saçı değil, tüm vücudu etkileyebilecek kapasitededir. California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, uygulamaya yönelik havalandırma sistemlerinin kurulmadığı ve gerekli kontrollerin yapılmadığı durumlarda Brezilya fönünün kanser riskini arttırdığı belirtilmiştir. Bunun da sebebi formaldehit maddesi ile alakalıdır. Çünkü bu maddenin kanserojen etkileri bulunmaktadır.

Brezilya Fönünün Zararları

Uzun vadeli zararlarının yanında alerjik bünyeye sahip olan kişiler de bu uygulamadan olumsuz etkilenmektedir. Formaldehit maddesi kulak, burun ve boğaza zarar verebilmektedir. Bu sebeple, alerjinin yanı sıra astım gibi solunum yolu hastalığı olanlar ve hamile olanların da bu işlemden uzak durması gerekmektedir. Bunun dışında, Brezilya fönü ile saçlar yüksek sıcaklığa maruz kaldığı için saçlarda kırılmalar ve yıpranmalar gerçekleşebilir. Bazen de bu işlemler bazılarında saçlarının dökülmesine yol açabilir.

Bu işlemin yapım süreci titizlik ve uzmanlığı gerektirir. Bunun yanında işlemde zararlı maddelere çok fazla maruz kalmamak için daha doğal ürünlerin kullanımına ve iyi bir havalandırma sistemine ihtiyaç vardır. Bu nedenle zararların etkisini azaltmak ve bazı riskleri önlemek amacıyla işlem için güvenilir merkezlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kişilerin üst üste bu işlemi yapmaması gerektiği de bazı uzmanlar tarafından tavsiye edilmiştir. Çünkü sürekli Brezilya fönü uygulaması gerçekleşen saçlarda cansız ve mat görüntü oluşabilmekte, kırıklar artabilmekte ve saçta kuruluk meydana gelebilmektedir.

Kısaca, Brezilya fönü ile saça, birçok kimyasal madde sürülür ve saç yüksek ısıya maruz kalır. Bu sebeple, bu işlemin sağlık açısından riskleri tartışılmaya devam edilmektedir. Bazı uzman görüşler, doğal malzemelerle saçların işlemden olumsuz etkilenmeyeceği yönündedir. Fakat bazıları da bu işlemin sadece saçı değil tüm vücudu olumsuz etkileme riski olduğunu belirtirler. Bu nedenle, tüm riskleri inceleyip ve uzmandan görüş alıp uygulamayı yaptırıp yaptırmamak kişinin tercihi olmaktadır.

Brezilya Fönü Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Brezilya fönünün kalıcı olmasını sağlamak ve etkisinin uzun süre devam etmesi için kişilerin işlem sonrasında bazı konulara dikkat etmesi gerekmektedir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta kullanılan şampuandır. İşlemin temel noktası keratin olduğu için saça uygulanan keratinin korunması temel önemdedir. Bu sebeple, işlem sonrasında kullanılan şampuanın sülfatsız olması tavsiye edilmektedir. Çünkü sülfatlı ürünler, keratinin saçtan arınmasına neden olmaktadır. Sülfatsız ürünler keratin de içerebildiğinden bu şampuan kullanımı hem uygulamayı korumakta hem de saçı beslemektedir.

İkinci önemli nokta saçların kurutulması konusudur. İşlem sonrasında ıslak saçların doğal kurumaya bırakılmaması ve dikkatli bir biçimde makineyle kurutulması gerekmektedir. Bu işlem sırasında kurutmanın özenli bir şekilde gerçekleştirilmesi tavsiye edilmekte yani saçların karışık kurutulması değil, fön çeker gibi kurutulması önerilmektedir. Üçüncü önemli nokta saçların kullanım biçimiyle ilgili olmaktadır. Saçlar Brezilya fönü sonrasında sıkı sıkıya toplanmamalı ve toka ve bandanalardan uzak durulmalıdır. Bir diğer ifadeyle saça baskı oluşturabilecek saç modellerinden ve ürünlerden kaçınmak gerekir. Aksi durumda saçın şekli bozulabilmektedir. Ayrıca deniz suyu da işleme zarar verebilmektedir. Bu nedenle denize girerken saçın korunması önemlidir. Bunun için denizden önce saç nemlendirici spreyler kullanılabilmektedir.

Brezilya Fönü Fiyatları

Brezilya Fönü Fiyatları

Brezilya fönü uygulamasında keratin ve nano keratin gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemeler nedeniyle uygulamanın maliyeti yüksektir. Kuaförlerin kullandığı malzemelerin kalitesi birbirlerinden farklılık gösterdiği için işlemin ücreti bazı yerlerde yüksek bazı yerlerde düşük olabilmektedir. Bunun haricinde saç boyu ve saç sıklığı gibi etmenler de işlemin fiyatına etki etmektedir.

Genel olarak ifade edilirse, Brezilya fönü fiyatlarına kişinin saç özellikleri ve işlemde kullanılacak malzemelerin kalitesi ve markası etkide bulunmaktadır. Bu nedenle, işlem fiyatının çok düşük olduğu yerlerde kalitesiz malzeme kullanım riski yüksektir. Buna paralel olarak kişilerin işlemden önemli zararlar görme olasılığı da artmaktadır. Bu nedenle, uzun süreli zararlardan kaçınmak için fiyatlar konusunda temkinli olunması tavsiye edilmektedir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN