Sağlık

Bit Nedir, Nasıl Bulaşır, Bitlenme Nasıl Yok Edilir?

Bit Nedir, Nasıl Bulaşır, Bitlenme Nasıl Yok Edilir?

Bit ya da diğer adıyla pedikulozis; genellikle 6 ayaklı olan, dişi ve erkek cinsleri bulunan, kan emerek yaşamını sürdüren bir parazittir. Bitler insanın kasıklarında, saçında, kaşında ve gövdesinde yaşayabilirler. Açık havada 2-3 gün yaşayabilen bitler, bu nedenle insanların başını tercih ederler ve belirli aralıklarla baş derisine kafalarını sokup kan emerler. Bulundukları yerlerde yumurtlama da yapan bu parazitlerin yavrularına sirke adı verilir. Saç tellerine yapışık şekilde duran sirkeler, açık havada 2-3 hafta kadar yaşayabilirler. Uygun ortamı bulan ve yaşamlarına müdahale edilmeyen bitler hızlı bir şekilde üredikleri gibi, kısa süre içinde 100 kata kadar sayılarını çoğaltabilirler. Bitlerin çoğalma oranları, bulundukları ortama göre değişiklik gösterir.

Kafada yaşayan bitlerin ömrü ortalama olarak 32 ile 35 gün arasındadır. Üreme süreleri 13 ile 19 gün arasında olan bu parazitler, yaşamları boyunca 1 veya 2 kez ürerler. Bu üremenin ardından, bulunduğu kafada 10 ile 20 kadar sirke bırakırlar. Yumurtlayan bit ölse bile yavruları sirkelerden çıkarak beslenmeye başlar ve üremeye hazırlanır. Bu üreme döngüsü göz önünde bulundurulursa, kafadaki 10 adet bitin 2 hafta sonra üremesi sonucu yaklaşık 150 adet bit ortaya çıkar. Gerekli önlemler alınmaz ise kafada oluşacak bit sayısı tahmin edemeyeceğiniz kadar çok olacaktır. Bitlere karşı genel olarak kimyasal ilaçlar kullanılır, ancak bu tür ilaçların aşırı kullanılması önerilmez. Kimyasal ilaç kullanılmasına rağmen bitler yok edilemiyorsa, bu ilaçların kullanılmasına devam etmemek gerekir. Alternatif olarak, eski dönemlerden beri kullanılan ve etkili olan bitkisel ilaçlar kullanılmalıdır, ayrıca bu tür ilaçlar kimyasallara göre daha etkilidir.

Bit

Bit Nasıl Bulaşır?

Yaşam şekilleri ve dayanıklı yapıları sayesinde birçok ortamda yaşama imkanı bulan bitler, birçok yerde rastlanabilecek parazitlerdir. Bitler için, hayvanlarda bulunan pirelerin insan vücudundaki farklı türleri diyebiliriz, ancak bunlar insan kafasında kendiliğinden oluşurlar. Saç derisinin parçalanması ve kuruması ile oluşan kepekler, baş bölgesindeki fazla yağlar ile beslenir ve çok küçük canlı şekli oluştururlar. Sirke veya yavşak olarak tanımlanan bu canlı organizması, bulunduğu ortam uygun ise kozasından çıkar ve bite dönüşür. Bu bitin saç derisinde üremesi sonucu tüm saç bitlerle kaplanabilir. Bitleri yok etmek çok da zor değildir, bilhassa doğal yöntemler ve bazı kimyasal ilaçlar ile bitlerden kurtulmak kolay bir hale gelmiştir.

Bitlere karşı kullanılan ilaçların bir kısmı yan etkilere neden olabilir, ancak bu tür ilaçların yerine kullanabileceğiniz bitkisel ilaçlar da mevcuttur. Bitleri yok etmek amacıyla kullanılan bitkisel ilaçlar, aynı zamanda saç sağlığının korunmasına da yardımcı olur.

Bit Nedir

Bitlenme Nasıl Yok Edilir, Bit Nasıl Geçer?

1. Hindistan Cevizi Yağı: Bitlere uygun olan ortamların bozulmasını sağlayan etkisiyle, Hindistan cevizi yağının bu amaçla kullanımı oldukça yaygındır. Öncelikle saçlar elma sirkesiyle durulanır ve bitlerin sersemleşmesinin ardından Hindistan cevizi yağı sürülür. Bu işlemin sonrasında kafa havlu ile sarılır ve yaklaşık 8 saat beklenir. Bundan dolayı Hindistan cevizi yapı uygulamasının gece yatmadan önce yapılması daha doğru olacaktır. Bu sürenin sonunda saçlar şampuanla yıkanır ve ölen bitler taranarak temizlenir. Bitlerden tamamen kurtulmak için, bu uygulamanın 1 hafta boyunca yapılması gerekmektedir.

2. Sirke: Beyaz sirke, içerdiği asetik asit ile bit türündeki parazitlerin yok edilmesi için etkili bir maddedir. Doğru kullanıldığı takdirde baştaki bitlerden kısa sürede kurtulmak mümkündür. Beyaz sirke uygulaması şu şekilde yapılır; denk miktarlarda su ve beyaz sirkeyi bir kasenin içinde karıştırın. Karışımı saçın ve kafa derisinin tamamına sürün ve 1-2 saat boyunca bekleyin. Bu sürenin ardından bit tarağı adı verilen ince aralıklı bir tarak ile saçlarınızı tarayın ve ölü bitleri saçlarınızdan temizleyin. Daha sonra hafif bir şampuanla saçlarınızı iyice yıkayarak durulayın. Tıpkı Hindistan cevizi yağında olduğu gibi, bitlerden tamamen kurtulmak için bu uygulamayı 1 hafta boyunca yapmanız gerekir.

3. Zeytinyağı ve Sirkeli Su: Banyodan 1 saat önce yarım fincan zeytinyağı ile yarım su bardağı sirkeyi karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza ve kafa derinize sürdükten sonra yaklaşık 1 saat kadar bekleyin. Daha sonra hafif bir şampuanla saçlarınızı köpürterek bol su ile yıkayın ve durulayın.

Bit BilgiBaba

4. Bebek Yağı: Baştaki bitlerden kurtulmanız için uygulayabileceğiniz bir başka doğal yöntem bebek yağıdır. Sirke ile karıştırılan bebek yağı, bitlere karşı alınabilecek en etkili tedbirlerden biridir. Bunun için bebek yağını kafa derinize ve saçlarınıza masaj yaparak sürün ve yaklaşık 15 dakika bekleyin. Bu sürenin ardından ince aralıklı tarak ile saçlarınızı güzelce tarayın. Saçınızı tararken ölü bitler tarağa yapışacaktır. Bebek yağının sirke ile kullanılması, karışımdaki PH değerini arttıracağı için bitlerin daha hızlı ölmesini sağlayacaktır. Bu uygulamadan sonra saçlarınızı kesinlikle hafif bir şampuanla temizlemeniz gerekir. Karışımın uzun süre başta kalması yan etkilere neden olabilir. Bebek yağı uygulaması ile bitlerden kısa sürede kurtulmak için, 3-4 gün boyunca bu yöntemi uygulamanız gerekir.

5. Tuz: Başta bulunan bitlerin ve bit yumurtası bulunan sirkelerin kuruyup ölmesi için en etkili yöntemlerden biri de tuzdur. Tuz uygulaması şu şekilde yapılır; çeyrek fincan sirke ile çeyrek fincan tuzu bir kase içine koyun ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı sprey şişesinin içine dökün ve saçlarınıza hafifçe püskürtün. Başınızı galoş veya havluyla kapatıp yaklaşık 2 saat bekleyin. Bu sürenin ardından saçlarınızı hafif bir şampuanla yıkayarak temizleyin. Tuz uygulamasının etkili sonuçlarını görebilmek için en az 3 gün boyunca kullanılması gerekir.

6. Çay Ağacı Yağı: Sirkeler ve baş biti için etkili olan yöntemlerden biri de çay ağacı yağı uygulamasıdır. Bunun için 3 çay kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı ve 50 gram organik şampuanı bir kap içerisinde iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı, tüm saçınız ve kafa derinizi kaplayacak şekilde masaj yaparak sürün. Daha sonra saçlarınızı bir havlu ile kapatın ve yaklaşık 30 dakika kadar bekleyin. Son olarak başınızı ılık su ile yıkayın ve kuruyan karışımı temizleyin. Bu uygulamayı yapmadan önce dikkat etmeniz gereken şey, çay ağacı yağının direk olarak kafa derisine temas ettirilmemesi gerektiğidir.

7. Bit Şampuanı: Bitlerle mücadele eden birçok insan, bu sorunu başkalarına açamaz ve kendi içinde çözmeye çalışır. Bit ya da sirkelerden kurtulmanız için, öncelikle biti tespit etmeniz gerekir. Bit şampuanı, az sayıdaki bitlerle mücadele etmek için etkili bir yöntemdir, ayrıca bit oluşumunu engeller, sirke ve bitlerin başka bir kişiye geçmesini önler. Bundan dolayı bitlenen bir insanın yapabileceği ilk şey, eczaneye gitmek ve kendisine en uygun bit şampuanını alarak kullanmaktır. Bit şampuanı, doğru kullanmak şartıyla bitlerden hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bit Tedavisi

Bunların dışında, bitlerden kurtulmak için geceleri yatmadan önce saçınızı beyaz sirkeyle yıkayabilirsiniz. Yıkama sonrasında temiz ve ince bir havlu ile başınızı sarın. Gece boyunca bu şekilde bekleyin ve sabah kalktığınızda saçınızı hafif bir şampuanla yıkayarak temizleyin.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN