Sağlık

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısının Nedenleri, Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Tedavisi

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısının Nedenleri, Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Tedavisi

Baş ağrısı ve mide bulantısının birlikte görülmesi, sıklıkla yaşanan bir durumdur. Aslında bu iki rahatsızlık birbirleriyle ilişkilidir. Mide problemi yaşayan bazı hastalarda baş ağrısı ortaya çıkabilir ve baş ağrısı yaşayanlarda da mide bulantısı olabilir. Tip 1 beyincik sarkması adı verilen durum özellikle gençlik dönemlerinde daha sık görülmektedir. Böyle bir hastalıkta beyin omurilik sıvısının hem omurilik hem de beyin kanalında dolanımı bozulur ve beyin içi basınç değişiklikleri ile kafa içerisindeki basıncın artmasına yol açar. Bu tür hastalığın ortaya çıkmasında 3 temel teori vardır. Mekanik teori; beyincikteki yapışıklıklara bağlı olarak, beyincik omurilik sıvısı dolanımının bozukluğu söz konusudur. Hidrodinamik teori; omurilik kanalı ile kafa içi basıncı arasında oluşan basınç farklılıkları nedeniyle oluşmaktadır. Yanlış gelişim teorisi; gelişimsel bozukluğun lokal bir uzantısı olarak beyincik dokuları uzamıştır.

Beyincik sarkmasına bağlı olarak sıklıkla görülen şikayetler, aralıklarla artan kafa içi basıncının neden olduğu baş, boyun, omuzlar ve ensedeki ağrılardır. Özellikle baş ağrıları, geceleri uykudan uyandıracak şiddette olabilir. Bu ağrı genellikle bulantı ve kusmayla birlikte de görülebilir. Baş ağrısından sonra ise ense bölgesindeki ağrılar yine şiddetli bir şekilde ortaya çıkar. Ağrı, zaman zaman olabilir ya da bazen hiç olmayabilir. Bu durumun nedeni, beyincik omurilik sıvısı dolanımında gerçekleşen aralıklı seyirdir. Çoğu zaman, baş ağrısı ile mide bulantısı başka bir hastalığın habercisi olabilir. Bundan dolayı hastalığın tedavi edilmesi, bu belirtilerin giderilmesi adına önemlidir.

Baş Ağrısı

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısının Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak belirli hastalıkların ortaya çıkardığı bir durum olmakla birlikte, yaşam biçiminden kaynaklanan bazı durumlar nedeniyle de baş ağrısı ve mide bulantısı olabilir. Baş ağrısı ve mide bulantısını tetikleyen en önemli nedenler ise şunlardır;

Migren: Migrenin mide bulantısı üzerine olan etkisi halen araştırılmaktadır. Buna rağmen bazı olasılıklar mevcuttur. Özellikle östrojen düzeyindeki düşüşün baş ağrısı ve mide bulantısını tetiklediği düşünülmektedir. Yolculuk sırasında ortaya çıkan ağrı ve bulantılar bu duruma örnek verilebilir. Beyindeki kan damarlarının şişmesi ve buna bağlı olarak serotonin seviyesindeki düşüler, mide bulantısına neden olabilmektedir.

Soğuk Algınlığı, Grip ve Mide Üşütmesi: Mide iltihabına ve soğuk algınlığına yol açan virüsler, mide bulantısı ve baş ağrısına neden olabilir. Virüse bağlı olarak hasta olan bireyde, genellikle baş ağrısı ve mide bulantısının dışında başka sorunlarda görülebilir. Tipik olarak, virüslere bağlı olan hastalıkların semptomları arasında ishal, kusma, ateşliyken üşüme ve burun akıntısı gibi sorunlar görülür.

Menenjit: Beyinde veya omurilik sıvısında ortaya çıkan bir tür enfeksiyondur. Bu enfeksiyona bağlı olarak mide bulantısı ve şiddetli bağ ağrısı yaşanır. Boyun tutulması ve ateşlenme, menenjitin belirtileri arasındadır.

Küme Tipi Baş Ağrısı: Bu durum, başın bir tarafında ya da herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilir. Küme tipi baş ağrısı bulunan kişiler, genel olarak mide bulantısı yaşamasalar da, bazı durumlarda ortaya çıkması muhtemeldir. Bundan dolayı baş ağrısının küme tipi mi yoksa migren mi olduğunu belirleyebilmek için, mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı: Zihinsel veya fiziksel strese bağlı olarak ortaya çıkabilir. Omuzlarda ve boyun bölgesinde gerilime sebep olan fiziksel hareketler, gerilim tipi baş ağrısına yol açabilir. İş stresi ve uykusuzluk gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan stres ve aşırı miktarda kafeinli içeceklerin tüketilmesi, baş ağrısı ya da mide bulantısına neden olabilir.

Alkol: Baş ağrısı ve mide bulantısının en önemli nedenlerinden biri de aşırı alkol kullanımıdır. Genel olarak, alkol alımı ve sonrasında mide bulantısı görülürken, baş ağrısı bir sonraki gün ortaya çıkmaktadır. Alkole bağlı olarak gelişen sıvı kaybı, baş ağrısının şiddetini arttırır.

Mide Bulantısı

Uykusuzluk: Uyku eksikliğine bağlı olarak oluşan yorgunluk ve stres, baş ağrısı ve mide bulantısının en önemli nedenlerinden biridir.

Diğer Hastalıklar: Göz yorgunlukları, kanser, yüksek kan basıncı, crohn hastalığı, kafada yaralanma, yan etkisi olan ilaçlar, kalp sorunları, hamilelik, şeker hastalığı, depresyon ve bazı enfeksiyonlar da baş ağrısı ve mide bulantısına yol açar. Ayrıca, kadınların aylık hormonal değişimlerinde de baş ağrısı ve mide bulantısı ortaya çıkabilir.

Baş ağrıları dışında bel, omuz veya bacak ağıları da görülebilir. Kollar, ense ve omuzlardaki basınç ve ağrı hissi en sık görülen şikayetler arasındadır. Bu ağrıları dengesizlik ve baş dönmesi şikayetleri takip eder. Kafa içi basıncının artması ile gözlerde çift görme, bulanıklık, gözlerin arkasında basınç hissi ve ağrı, güneşe bakamama gibi şikayetler de vardır. Baş ağrısı en sık olarak nörolojik defisitlerden (bilhassa duyu ve motor defisitleri) ortaya çıkar ve bu durum omurilik kanalı içinde kist bulunanlarda görülür. Bunun sonrasında ise yüzde%30-40 oranlarında ataksiler (yürüme bozuklukları) görülür. Konuşma bozukluğu, beyincik kranial sinir felçleri ve nistagmus gibi sorunlar daha az sıklıkla görülmektedir.

Bir denge merkezi olan beyincik baskı altında olduğunda, bilhassa koordine hareket, ince hareketler ve ellerde titremeler ortaya çıkar. Ataksi başlığı altında gelişen denge bozukluğu daha baskındır. Bu tür anomalinin tedavisi cerrahi olarak yapılmalıdır ve tedavi yapılırken ilgili anomalinin şikayet verip vermediği mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Nasıl Tedavi Edilir?

Baş ağrısı ve mide bulantısından birini iyileştirmek, birbirleriyle ilişkili oldukları için, diğerini de iyileştirebilmektedir. Tedavi için yapılabilecek işlemler şunlardır;

Nedenlerin Teşhis Edilmesi; Baş ağrısı ve mide bulantısının tedavi edilmesi, bu rahatsızlıkların nedenine bağlıdır. Bundan dolayı öncelikle neden veya nedenlerin bulunması gerekir. Eğer alkol, araç tutması veya tütün ürünleri gibi nedenlerden dolayı oluşmuşsa, bunların bırakılması şeklinde bir tedavi önerilir. Mide bulantısının tedavi edilmesi, midede soruna yol açan olayın giderilmesi ile gerçekleşebilir. Derin ve yavaş nefes almak ya da meditasyon, etkili tedavi yöntemleri arasındadır. Ayrıca bazı ilaçlar da mide bulantısını kolayca geçirebilir. Zencefil çayı ve zencefilli gazoz da bazı hastalarda mide bulantısının kontrol edilmesine yardımcı olmaktadır. Bunların dışında B vitaminlerinin de faydası olduğu bilinmektedir.

Baş ağrısının tedavi aşaması, bu duruma neden olabilecek bir alışkanlığın olup olmadığının tespit edilmesi ile başlar. Bu tür alışkanlıklar mevcutsa, öncelikle onların giderilmesi gerekir. Gözlerin üstüne serin bir havlu koyup sessiz bir ortamda dinlenmek, baş ağrısının giderilmesine yardımcı olabilir. Şayet bu uygulama ağrıyı keserse, ağrının sebebi büyük ihtimalle göz rahatsızlıkları olabilir. Ayrıca asetaminofen, aspirin ve ibuprofen gibi ilaçlar da şiddetli baş ağrılarını hafifletebilir.

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı

Baş ağrısı ve mide bulantısının tedavisi, genel olarak evde yapılacak tedavi yöntemleriyle gerçekleştirilebilir. Buna rağmen baş ağrısı ve mide bulantısıyla birlikte kriz (inme), kol ve bacaklarda uyuşukluk, konuşmada zorluk gibi durumlar yaşanıyorsa veya boyun ve kafa yaralanması gibi nedenlerden dolayı bu sorunlar ortaya çıkmışsa mutlaka bir sağlık uzmanına gidilmesi gerekir. Şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısının uzun süre devam etmesi halinde, çok ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı zaman geçirmeden tedaviye başlanmalıdır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN