Kimdir

Bill Gates Kimdir? Serveti Nedir?

Bill Gates Kimdir? Serveti Nedir?

Bill Gates'in Hayatı

Bill Gates içinde bulunduğumuz yüzyılın en başarılı girişimci, iş adamlarından bir tanesidir. Bill Gates 28 Ekim 1955 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerinin Seattle eyaletinde dünyaya gelmiştir. Günümüzde hala hayatta olan Bill Gates evli olmak ile birlikte üç çocuğa sahiptir. Bill Gates’in annesi öğretmen babası ise avukattır, Bill Gates üç kardeştir. Ünlü Forbes dergisinin 2015 yılı için hazırlanan zenginler listesine göre 79,2 milyar dolarlık serveti ile dünyadaki en zengin insan olma özelliğine sahiptir. Bill Gates teknolojiye oldukça düşkün bir kişi idi. Bill Gates’in teknolojiye olan bu ilgisi küçük yaşlarda oluşmaya başlamıştır. Daha sadece 12 yaşında iken gittiği özel okulda özel olarak bilişim dersleri almaya başladı. Paul Allen isimli yakın bir arkadaşı vardı. Bill Gates, Paul Allen ile boş vakitlerinin çoğunu bilgisayar yazılımları ve programları üzerinde çalışarak değerlendiriyordu. Bill Gates ve Paul Allenin bilişim teknolojilerine olan ilgileri o kadar büyüktü ki, sadece büyük bilgisayarları kullanabilmek adına özel bir şirketin ürettiği yazılımlardaki hataları bulmalarına yardımcı oluyorlardı. Şirkette bu iki arkadaşa mükâfat olarak herhangi bir ücret ödemeden ellerindeki bilgisayarları kullanmalarına izin veriyordu. Yapılan bu çalışmalar sayesinde Bill Gates ve Paul Allen, iki yakın arkadaş kendilerini bu alanda oldukça fazla geliştirmiş oldu. Bu deneyim ileride onların çok işine yarayacaktı.

Bill Gates’in başarı hikâyesi diğer birçok popüler olarak duyduğumuz başarı hikâyeleri ile oldukça benzerdir. Başarıya ulaşmak için en önemli hususların başında disiplinli bir şekilde çalışmak, azim, hedefini gerçekleştirebileceğine duyulan inanç gelmektedir. Eğitim de önemli hususlardan bir tanesidir tabi ki. Ancak eğitim diğer hususlar ile karşılaştırıldığı zaman biraz daha önemsiz kalmaktadır. Nitekim Bill Gates de hayallerini gerçekleştirmek adına eğitimini yarıda bıraktı ve bulabildiği her boşlukta azimle, kararlılıkla çalıştı. Tarihte birçok başarılı insan azmin, kararlılığın ve çalışkanlığın başarıya ulaştıran en büyük etmenler olduğunu kanıtlamıştır. Bill Gates de bu insanlardan bir tanesidir. En büyük hayallerinden bir tanesi olan bilgisayarların tüm insanların evinde olması hayalini gerçekleştirmek için büyük bir özveri ile çalıştı. Ve tüm bu çalışmaları doğrultusunda hem hayaline büyük ölçüde ulaşmayı başardı aynı zamanda da dünyanın en zengin insanları arasında yerini aldı.

Bill Gates’in Eğitim Hayatı

Avukatlık mesleğini icra etmekte olan babası Willam H. Gates ve Öğretmen olan annesi Sr.Mary Maxwell Gates’in üç çocuğundan bir tanesi olan Bill Gates ailenin tek erkek çocuğudur. Bill Gates’in iki kız kardeşi vardır. Ablası’nın adı Kristianne kız kardeşinin adı ise Libby idi. Bill Gates kardeşleri ile birlikte Seattle eyaletinde çocukluk yıllarını geçirdi. Bill Gates eğitim hayatına Kuzey Seattle da bulunan devlet okuluna giderek başladı. Bu devlet okulundan sonra Bill Gates Özel Lakeside isimli okulda eğitim hayatına devam etti. Bill Gates bu esnada program yazılımları üzerinde çalışmaya başladı ve ilk programını yazmayı başardı. Bill Gates oldukça zor olan program yazma işini ilk başardığı zaman sadece 13 yaşında idi. Lise ve ilkokul eğitimlerini tamamladıktan sonra Bill Gates üniversite olarak Harvard üniversitesine girmeyi başardı. 1973 yılında Harvard üniversitesinde eğitim hayatına devam eden Bill Gates, 1975 yılında üçüncü sınıfa başlamış iken okulu bırakmaya karar verdi ve üniversite eğitimini Harvard üçüncü sınıfta yarıda bıraktı. Harvard üniversitesinde eğitimine başladığı sıralarda 1960 yılında John Kemeny ve Thomas Kurtz isimli yazılımcılar tarafından yazılan BASIC adlı programın farklı bir versiyonunu oluşturmayı başarmıştır. Bu farklı versiyona ise MITS Altair ismini vermiştir.

Bill Gates

 

Bill Gates’in İş Hayatı

Bill Gates bilişim teknolojileri alanında oldukça büyük bir ilgiye sahipti. Aynı zamanda Bill Gates’in arkadaşı Paul Allen de bu alanda oldukça ilgiliydi. Paul Allen ve Bill Gates’in ortak bir hedefi vardı, ikisi de her eve ve her ofise bilgisayar girmesini istiyordu. Bilgisayar kullanımının oldukça yaygınlaşması ve kolaylaşması adına çalışmalar yapmaya başladılar. Bu çalışmaları yapabilmek için Bill Gates Harvard üniversitesindeki Hukuk eğitimini yarıda bırakma kararı almıştır. Bill Gates ve Paul Allen hedefleri doğrultusunda çalışmalar yapmaya hızla başlamışlardı. İlk olarak 1972 yılında iki arkadaş Traf-O Data isimli ilk şirketlerini yürürlüğe soktular. Hızla çalışmalara başlayan şirket kısa sürede 20.000 dolarlık bir satış yapma başarısını elde ettiler. Bill Gates ve Paul Allen’in yaptığı ilk çalışma kontrol sistemleri ve trafik problemlerini çözmek için bir yazılım üretmek olmuştu.

Bu olaylardan 2 sene sonra 1974 yılında ise Bill Gates ve Paul Allen MITS isimli şirketin Altair isimli yazılımlarını geliştirmek için çalışmaya başladı. MITS şirketinin üst düzey yetkilileri şirket yazılımlarını geliştirebilmek için bu iki çalışkan arkadaş ile çalışmaya karar verdiler. Bunun üzerine Bill Gates ve Paul Allen ile birlikte Amerika Birleşik Devletlerinin, New Mexico eyaletinde Albuquerque kentinde Microsoft isimli şirketi kurmuştur. Ünlü IBM şirketi bilgisayarlarda kullanılacak bir işletim sistemi geliştirmesi için Bill Gates’e bir teklif sundu. Bill Gates bu teklif üzerine Seattle Computer Products isimli şirekte 50.000 dolar ücret ödeyerek DOS ismi ile bilinen işletim sisteminin haklarını aldı. Bu olaylar sırasında ise Bill Gates çalışma ekibine Tim Paterson isimli bir yazılımcıyı daha kattı. Tim Paterson ile birlikte çalışan ekip DOS isimli işletim sisteminin yazılımında birkaç değişiklik yaptı. Yapılan değişiklikler sonucunda ortaya çıkan işletim sistemine MS-DOS ismini verdiler. MS-DOS, Microsoft diskli iletişim sisteminin kısaltmasıdır. Büyük çalışmalar sonucu ekibin ortaya koyduğu bu ürün 1980’li yıllarda dünya çapında satış rekorları kırdı.

Bill Gates sürekli ve disiplinli çalışma hayatına oldukça fazla önem vermekte idi. Sürekliliği ve verimli çalışmayı sağlamak adına Bill Gates bünyesinde bulunan tüm çalışan kişilerin performanslarını belirli aralıklara periyodik olarak denetlenmesini sağladı. Bu olaylar esnasında Bill Gates’in şirketindeki çalışan sayısı 1000 kişiye ulaştı ve 1980’lerin ortalarında şirket Avrupa’da ilk şubelerini açmaya başladı. İşletim sistemi alanındaki çalışmalarının yanı sıra uygulama alanında da çalışma yapmak isteyen Bill Gates 1983 yılında günümüzde oldukça yoğun bir biçimde kullanılan Word isimli metin yazma programının temellerini atmıştır.

Bill Gates ve Microsoft

Bill Gates tarafından 1975 yılında New Mexico eyaletinde kurulan Microsoft isimli şirket verimli çalışmaları sonucunda oldukça kısa bir zamanda büyük başarılara imza attı. Başta Apple olmak üzere bilişim teknolojileri alanındaki birçok uzman firma ile anlaşmalar imzaladı. Çok kısa bir süre içerisinde General Electric gibi köklü bir firmayı müşterileri arasına katmayı başardı. İlk olarak 1978 yılında ise dünya çapında bir şirket olma yolunda atım atıldı. Microsoft isimli şirket birçok yazılım dilinin gelişmesinde büyük katkılar sağladı. Yazılım alanında da birçok başarıya sahip olan şirketin başarısında Apple şirketinden aldığı siparişlerin katkısı oldukça büyüktür. Microsoft’un şüphesiz en büyük çalışmalarından bir tanesi ise Windows isimli işletim sistemi olmuştur. Bu çalışma ilk olarak 20 Kasım 1985 tarihinde IBM ile yapılan anlaşma sonucu başlamıştır. Günümüze kadar devam eden çalışma sayesinde şu anda Bill Gates çocukluk hayali olan her evde bilgisayar hayalini büyük ölçüde gerçekleştirme başarısını elde etmiştir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN