Sağlık

Ani Kilo Kaybı ve Halsizlik Neyin Belirtileridir, Nedenleri Nelerdir?

Ani Kilo Kaybı ve Halsizlik Neyin Belirtileridir, Nedenleri Nelerdir?

Sağlıklı ve zinde kalmak, herkesin istediği bir durumdur. İnsanlar bu amaç doğrultusunda doğru beslenmeye gayret gösterirken, egzersiz ve sporlarını da birlikte yaparlar. Buna rağmen spor, egzersiz ve düzenli beslenme alışkanlıkları sonucunda bile, kilo almak yerine kilo verilebiliyor. Zinde ve sağlıklı kalmak için sürekli uğraşan bireylerde, kilo kaybı aslında normal bir durum değildir. Böyle bir olayın mutlaka gözlemlenmesi gerekir, çünkü başka hastalıklar söz konusu olabilir. Ani kilo kaybı yaşıyorsanız ve kendinizi halsiz hissediyorsanız, bunun altında yatan başka bir durumun olup olmadığını düşünmeli ve zaman geçirmeden doktora giderek bilgi almalısınız.

Bu gibi durumlar kendiliğinden oluşmaz ve mutlaka bir ya da birkaç nedeni vardır. Zamanında önlem alınmaz ve gerekli tedavi uygulanmazsa, çok kötü sonuçların ortaya çıkması engellenemez. Ani ve aşırı kilo kaybı ile halsizliğin neden olduğuna yönelik birkaç durumu paylaştık. Ana başlıklar altında belirtecek olursak; crohn hastalığı, addison hastalığı, demans, çölyak hastalığı, Parkinson, depresyon, diyabet, kanser, beslenme bozuklukları, hipertiroidi, hiperkalsemi, AIDS-HIV, peptik ülser, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları ve ülseratif kolit gibi pek çok hastalık, ani kilo kaybına ve halsizliğe sebep olabilir.

Ani Kilo Kaybı

Ani Kilo Kaybı ve Halsizliğin Belirtileri, Nedenleri

Tam olarak açıklanamayan ani kilo kaybı ve beraberinde ortaya çıkan halsizliğin muhtemel nedenleri şunlardır;

Kanser: Kanser hastası olan bireylerde ani kilo kaybı yaygın ve sıklıkla gözlenen bir durumdur. Vücutta bulunan kanserli tümörler ani ve aşırı kilo kaybına neden olur. Nedeni ise, tümörlerin çok hızlı kalori yakmalarıdır. Sonuç olarak, kanser hastaları ve kanser tedavisi gören bireylerde açıklanamayan ani kilo kayıpları yaşanır.

Addison Hastalığı: Kronik adrenal yetmezliği olarak tanımlanan Addison hastalığında, hormonal bozukluklar ortaya çıkar, kortizol ve aldosteron böbrek üstü bezleri yeterli miktarda üretilemez. Bu hastalığın ciddiye alınmaması, bireyleri oldukça tehdit edebilir. Ani kilo kaybı ve halsizlik de addison hastalığının belirtilerinden biri olarak bilinmektedir.

Kronik İshal: Uygun olmayan gıdaların tüketilmesiyle birlikte vücuda giren mikropların sebep olduğu, gastroenterit olarak adlandırılan viral enfeksiyonlar ishale yol açmaktadır. Bu hastalık tedavi edilse bile, dört haftayı geçen zamanlarda kronik ishal olarak kabul edilir. Kronik ishal sonucunda ise ani kilo kaybı ve halsizlik kaçınılmaz olur.

Çölyak Hastalığı: Sindirim yapılırken, astarların neden olduğu, ince bağırsağın glütene karşı olumsuz tepkilerle hasar görmesi durumudur. Bu olay, belirli gıdaların absorbe edilirken yetersiz kalması ve karakterize bir durum olarak tanımlanır. Ani kilo kayıpları, beyni, periferik sinir sistemini ve karaciğeri etkileyen diğer komplikasyonların takibi ile gerçekleşmektedir. Diğer bir neden de, emilim bozukluklarının olmasıdır.

Koah: Bir tür akciğer hastalığı (kronik obstrüktif) olarak bilinmektedir. Temiz havanın akciğere alınmasını engeller ve sürekli olması halinde ani kilo kaybı gerçekleşir.

Demans: Demans sadece bir hastalık değil, aynı zamanda Parkinson, Alzheimer ve Huntington gibi hastalıklarla ilgili olan semptomlar arasında bulunan bir durumdur. Demans sebebiyle ani kilo kayıpları, konuşma bozuklukları, hafıza ve duygu kaybına sebep olan beyin fonksiyonlarının yitirilmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Yemek yemeyi unutan demans hastalarının bile olduğunu düşünürsek, ani kilo kayıplarının yaşanacağını kestirmek zor olmaz.

Crohn Hastalığı: Sindirim sisteminin astar yolu enflamasyonuna neden olmasıyla ortaya çıkan, değişik bölgelerde etkiler gösteren ve ender olarak görülen bir hastalıktır. Bu hastalık; şiddetli ishallere ve karın ağrısına neden olabilir. Bazı durumlarda da yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda da crohn hastalığı ortaya çıkabilir. Hastalığın teşhisi ve tedavisi zamanında yapılmazsa, hayatı tehdit edici bir hale gelebilir. Çok güçlü karın ağrılarının etkisiyle, ani kilo kaybına da neden olabilir.

Depresyon: Devamlı üzüntü, buhran ve stres yaşanması gibi durumlar, ruhsal depresyon olarak bilinmektedir. Bu gibi vakalarda kilo kayıpları, iştahsızlık ve halsizlik görülebilir. Bunun tam tersi olarak, bazı hastalarda iştah artışı da olabilir.

Diyabet: Yüksek kan şekeri seviyesiyle karakterize olan bir hastalık türüdür. Şeker seviyesi aşırı yüksek olarak ilerlerse, genellikle aşırı susama ve ani kilo kayıpları gibi belirtiler görülür. Yüksek şeker seviyesi böbrekler tarafından absorbe edilir ve bunun sonucunda aşırı susama gerçekleşir. Bunun yanında, böbreklerden emilen şekerin idrardan geçmesi ile daha ciddi durumlar ortaya çıkar. Sonuç olarak ani kilo kaybı ve halsizlik meydana gelir.

AIDS-HIV: Hayatı çok kötü yönde etkileyen, kronik bağışıklık eksikliği sendromu olarak tanımlanır. HIV, bağışıklık sisteminde tahriplere neden olur ve enfeksiyonların vücuda kolayca bulaşmasına yol açar. TB (Tüberküloz), CMV (Sitomegalo virüs) gibi AIDS ya da HIV hastalıklarında, bağışıklık sistemi çoktan çökmüştür ve vücut, farklı hastalıklar için adeta bir oyun alanı haline gelmiştir. Diğer hastalıklarla birlikte, ani kilo kaybı ve aşırı halsizlik gibi durumlar da ortaya çıkar.

Parkinson: Vücudun bütün sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır. Nedeni ise, beynin orta bölümünde dopamin üreten hücrelerdir. Kesin bir tedavisi olmayan Parkinson, sinir sisteminde oluşan dejeneratif bir hastalıktır. Belirtileri arasında; hareketlerde kısıtlama, kol ve bacakta sertlikler, vücudun değişik bölgelerinde kontrolsüz sallanmalar, titreme, istem dışı hareketler, denge sorunları ve duruş hareketlerinde bozukluklar gibi durumlar vardır. Ayrıca, Parkinson olan hastalarda ani kilo kayıpları sıklıkla görülmektedir.

Ani Kilo Kaybı Belirtileri

Peptik Ülser: İnce bağırsak, yemek borusu ve mide üst kısımlarının iç yüzeylerinde ortaya çıkan yaralar, peptik ülser olarak adlandırılır. Bakteriyel enfeksiyon ya da kullanılan ilaçlar, peptik ülsere neden olabilir. Hastalığın en sık görülen belirtileri ise; siyah veya kırmızı renkli dışkılar, kan kusma, ani kilo kaybı, halsizlik ve iştahta huzursuzluktur.

Ülseratif Kolit: Sindirim sisteminin bazı bölgelerinde, uzun süreli iltihaba sebep olan kronik bir hastalıktır. Genellikle rektum iç astarları ve kalınbağırsağı etkiler. İltihaplı bir bağırsak hastalığıdır. Belirtileri; rektal ağrılar, rektal kanama, karın krampları, kanlı ishal ve karın ağrılarıdır. Bu durumların sonucunda ani kilo kaybı da ortaya çıkar.

Hiperkalsemi: Kandaki kalsiyum değerlerinin yüksek seviyede olması durumudur. Kalsiyum; sinirlerin, beynin ve serbest hormonların işlemesini sağlar, kasların gelişimi ve kemik yoğunlukları bakımından oldukça gereklidir. Kandaki kalsiyum düzeyini dengeleyen bezler (paratiroid bezleri) çok aktif oldukları zaman hiperkalsemiye neden olurlar. Hastalığın ilerleyen evrelerinde iştah kaybı, kabızlık ve aşırı susama gibi durumlar ortaya çıkar. Hiperkalseminin neden olduğu bu durumların sonucunda da ani kilo kaybı ve halsizlik vakaları yaşanır.

Hipertiroidi: Tiroid bezlerinin, tiroksin hormonunda aşırı bir üretim gerçekleştirmesi durumudur. Düzensiz ve hızlı kalp atışları, sinirlilik, terleme ve ani kilo kaybı gibi rahatsızlıkları beraberinde getirir.

Beslenme Bozuklukları: Yeme bozukluğu veya beslenme bozukluğu (Anorexia Nersova) hastalığında, bireyler ne kadar yemek yedikleri ve bu yemekle kaç kilo aldıkları konusunda takıntılı bir haldedirler. Anorexia nersova rahatsızlığı olan bireyler, kendilerini uzun süre aç bırakabilir ya da aşırı egzersiz yapabilirler.

Saydıklarımızın dışında, bütün uyarıcı ve uyuşturucu özelliği olan maddeler de ani kilo kayıplarına neden olur. Bilhassa afetamin etkisi veren uyuşturucular (eroin, kokain), aşırı iştahsızlık, kilo kaybı ve halsizlik gibi vakaları ortaya çıkarır. Zamanında müdahale ve tedavi edilmezse, sonu ölümle biter.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN