Sağlık

Antidepresan Nedir, Antidepresan Hangi Hallerde Kullanılır ve Zararları Nelerdir?

Antidepresan Nedir, Antidepresan Hangi Hallerde Kullanılır ve Zararları Nelerdir?

Antidepresanlar, psikolojik tedavi süreçlerinin en az kayıp ve zararla atlatılması için önemi olan ve depresyonun medikal tedavi sürecinde kullanılan haplardır. Bu hapların beklenen etkiyi göstermeleri için en 3 haftalık bir süreyle kullanılması gerekmektedir. Tedavi sona ermeden ilacın bırakılması psikolojik rahatsızlığın tekrarlamasına yol açacağından, tedavi bitene kadar kullanılması tavsiye edilir. İlacın asıl amacı beyni etkilemek olduğundan birçok yan etkisi bulunur. Yan etkiler ilacın kullanıldığı süreç içerisinde ortaya çıkabileceği gibi, tedavi bittikten sonra da ortaya çıkabilir. Psikolojik rahatsızlıklar, depresyon ve stres gibi durumlarda kullanılan ilaçların tamamına antidepresan denilmektedir. Bu ilaçların birçoğu yanlış şekilde kullanıldığı için faydadan çok zarar veriyor.

Antidepresanlar Hangi Hallerde Kullanılır?

Psikiyatri amaçlı kullanılan tüm ilaçlara halk arasında antidepresan adı veriliyor. Bu ilaçlar, öncelikle depresyonun tedavisi için kullanılan bir ilaçtı. Bugün ise birçok psikiyatrik rahatsızlıklarda kullanılıyor. Kaygı bozuklukları, depresyon, panik atak, takıntı hastalığı, uyku problemleri, sosyal fobi ve daha pek çok psikiyatrik vakalarda hekimler tarafından hastalara öneriliyor. Antidepresanlar, aslında şeker ve tansiyon ilaçlarından çok farklı değildir. Bu ilaçlarla ilgili en önemli husus, tanıdık veya arkadaş tavsiyeleriyle kullanılmaması gerektiğidir.

Bazı insanlar kimi zaman bir tane antidepresan içip iyi olduklarını zannederler. Bu tamamen bir yanılgıdır. Oldukça yaygın kullanılan antidepresan ilaçlar, diğer bütün ilaçlar gibi yan etki yapabilir. Herhangi bir yan etki görüldüğünde zaman geçirmeden doktora gidilmeli ve yardım istenmelidir. Psikiyatrik rahatsızlıkların tedavi edilmesindeki en önemli şey işbirliği yapmaktır. Dolayısıyla, herhangi bir sorun yaşandığında doktorlarla işbirliği yapmak gerekmektedir.

Anti Depresan

Antidepresan ilaç kullanan kişiler, diğer kişilere göre daha hassas olabilirler. Bundan dolayı genellikle ilacın prospektüsü okunur. Burada gördükleri birçok yan etki sonucunda da ilacı kullanmaktan vazgeçebilirler. Bu tür kaygılar yaşayanlar, konu hakkında bilgilenmek için doktorla görüşmelidir. Korku veya endişeyle ilacın kullanılmaması sonucu, hastanın sağlığı olumsuz yönde etkilenebilir. Bu ilaçlarda en sık görülen yan etkiler; iştahsızlık, uyku hali, kilo alımı, mide bulantısı, ishal, kabızlık, cinsel isteksizlik ve sersemliktir. Bunların dışında aşırı bir keyif veya neşe hali görülürse yine doktora gitmek gerekir. Böyle durumlarda doktorun tavsiyesi üzerine ilaç değişimine gidilebilir.

Antidepresan Kullananlar İçin Önemli Bilgiler

 • Bu ilaçlar sadece, doktor tarafından reçete edildiği zaman kullanılmalıdır.
 • Antidepresanlar ilk kullanıldığında hemen etki etmez. Etkisi genellikle 2-3 hafta sonra başlamaktadır.
 • Psikiyatrik hastalıkların tedavisinde çoğu zaman 6 aylık bir süreyle kullanılabilir.
 • İlacın kullanılmaya başlanmasından sonra belli aralıklarla kontrole gidilmelidir.
 • Antidepresan ilaçlara başlarken psikiyatriste danışılmalıdır ve bu durum ilacın bırakılması konusunda da geçerlidir.
 • Diğer ilaçlarla birlikte kullanılacaksa mutlaka doktora danışılmalıdır.
 • Uyku sorunlarında, çevreden gelen önerilerle bu ilaçları kullanmak doğru değildir.
 • Antidepresan ilaçların çoğu sabaları tok karnına alınır.
 • Bu tür ilaçların çok az bir kısmı uykuya neden olur.
 • Her psikiyatrik problemlerde, her antidepresan kullanılmaz.
 • Bu ilaçların az bir kısmı bağımlılık yapabilir. Bu tür ilaçlar özel yeşil reçeteyle satılmaktadır.
 • Antidepresanlar insanların karakterini değiştirmez ve bu ilaçlar “kafa yapma” amaçlı kullanılamaz.
 • Psikiyatrik sağlık sorunlarında dünyanın her yerinde kullanılan bir ilaçtır.
 • Antidepresan ilaç kullanan kişiler tehlikeli veya korkulacak kişiler değildir.
 • Antidepresanlar insanları robotlaştırmaz ve birçok insanın antidepresan kullandığı fark edilemez.
 • Antidepresanlar “işe yaramayan ilaç” değil, tedavi edici ilaçlardır.

Çocuklarda Antidepresan Kullanımı

Antidepresan ilaçlar, çocuklarda ve ergenlik dönemine yeni giren gençlerde genel olarak ruhsal bozukluklar ve depresyonun tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak, antidepresanlar komplikasyonlara ve bazı olumsuz yan etkilere yol açabilir. Bu tür ilaçların yanlış ve kontrolsüz kullanım sonucu, bilhassa gençlerde intihar girişimine neden olduklarına dair ciddi uyarılar mevcut. Hal böyle olunca, birçok aile paniğe kapılıyor, fakat paniğe mahal vermeden çocuğun tedavisi için bazı gerçeklerin bilinmesi gerekiyor. Bu sayede çocukların sağlığı hakkında doğru kararlar alınabilir.

FDA (ABD İlaç ve Gıda Dairesi), yapılan klinik deneyler sonucunda antidepresan ilaçların çocuklarda ve ergenlerde intihar girişimine veya düşüncesine neden olabildiğini açıkladı. Analizlere göre, antidepresan kullanan çocuklarda intihar eğilimi riski %4 oranında artıyor. Bazı araştırmacılara göre ise, bu uyarılar tamamen gereksiz ve anlamsız. Bu bölümde yer alan araştırmacılar, antidepresan kullanan çocuklardaki intihar eğiliminin azaldığını savunuyor. Her ne olursa olsun, bu tür söylemler çocukların tedavi edilmesinde antidepresanların kullanılmasını engellemiyor. Yapılan uyarılar, ilacın olumsuz etkilerinin ağır basması hallerinde tedbir olarak düşünülmelidir.

Antidepresan Haplar

Birçok çocuk için antidepresan ilaçlar depresyon, ruhsal sağlık sorunları ve diğer obsesif kompulsif bozuklukların tedavisi için etkili olmaktadır. Hastalıkların tedavi edilemediği durumlarda, ilgili çocuk düzenli bir hayata sahip olamaz ve günlük aktivitelerini normal şekilde yerine getiremez. ABD ilaç ve gıda dairesi 9 adet antidepresan ilacı analiz etmesine rağmen, tüm antidepresanların intihar eğilimine neden olabileceği kaygısı devam ediyor. Bu konuda yapılan uyarılar ise “kara liste” olarak adlandırılıyor. FDA tarafından reçeteli ilaçlar hakkında yapılan en önemli güvenlik uyarısı da budur. İlgili uyarı dikkat çekecek şekilde antidepresanlarla birlikte verilen prospektüslerde de yer aldı. Bunun dışında, ilaçların riskleri ve alınması gereken tedbirler hakkında hasta bakıcılara ve ailelere önerilerde bulunulan tıbbi bir rehber veriliyor.

Antidepresan kullanılmadan önce, çocukların baştan sona değerlendirmeden geçmesi gerekir. Bu değerlendirmeler içerisinde şunlar yer almalıdır; psikiyatrist tarafından fiziksel bir muayene ve sınav yapılmalı. Çocukta bulunan potansiyel risk faktörlerinin analiz edilmesi, çocuğun hiperaktivite ve bunalım gibi ruhsal problemleri olup olmadığının bilinmesi ve ailede herhangi bir ruhsal hastalığın bulunup bulunmadığının incelenmesi gerekir.

Çocukların hangi depresanları kullanabileceği konusuna gelirsek; FDA tarafından onaylanan Fluoxetine ilacı reçete edilebilir. Doktorlar tarafından piyasadaki herhangi bir antidepresan ilacı verilebilir, fakat FDA çocuklardaki depresyonun tedavi edilebilmesi için sadece Fluoxetine ilacını onaylıyor. Buna ek olarak, Lexapro (Escitalopram) adlı ilaçta 12 yaş ve üzerindeki çocukların tedavisi için onay aldı. Diğer antidepresan ilaçların reçete edilmesi konusunda, doktorların kendi tıbbi hükümleri geçerli olabilir. Off Label yani ruhsat dışı ilaç kullanımı olarak tanımlanan bu uygulama şekli, çocuklar ve ergenlik dönemindeki gençler için bütün ilaç çeşitlerinde kullanılmaktadır.

Antidepresan Kullanırken Hangi Belirtilere Dikkat Edilmelidir?

İntihar eğilimi ya da bu eğilimin işaretleri bazen kolaylıkla anlaşılamaz. Bu düşünceye sahip olan bir çocuk veya genç, genellikle durumunu açıkça anlatmak istemez. Yine de bu konudaki bazı belirtiler size ipucu verebilir. Bu belirtiler şunlardır;

 • Kendine zarar verme veya yaralama
 • Ölüm hakkındaki düşünceler
 • İntihara teşebbüs etme
 • Uyku sorunları ve panik ataklar
 • Gittikçe artan üzüntü hali
 • Aşırı telaş ya da huzursuzluk hissi
 • Düşmanlık, şiddet ya da saldırganlık
 • Davranış ve konuşmalarda aşırı artış
 • Okulda yaşanan akademik ya da sosyal problemler
 • Sürekli yalnız kalma isteği
 • Kötüleşmiş ya da yeni bunalım hissi.

Antidepresan Nedir

Şayet çocukta bu belirtilerden biri ya da birkaçı varsa, durumu gittikçe kötüye gidiyorsa, hareketleri bakıcısını veya öğretmenini endişelendiriyorsa zaman geçirmeden doktora gidilmesi gerekir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN