Cinsel

Biseksüel Nedir? Biseksüellik Ne Demek? Dünyada Biseksüellik Ne Kadar Yaygın?

Biseksüel Nedir? Biseksüellik Ne Demek? Dünyada Biseksüellik Ne Kadar Yaygın?

Başlıklar

Biseksüel ve Biseksüellik Nedir?

Biseksüel kelime olarak çift cinsiyetli anlamını taşır. Çift cinsiyetli yani hem erkek hem de dişi olabilen bireyler biseksüel bireylerdir. Pek çok kişi biseksüel ve biseksüellik nedir diye merak ediyor. Biseksüellik bireylerdeki cinsiyet yönelimidir. Erkeklerde ve kadınlarda görülebilir. Biseksüel bireyler hem erkeklere hem de kadınlara karşı fiziksel ve cinsel çekim hisseder. Bireyin cinsiyet yönelimi hem kadınlara hem de erkeklere yönelikse o birey için biseksüel tabiri kullanılabilir. Bu tabir modern anlamıyla ilk olarak 19. yüzyılda oluşmaya başlamıştır. Biseksüel kelimesinde kullanılan bi, iki anlamına gelir. Seksüel ise cinsel anlamına gelir. İki kelimenin birleşmesiyle çift cinsiyet yönelimi gösteren bireyler için biseksüel kelimesi kullanılmaya başlanmıştır.

Biseksüel ve Biseksüellik Nedir?

Dünyada Biseksüellik Ne Kadar Yaygın?

Dünya genelinde biseksüelliğin ne kadar yaygın olduğu konusunda net bir araştırma yoktur. Çünkü bu konuda yapılan araştırmalar kısıtlıdır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda ortalama bir sonuca varılır. ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre kadınlarda görülen biseksüellik erkeklerde görülen biseksüelliğe göre daha fazladır. 2016 yılında yayınlanan araştırmaya göre biseksüel kadınlarda oran %5,5 iken biseksüel erkeklerde oran %2'dir. Biseksüel kelimesi sadece bireyler için kullanılmamaktadır. Aynı zamanda bazı bitkiler için de biseksüel kelimesi kullanılmaktadır. Günümüzde bireylerde biseksüellik ile ilgili araştırmalar artsa da henüz net bir veriye ulaşmak mümkün değildir. Çünkü genellikle bireyler cinsiyet yönelimini açık bir şekilde dile getirememektedir.

Biseksüellik ve Panseksüellik Nedir?

Biseksüellik ve panseksüellik hakkında benzer tanımlar yapılabilir. Fakat ikisi arasında bazı farklar bulunmaktadır. Biseksüel bireyler hem erkeklere hem de kadınlara ilgi duyarken panseksüel bireyler her türlü cinsiyete sahip bireylere ilgi duyabilir. Duyulan ilgi fiziksel veya duygusal olabilir. Biseksüel bireyler sadece erkek ve kadınlara ilgi duyar. Panseksüel bireyler ise trans kadınlara, trans erkeklere ilgi duyabilir. Panseksüel bireyler için belirli cinsiyet eğilimi söz konusu değildir. Biseksüel bireyler ve panseksüel bireyler arasında en belirgin fark:

  • Biseksüel bireyler birden fazla cinsiyete fiziksel ve duygusal yönelim gösterir. 
  • Panseksüel bireyler tüm cinsiyetlere fiziksel ve duygusal yönelim gösterir. 

Biseksüel ve panseksüel birbiriyle karıştırılabilir. Fakat birbirinden farklı iki kavramdır. Panseksüel kelimesindeki pan, tüm anlamını taşır. Buradan da anlaşılacağı üzere panseksüel tüm cinsiyetlere karşı (kadın, erkek, transeksüel, interseks…) fiziksel ve duygusal yönelim gösterebilir.

Bireyin Biseksüel Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bireyin Biseksüel Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Birey eğer biseksüel miyim diye düşünüyorsa öncelikle biseksüel kelimesinin ne anlama geldiğini bilmesi gerekir. Ardından cinsel yönelimini sorgulayabilir. Bireyin biseksüel olması için;

  • Cinsiyet fark etmez.
  • Yaş aralığı fark etmez.

Biseksüellik için yaş ve cinsiyet herhangi bir farklılık oluşturmaz. Cinsiyet kimliğini tanımlamış bireyler kendi cinsine ve karşı cinse ilgi duyabilir. Duyulan ilgi hem fiziksel hem de duygusal olabilir. Bireyin yaş aralığı da etkili değildir. Gençler, orta yaşlılar veya yaşlılar biseksüel olduğunu fark edebilir. Biseksüellik farklı alt yönelim türlerine sahiptir. Bu nedenle biseksüellik bireyden bireye farklı anlamlar ifade edebilir.

Biseksüel Bayrağı

Biseksüel bayrağı nedir? Biseksüel bireyler toplumda yer edinmek ve toplumdaki görünürlüğünü arttırmak için kendi bayraklarını kullanmaktadır. Bayrak ilk olarak 5 Aralık 1998 tarihinde açılmıştır. Bayrağın özellikleri:

  • Michael Page tarafından tasarlanmıştır. 
  • Farklı renklerde üç yatay şeridi vardır. 
  • Bayrak şekli dikdörtgendir. 
  • Pembe, mavi ve mor renk kullanılmıştır.

Biseksüel bireyler için tasarlanan bayrakta kullanılan renkler kendine ait bir anlam taşır. Pembe, mavi ve bunların karışımıyla elde edilen mor renk kullanılmaktadır. Bayrağın en üst şeridinde kullanılan pembe renk homoseksüel ilişkiyi temsil eder. Bayrağın en alt şeridinde yer alan mavi renk karşı cinse ilgi duyan heteroseksüel ilişkiyi temsil eder. İki şeridin arasında kullanılan mor renkli şerit ise pembe ve mavinin karışımıdır. Mor renkli şerit de biseksüel ilişkiyi temsil etmek için kullanılmaktadır.

İlginizi çekebilir:

LGBT Nedir? LGBT Nasıl Ortaya Çıkmıştır? LGBT Bayrağının Anlamı Nedir?

LGBT Tarihi Nereye Dayanır? Farklı Kültür ve Ülkelerde LGBT Tarihi Nasıldır?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN