Kimdir

Ayşegül Aldinç Kimdir, Müzik ve Medya Kariyerini İnceleyelim

Ayşegül Aldinç Kimdir, Müzik ve Medya Kariyerini İnceleyelim

Ayşegül Aldinç, İstanbul’da dünyaya gelmiştir, annesi resim öğretmeni babası da gazetesi Orhan Aldinç’tir. Marmara üniversitesi seramik bölümünden mezun oldu, 6 yıl boyunca porselen fabrikasında desinatör olarak kariyer hayatına başladı. Bu dönemde müzik ile alakalı olan çalışmalarını devamlı olarak sürdürdü.

Ayşegül Aldinç, müzik kariyerine İrlanda’da yapılan Eurovision Şarkı yarışması ile başladı, Eurovision Şarkı yarışmasına Modern Folk Üçlüsü ile katıldı. Ali Kocatepe’nin yapmış olduğu Dönme Dolap isimli besteyi seslendirdi. Profesyonel anlamdaki ilk albümünü 1988 yılında hayata geçirmiştir, bu albümünde yer alan şarkıların birçoğu günümüzde halen popülerdir. 1991 yılında ikinci albümü Benden Söylemesi, 1993 yılında yaptığı Alev Alev albümünde yer alan şarkılar ile insanların gönüllerini feth etmiştir. 1993 yılında yaptığı albümün yönetmenliğini Onno Tunç yapmıştır. 1996 yılında piyasaya çıkan albümünde yer alan Alimallah şarkısı yıllarca insanların dilinden düşmemiş ve çok büyük bir hit yakalamıştır. 2000 yılında Nefes albümü ile piyasada yer alan Aldinç’in Haberi Yok VE Kimselere Yar Olmam şarkıları müzik listelerine ilk sıralarda yer almıştır.

Aldinç, müzik kariyerinin yanı sıra sinema kariyeri ile de her daim adından söz ettirip birçok ödülün sahibi oldu. Bunların arasında bulunanlar;

 • 1986 yılında Acımak isimli filmde Ediz Hun ile başrolü paylaşmış ve filmin yönetmenliğini Orhan Aksoy yapmıştır.
 • 1987 yılında Katarcılar isimli filmde Kadir İnanır ile başrolü paylaşmış ve filmin yönetmenliğini Şerif Gören yapmıştır.
 • 1989 yılında Yağmur Kaçakları isimli filmde Tarık Akan ile başrolü paylaşmış ve filmin yönetmenliğini Yavuz Özkan yapmıştır.
 • 1992 ile 1993 yılında Tarık Akan ile rol aldığı Taşların Sırrı Tv dizisinin yönetmenliğini Yusuf Kurçenli yapmıştır.
 • 1994 yılında Uğur Yücel ile rol aldığı Aziz Ahmet TV dizisinin yönetmenliğini Orhan Oğuz yapmıştır.
 • 1995 yılında rol aldığı Gerilla filminin yönetmenliğini Osman Sınav yapmıştır. Bu film Ayşegül Aldinç’e Adana Magazin Derneği Ödülleri ve Altın Koza Film Festivalinde Yılın En İyi Kadın Oyuncusu Ödülü’nü kazandırmıştır.
 • 1996 yılında rol aldığı Kahbe Bizans filminin yönetmenliğini Gani Müjde yapmıştır. Bu film ülkemizde en çok seyirci toplayan filmdir.
 • 200 yılında Hayal Kurma Oyunları isimli filmde Tarık Akan ile başrolü paylaşmış ve filmin yönetmenliğini Yavuz Özkan yapmıştır.
 • 2001 yılında Aşk ve Gurur adlı TV dizisinde yer almıştır, bu dizi BKM projeleri içinde yer alır.
 • 2003 yılında Son Yaprak adlı TV dizisinde yer almıştır, bu dizi TRT’de yayınlanmıştır.
 • 2005 yılında Misi adlı TV dizisinde yer almıştır.
 • 2001 yılında Pis Yedili adlı TV dizisinde yer almıştır, bu dizi projesinin sahibi Gani Müjde’dir.

Ayşegül Aldinç

Ayşegül Aldinç, 2010 yılında Ağla ve O Kız isimli şarkılar ile single çıkartmıştır, çok zaman geçmeden hemen Li Lal Lal La La isimli bir single daha çıkartarak müzik listelerinin en başında yerini almayı başarmıştır. Sevenlerine Mabel Matiz ile single çıkaracağını söz veren Aldinç sözünü tutmuş ve Matiz ile Bir Tek Gördüğüm isimli çalışmayı dijital ortamdan sunmuştur.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN